romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zděšení lidí odeslaných hned po příjezdu do Osvětimi do plynových komor

Berlín, 8.10.2013 9:33, (ROMEA)
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka
Koncentrační tábor Osvěim-Březinka

Stovky hodin svědectví o nacistických zločinech v koncentračním táboře v Osvětimi obsahuje audioarchiv, který zpřístupnil německý Ústav Fritze Bauera ve Frankfurtu nad Mohanem. Ústav už před deseti lety publikoval písemné přepisy svědectví z procesu s válečnými zločinci z poloviny 60. let minulého století. Nyní je možné je vyslechnout online v původní podobě.

Zpřístupnění výpovědí vyvolalo velký zájem a server německého výzkumného ústavu byl v prvních hodinách nedostupný. Zvukové soubory zahrnují jak výpovědi osvětimských svědků, tak dozorců obžalovaných v procesu, který se ve Frankfurtu konal v letech 1963-65.

Osvětimský vězeň Otto Wolken v jednom ze záznamů popisuje zděšení lidí odeslaných hned po příjezdu do Osvětimi do plynových komor. "Ale i ti, kteří měli to zdánlivé štěstí, že se dostali do pracovního tábora, byli odsouzeni k děsivé, mučivé smrti," uvádí Wolken. "Je obtížné soudit, kdo měl větší štěstí. Lidé, kteří nakonec přežili, byli poznamenáni na celý život."

V osvětimských plynových komorách našlo smrt 1,1 až 1,5 milionu lidí, hlavně Židů. Tábor osvobodila Rudá armáda v lednu roku 1945.

Ústavu Fritze Bauera vznikl ve Frankfurtu v roce 1995 jako první německé komplexní studijní a dokumentační středisko nacistických zločinů proti Židům. Úkolem ústavu je výzkum dějin holokaustu a důsledků nacistické vyhlazovací politiky. Středisko nese jméno bývalého hesenského generálního prokurátora Fritze Bauera, který v minulosti inicioval ve Frankfurtu řadu procesů s nacistickými zločinci.

brf, ČTK
Přečteno: 796x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Fašismus, genocida, koncentrační tábor, Osvětim, Svědectví, PolskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo