romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za vraždu německého politika byl zadržen podezřelý z pravicové extremistické scény

17.6.2019 14:56
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)

Německá média zveřejnila informaci, že v případě vraždy předního politika z německého Kasselu Waltera Lübckeho byl vzat do vazby 45-letý muž s vazbami na pravicově extremistickou scénu. Prouprchlický politik byl poslední roky nepřetržitě terčem útoků a výhrůžek na sociálních sítích a měl přidělenou ochranku.

Waltera Lübckeho našli mrtvého s průstřelem hlavy na terase jeho domu. Politik byl zavražděn střelnou zbraní z bezprostřední blízkosti v noci na 2. června. Podle vyjádření policie ji k pachateli přivedly stopy DNA na oděvu oběti.

Německem otřásla nejen Lübckeho smrt, ale i následné nenávistné a přející reakce z pravicové scény na internetu. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier na to konto řekl, že někteří lidé na sociálních sítích se doslova na jeho smrt vrhají a jsou "cyničtí, nechutní, odporní a v každém ohledu odporní".

Lübcke byl členem středopravicové Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a stejně jako ona se zastával uprchlíků příchozích do Německa. Více na sebe upozornil v říjnu 2015, když hájil plán poskytovat imigrantům ubytování. Odvolával se přitom na křesťanské hodnoty. „Kdokoliv tyto hodnoty nepodporuje, může tuto zemi kdykoliv opustit. To je svoboda každého Němce,“ prohlásil. Na to konto mu bylo vyhrožováno fyzickou likvidací.

Podezřelý z vraždy byl vzat do vazby v sobotu 15. června v den, kdy proběhlo i poslední rozloučení s politikem za účasti rodiny, předních německých politiků a početné široké veřejnosti.

Přečteno: 559x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Vražda, Extremismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo