Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zemřel Paul Polansky, který upozornil na koncentrační tábor v Letech

26. března 2021
Čtení na 2 minuty

Dnes ve věku 79 let zemřel po těžké nemoci americký spisovatel Paul Polansky, americký spisovatel, básník a aktivista hájící práva Romů ve východní Evropě a na Balkáně. Zpravodajskému serveru Romea.cz to potvrdila Argentina Gidzic, členka romské komunity, kde Paul Polansky nyní žil a jež se s ním dobře znala. Dle jejího vyjádření se pohřeb uskuteční v pondělí, 29. března v srbské vesnici Knez selo.

V roce 1992 upozornil na existenci asi 40 000 dokumentů týkajících se pracovního tábora v Letech u Písku, který byl za druhé světové války pod správou protektorátních úřadů. O něm již v sedmdesátých letech psal historik Ctibor Nečas, ovšem Polansky existenci tábora medializoval, označil ho za koncentrační a tím zahájil celospolečenskou diskusi. Téma koncentračního tábora v Letech u Písku ho natolik zaujalo, že se přestěhoval do Prahy.

Výsledkem nejenom jeho snah je odtajněná část smutné historie Romů během druhé světové války na území protektorátních Čech a široká polemika, jež vyústila odhalením památníku v Letech u Písku.

“Jeho smrti je mi moc líto, sehrál nesmírně důležitou roli v kauze prasečáku v Letech u Písku, a to v době, kdy bylo ještě tabu o Letech jako o koncentračním táboře mluvit. Přispěl k otevření debaty, prolomil hradby mlčení. V roce 1998 vyšla jeho kniha Tíživé mlčení o osudu Romů za holocaustu a tíživé to svědectví v ní popsané opravdu je. Pokoje jeho duši a věčné světlo,” řekla pro server Romea.cz novinářka Jarmila Balážová.

Rok po vydání “Tíživého mlčení” vydal další titul Bouře, kde prostřednictvím příběhu jedné česko-romské rodiny vypráví o osudech českých Romů za 2. světové války.

V roce 1999 začal Polansky pracovat pro Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) jako poradce pro otázky romských uprchlíků v Kosovu. Od července 1999 do září 2009 byl vedoucím mise pro Společnost pro ohrožené národy v Kosovu a Srbsku. Poté, co pogromy vůči Romům vyústily k nucenému odchodu asi 90 procent kosovských Romů, vložil veškerou energii a úsilí do boje o zachování alespoň malé části romské populace na území Kosova.

V roce 2003 se stal vedoucím Roma Refugee Fund v Kosovu, neziskovou organizaci působící v romském utečeneckém táboře v Mitrovici. Mimo jiné odhalil otřesné případy otravy olovem v tamních táborech spravovaných Kosovu odhalil případy otravy olovem v tamních utečeneckých táborech spravovaných OSN.

V roce 2005 na toto téma produkoval krátký dokumentární film Gypsy Blood (Cikánská krev), jenž v témže roce vyhrál cenu za nejlepší informativní film na mezinárodním filmovém festivalu Zlaté kolo v makedonském Skopje. Paul Polansky se narodil 17. února 1942 v Iowě do rodiny německo-českých přistěhovalců. Vystudoval žurnalistiku, historii a rétoriku na Marquette University v Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Mezi lety 1969 a 1992 se věnoval odborné práci a podnikání.

Během svého života vydal celkem 52 knižních titulů, včetně 16 básnických sbírek.

V roce 2004 získal prestižní ocenění The Weimar Human Rights Award za boj za svobodu, rovnost a právo na svobodu slova a respektování práva menšin.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon