romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zástupci NNO reagují na Matoviče: Pomáhali jsme v osadách dávno před vámi. Zavřením se nákaza v osadě šíří rychleji

16.4.2020 13:01
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Zástupci slovenských neziskových organizací reagují na výroky premiéra Igora Matoviče, který se prudce opřel do kritiků vládního postupu v souvislosti s uzavíráním několika romských osad kvůli nákaze koronavirem. Mimojiné je vyzval, aby sebrali odvahu a přišli do osad pomoci.

„Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách už dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády,“ uvedli ve svém prohlášení zástupci organizací Ingrid Kosová, Zuzana Havířová a Vlado Rafael.

Připomínají v něm také, že jejich připomínky vycházely z dlouhodobých zkušeností práce v chudých, nejen romských lokalitách, a směřovaly k postupu při uzavírání romských komunit, uvnitř kterých hrozí riziko rychlejší nákazy na většinu zdravých obyvatel než v případě individuální karantény infikovaných.

„Je nekonstruktivní oslabovat veřejnými vyhlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR s nevládními organizacemi,“ stojí v prohlášení s tím, že zástupci organizací nemají v úmyslu dále pokračovat v dialogu podobným konfrontačním způsobem.

Zveřejňujeme prohlášení v plném znění.

Prohlášení nevládních organizací k statusu Igora Matoviče na sociálních sítích s názvem „Osady v karanténě a lidskoprávní aktivisté“

V současné situaci šíření nákazy COVID-19 ohrožující životy našich spoluobčanů je nekonstruktivní oslabovat veřejnými prohlášeními na sociálních sítích ze strany premiéra spolupráci vlády SR a nevládními organizacemi. My, zástupci a zástupkyně nevládních organizací, vyjadřujeme zklamání a prohlašujeme, že nemáme v úmyslu dále pokračovat v dialogu takovýmto konfrontačním způsobem.

Fungující demokratická společnost je výsledkem rovnováhy mezi veřejným, podnikatelským a třetím sektorem, jehož úlohou je krom jiného upozorňovat na rizika rozhodnutí vlády SR s negativním vlivem na život obyvatel naší země ve všech kulturně-společenských či ekonomických otázkách nevyjímaje téma ochrany lidských práv a práv menšin.

Vycházejíce z dlouhodobých odborných vědomostí a zkušeností s prací v chudých komunitách, nejen romských, jsme aktivně upozornili vládu – s desítkami dalších organizací – nejprve na nutnost testování v romských komunitách jako jedné z nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Následně jsme vládu vyzvali k odstranění nerovného a velmi rizikového přístupu při uzavírání romských komunit, neboť uvnitř nich dochází k riziku rychlejšího šíření nákazy na většinu zdravých obyvatel v karanténě.

V této situaci jsme vládě doporučili zavedení individuální karantenizace infikovaných, jejich oddělení od zdravé populace a testování všech, kteří s nimi přišli do styku. Tento postup se nám jeví efektivnější než nepromyšlená kolektivní izolace komunit, zabezpečení humanitární pomoci a čekání na nekontrolovatelný nárůst infikovaných.

Připomínáme, že mnoho osobností a nevládních organizací, které se přidaly k výzvě za odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám, aktivně působilo a pomáhalo v lokalitách dávno před výzvou, dokonce ještě před nástupem současné vlády. Zároveň připomínáme, že organizace, které nepracují přímo v komunitách, a jejichž agendou je dohled nad dodržováním lidských práv a svobod, jsou neodmyslitelnou součástí veřejného života a jejich úloha je v demokratické společnosti nezbytná.

Apelujeme na premiéra SR, stejně jako na ostatní lídry současné politické scény, aby vnímali snahy nevládních organizací jako aktivity, jejichž cílem je ochrana důstojnosti a života našich spoluobčanů na základě dlouhodobých zkušeností, a které se od začátku podílejí na osvětové činnosti a humanitární pomoci v komunitách. Věříme, že upozorněním na případná rizika neohrožujeme spolupráci, ale naopak věříme, že naše výzvy budou vnímané jako snahy o zkvalitnění práce vlády SR při zavádění karanténních opatření.

 

Ingrid Kosová, QUO VADIS, o. z.

Zuzana Havířová, Rómske advokačné a výskumné stredisko

Vlado Rafael, eduRoma

Přečteno: 583x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Osada, Neziskový sektor, Sociálně vyloučené lokality, ProhlášeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo