romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela druhá dívka ze skupiny romských dětí, do které najelo auto cestou ze školy

23.3.2018 12:04
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)

V nemocnici ve slovenském Martině podlehla vážným zraněním již druhá oběť tragické nehody, která se odehrála v únoru nedaleko Popradu v obci Spišské Bystré na Slovensku. Po dvanáctileté Vanese, která zemřela týden po nehodě, přišla o život i o dva roky starší Alžběta.

K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. Na místě zasahovaly všechny záchranářské složky a vrtulník. Auto zranilo dalších deset žáků, pět z nich se stále z vážných zranění zotavuje v domácím léčení.

Na úzké frekventované silnici však hrozí nebezpečí dětem i dospělým – cesta nemá chodníky a přes třicet dětí z nedaleké osady chodí do školy a zpět po její krajnici. Podle zmocněnce pro romské komunity na Slovensku Ábela Ravasze by obec mohla na zajištění bezpečné cesty využít finance z evropských fondů.

„Dá se udělat chodník, snažit se zřídit školní autobus, třetí řešení je zřídit občanské pořádkové služby na to, aby doprovodily děti do školy, do školky, ale obec se musí rozhodnout, kterou cestou se vydá,“ uvedl Ravasz pro Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS).

„Problém je, že mnohé chudé komunity jsou vyloučené na okraji měst a obcí, ve kterých chybí základní infrastruktura,“ uvedl pro server aktuality.sk ředitel sdružení eduRoma Vlado Rafael.

Podle starosty Mariána Luhy má obec k dispozici obecní autobus a otázka jeho financování je otázkou na poslance obecního zastupitelstva. „Situaci aktuálně řešíme s policií. Na komunikaci bude osazené dopravní značení snížení rychlosti a pozor chodci,“ uvedl.

Podle slovenského Ministerstva školství je přitom už dnes možné hradit náklady s provozem školních autobusů z příspěvků na dopravu, které jim každý rok přiděluje.

Přečteno: 2895x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Děti, Tragédie, Osada, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo