romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zástupci NNO reagují na Matoviče: Pomáhali jsme v osadách dávno před vámi. Zavřením se nákaza v osadě šíří rychleji

16.4.2020 13:01
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Zástupci slovenských neziskových organizací reagují na výroky premiéra Igora Matoviče, který se prudce opřel do kritiků vládního postupu v souvislosti s uzavíráním několika romských osad kvůli nákaze koronavirem. Mimojiné je vyzval, aby sebrali odvahu a přišli do osad pomoci.

„Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách už dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády,“ uvedli ve svém prohlášení zástupci organizací Ingrid Kosová, Zuzana Havířová a Vlado Rafael.

Připomínají v něm také, že jejich připomínky vycházely z dlouhodobých zkušeností práce v chudých, nejen romských lokalitách, a směřovaly k postupu při uzavírání romských komunit, uvnitř kterých hrozí riziko rychlejší nákazy na většinu zdravých obyvatel než v případě individuální karantény infikovaných.

„Je nekonstruktivní oslabovat veřejnými vyhlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR s nevládními organizacemi,“ stojí v prohlášení s tím, že zástupci organizací nemají v úmyslu dále pokračovat v dialogu podobným konfrontačním způsobem.

Zveřejňujeme prohlášení v plném znění.

Prohlášení nevládních organizací k statusu Igora Matoviče na sociálních sítích s názvem „Osady v karanténě a lidskoprávní aktivisté“

V současné situaci šíření nákazy COVID-19 ohrožující životy našich spoluobčanů je nekonstruktivní oslabovat veřejnými prohlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR a nevládními organizacemi. My, zástupci a zástupkyně nevládních organizací, vyjadřujeme zklamání a prohlašujeme, že nemáme v úmyslu dále pokračovat v dialogu takovýmto konfrontačním způsobem.

Fungující demokratická společnost je výsledkem rovnováhy mezi veřejným, podnikatelským a třetím sektorem, jehož úlohou je krom jiného upozorňovat na rizika rozhodnutí vlády SR s negativním vlivem na život obyvatel naší země ve všech kulturně-společenských či ekonomických otázkách nevyjímaje téma ochrany lidských práv a práv menšin.

Vycházejíce z dlouhodobých odborných vědomostí a zkušeností s prací v chudých komunitách, nejen romských, jsme aktivně upozornili vládu – s desítkami dalších organizací – nejprve na nutnost testování v romských komunitách jako jedné z nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Následně jsme vládu vyzvali k odstranění nerovného a velmi rizikového přístupu při uzavírání romských komunit, neboť uvnitř nich dochází k riziku rychlejšího šíření nákazy na většinu zdravých obyvatel v karanténě.

V této situaci jsme vládě doporučili zavedení individuální karantenizace infikovaných, jejich oddělení od zdravé populace a testování všech, kteří s nimi přišli do styku. Tento postup se nám jeví efektivnější než nepromyšlená kolektivní izolace komunit, zabezpečení humanitární pomoci a čekání na nekontrolovatelný nárůst infikovaných.

Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády. Zároveň připomínáme, že organizace, které nepracují přímo v komunitách, a jejichž agendou je dohled nad dodržováním lidských práv a svobod, jsou neodmyslitelnou součástí veřejného života a jejich úloha je v demokratické společnosti nezbytná.

Apelujeme na premiéra SR, stejně jako na ostatní lídry současné politické scény, aby vnímali snahy nevládních organizací jako aktivity, jejichž cílem je ochrana důstojnosti a života našich spoluobčanů na základě dlouhodobých zkušeností, a které se od začátku podílejí na osvětové činnosti a humanitární pomoci v komunitách. Věříme, že upozorněním na případná rizika neohrožujeme spolupráci, ale naopak věříme, že naše výzvy budou vnímané jako snahy o zkvalitnění práce vlády SR při zavádění karanténních opatření.

 

Ingrid Kosová, QUO VADIS, o. z.

Zuzana Havířová, Rómske advokačné a výskumné stredisko

Vlado Rafael, eduRoma

Přečteno: 629x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Osada, Neziskový sektor, Sociálně vyloučené lokality, ProhlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo