romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel rumunský romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba

Antalya, 18.8.2013 15:14, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Florin Cioaba, rumunský romský král, který sám sebe prohlásil za krále Romů na celém světě zemřel v neděli v nemocnici v turecké Antalyi.

Osmapadesátiletý Cioaba byl do nemocnice přijat v úterý ve velmi vážném stavu. Podle rumunských médií utrpěl srdeční záchvat, informovala agentura AFP. V Antalyi byl Cioaba na dovolené.

Florin Cioaba byl synem uznávaného romského vůdce Iona Cioaby, který kdysi zamýšlel i kandidaturu na rumunského prezidenta. Za krále Romů na celém světě sám sebe prohlásil v roce 1997.

Cioaba byl znám tím, že bojoval proti sňatkům dětí v romské komunitě. Zároveň vždy Romy vybízel k tomu, aby se postavili chudobě, mimo jiné i tím, že budou posílat své děti do škol.

V roce 2004 se Cioaba neúspěšně ucházel o křeslo v rumunském parlamentu. Rumunský prezident Traian Basescu, který se po jeho boku účastnil mnoha romských akcí, již zaslal Cioabově rodině kondolence. V dubnu 2013 byl Cioaba zvolen prezidentem Mezinárodní romské unie.

V Rumunsku žije podle oficiálních údajů 619 000 Romů, neoficiálně jich jsou až dva miliony.

Přečteno: 1410x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo