romea - logo
22. července 2019 (pondělí)
svátek má Magdaléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za vraždu německého politika byl zadržen podezřelý z pravicové extremistické scény

17.6.2019 14:56
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)

Německá média zveřejnila informaci, že v případě vraždy předního politika z německého Kasselu Waltera Lübckeho byl vzat do vazby 45-letý muž s vazbami na pravicově extremistickou scénu. Prouprchlický politik byl poslední roky nepřetržitě terčem útoků a výhrůžek na sociálních sítích a měl přidělenou ochranku.

Waltera Lübckeho našli mrtvého s průstřelem hlavy na terase jeho domu. Politik byl zavražděn střelnou zbraní z bezprostřední blízkosti v noci na 2. června. Podle vyjádření policie ji k pachateli přivedly stopy DNA na oděvu oběti.

Německem otřásla nejen Lübckeho smrt, ale i následné nenávistné a přející reakce z pravicové scény na internetu. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier na to konto řekl, že někteří lidé na sociálních sítích se doslova na jeho smrt vrhají a jsou "cyničtí, nechutní, odporní a v každém ohledu odporní".

Lübcke byl členem středopravicové Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a stejně jako ona se zastával uprchlíků příchozích do Německa. Více na sebe upozornil v říjnu 2015, když hájil plán poskytovat imigrantům ubytování. Odvolával se přitom na křesťanské hodnoty. „Kdokoliv tyto hodnoty nepodporuje, může tuto zemi kdykoliv opustit. To je svoboda každého Němce,“ prohlásil. Na to konto mu bylo vyhrožováno fyzickou likvidací.

Podezřelý z vraždy byl vzat do vazby v sobotu 15. června v den, kdy proběhlo i poslední rozloučení s politikem za účasti rodiny, předních německých politiků a početné široké veřejnosti.

Přečteno: 464x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Vražda, Extremismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo