romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zaměstnanci Evropské sítě romských organizací opustili na protest konferenci EK

Brusel, 22.3.2013 10:56, (ROMEA)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)

Minulý týden opustili na konferenci Evropské komise k začleňování Romů jednací sál členové a zaměstnanci organizace ERGO (Evropská síť romských grassrootových organizací). Cílem aktu bylo vyslat jednoznačný signál směrem k organizátorům a mluvčím konference, že ignorovat Romy a romské experty při procesu ustavování politických strategií zacílených právě na Romy, je zcela nepřijatelné.

DOKUMENT

Už v minulém roce zformulovala ERGO Network několik návrhů strukturovaného dialogu a spolupráce mezi romskou občanskou společností a Evropskou komisí, zůstaly však nepovšimnuty. Zapojení romské komunity by přitom představovalo účinnou pomoc při zaměření romských záležitostí na lokálních úrovních během navrhovacího procesu evropských dotačních programů, specificky pro plánovací období 2014-2020.

Před nedávnem zaslala organizace místopředsedkyni Evropské komise, Viviane Redingové otevřený dopis, v němž požaduje zapojení romské občanské společnosti do procesu navrhování a implementace romských politických strategií a programů a o podporu nezávislých romských kontrolních orgánů a grassrootových organizací. Stejná výzva se objevuje také v podobě online petice, která již nasbírala 400 podpisů, přičemž několik z nich patří také evropským poslancům.

adg, Tisková zpráva ERGO Network, překlad: Magdalena Pospíchalová
Přečteno: 996x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Zahraniční, Evropská komiseHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo