romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřel rumunský romský král a prezident Mezinárodní romské unie Florin Cioaba

Antalya, 18.8.2013 15:14, (ROMEA)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)
Florin Cioabă (FOTO: Mezinárodní romská unie)

Florin Cioaba, rumunský romský král, který sám sebe prohlásil za krále Romů na celém světě zemřel v neděli v nemocnici v turecké Antalyi.

Osmapadesátiletý Cioaba byl do nemocnice přijat v úterý ve velmi vážném stavu. Podle rumunských médií utrpěl srdeční záchvat, informovala agentura AFP. V Antalyi byl Cioaba na dovolené.

Florin Cioaba byl synem uznávaného romského vůdce Iona Cioaby, který kdysi zamýšlel i kandidaturu na rumunského prezidenta. Za krále Romů na celém světě sám sebe prohlásil v roce 1997.

Cioaba byl znám tím, že bojoval proti sňatkům dětí v romské komunitě. Zároveň vždy Romy vybízel k tomu, aby se postavili chudobě, mimo jiné i tím, že budou posílat své děti do škol.

V roce 2004 se Cioaba neúspěšně ucházel o křeslo v rumunském parlamentu. Rumunský prezident Traian Basescu, který se po jeho boku účastnil mnoha romských akcí, již zaslal Cioabově rodině kondolence. V dubnu 2013 byl Cioaba zvolen prezidentem Mezinárodní romské unie.

V Rumunsku žije podle oficiálních údajů 619 000 Romů, neoficiálně jich jsou až dva miliony.

Přečteno: 1395x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Rumunsko



HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo