romea - logo
18. září 2019 (středa)
svátek má Kryštof
Loading
rozšířené vyhledávaní

Za vraždu německého politika byl zadržen podezřelý z pravicové extremistické scény

17.6.2019 14:56
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)
Walter Lübcke na fotografii z posledního rozloučení (FOTO: repro z videozáznamu pohřbu, ROMEA)

Německá média zveřejnila informaci, že v případě vraždy předního politika z německého Kasselu Waltera Lübckeho byl vzat do vazby 45-letý muž s vazbami na pravicově extremistickou scénu. Prouprchlický politik byl poslední roky nepřetržitě terčem útoků a výhrůžek na sociálních sítích a měl přidělenou ochranku.

Waltera Lübckeho našli mrtvého s průstřelem hlavy na terase jeho domu. Politik byl zavražděn střelnou zbraní z bezprostřední blízkosti v noci na 2. června. Podle vyjádření policie ji k pachateli přivedly stopy DNA na oděvu oběti.

Německem otřásla nejen Lübckeho smrt, ale i následné nenávistné a přející reakce z pravicové scény na internetu. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier na to konto řekl, že někteří lidé na sociálních sítích se doslova na jeho smrt vrhají a jsou "cyničtí, nechutní, odporní a v každém ohledu odporní".

Lübcke byl členem středopravicové Křesťansko-demokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a stejně jako ona se zastával uprchlíků příchozích do Německa. Více na sebe upozornil v říjnu 2015, když hájil plán poskytovat imigrantům ubytování. Odvolával se přitom na křesťanské hodnoty. „Kdokoliv tyto hodnoty nepodporuje, může tuto zemi kdykoliv opustit. To je svoboda každého Němce,“ prohlásil. Na to konto mu bylo vyhrožováno fyzickou likvidací.

Podezřelý z vraždy byl vzat do vazby v sobotu 15. června v den, kdy proběhlo i poslední rozloučení s politikem za účasti rodiny, předních německých politiků a početné široké veřejnosti.

Přečteno: 537x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Vražda, Extremismus, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo