romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Začerněné tváře, stereotypy a předsudky v albánské rasistické komediální show

8.9.2021 14:53
Albánská rasistická show (FOTO: ERRC)
Albánská rasistická show (FOTO: ERRC)

"Albánské protiromské comedy shows vysílané národní televizí líčí Romy jako nejapné, cizácké a nedůvěryhodné osoby," říká právník Xhenon Cela a poukazuje především na dva televizní pořady podněcující nenávist vůči Romům: program Portokalli na Top-Channel a Al Pazar na kanále Vision Plus. Tyto programy zesměšňující Romy, jejich charakter a akcent, jakým mluví albánsky, sleduje široká veřejnost s neskrývaným pobavením a častými výbuchy smíchu. Cela na to upozornil v článku na webu Evropského centra pro práva Romů (ERRC).

"Zatímco jinde v Evropě je považováno líčení tváří bílých herců na černo za účelem pobavení za nepřípustné, v těchto albánských show hrají všechny romské postavy bílí herci s hnědě nalíčenými obličeji, což považuji za nepřípustné," zdůrazňuje Xhenson Cela a vyjadřuje přesvědčení, že albánské televizní show, především komediální programy, musí změnit přístup k zábavě občanů.

"Romové považují označení „cikán“ za nepřípustné až hanlivé," říká Xhenson Cela s odkazem na albánské lidové rčení, že mluvené slovo nemá kosti, ale může svou silou naše kosti zlomit.

Maďarská mediální teoretička, zabývající se moderním rasismem, Maria Bogdan, říká, že psaná a vizuální média mohou negativně přispět k manipulaci veřejnosti ve vztahu k romské komunitě.

Podle jamajsko-britského sociologa Stuarta Halla, zobrazování Romů zesměšňováním jejich jinakosti, je vnímáno jako kulturní fenomén, který vytváří nezdravé vztahy v celé společnosti. 

K tomu Xhenon Cela podotýká, že show jako jsou  Portokalli a Al Pazar, přispívají, i když nevědomky, k vytváření falešné identity Romů, se záměrem pobavit publikum. Tyto stereotypy a předsudky přispívají k popírání humánnosti Romů, kteří se vymykají sociálním normám.

"Co je však horší, že projevy nenávisti a dehumanizace mohou nakonec vyústit v porušování lidských práv a násilí," zdůrazňuje závěrem článku Xhenon Cela.

Podobná protiromská show je k vidění i v českém jazyce a je umístěná na sociální síti Facebook pod názvem Jútuber Jožka. Sociální síť odmítá i přes několikeré výzvy rasistická videa zablokovat.

Přečteno: 1399x
 

Kam dál:

Štítky:  

Albánie, Rasismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo