romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel rumunský romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba

Antalya, 18.8.2013 15:14, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Florin Cioaba, rumunský romský král, který sám sebe prohlásil za krále Romů na celém světě zemřel v neděli v nemocnici v turecké Antalyi.

Osmapadesátiletý Cioaba byl do nemocnice přijat v úterý ve velmi vážném stavu. Podle rumunských médií utrpěl srdeční záchvat, informovala agentura AFP. V Antalyi byl Cioaba na dovolené.

Florin Cioaba byl synem uznávaného romského vůdce Iona Cioaby, který kdysi zamýšlel i kandidaturu na rumunského prezidenta. Za krále Romů na celém světě sám sebe prohlásil v roce 1997.

Cioaba byl znám tím, že bojoval proti sňatkům dětí v romské komunitě. Zároveň vždy Romy vybízel k tomu, aby se postavili chudobě, mimo jiné i tím, že budou posílat své děti do škol.

V roce 2004 se Cioaba neúspěšně ucházel o křeslo v rumunském parlamentu. Rumunský prezident Traian Basescu, který se po jeho boku účastnil mnoha romských akcí, již zaslal Cioabově rodině kondolence. V dubnu 2013 byl Cioaba zvolen prezidentem Mezinárodní romské unie.

V Rumunsku žije podle oficiálních údajů 619 000 Romů, neoficiálně jich jsou až dva miliony.

Přečteno: 1407x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo