romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zemřela druhá dívka ze skupiny romských dětí, do které najelo auto cestou ze školy

23.3.2018 12:04
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)

V nemocnici ve slovenském Martině podlehla vážným zraněním již druhá oběť tragické nehody, která se odehrála v únoru nedaleko Popradu v obci Spišské Bystré na Slovensku. Po dvanáctileté Vanese, která zemřela týden po nehodě, přišla o život i o dva roky starší Alžběta.

K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. Na místě zasahovaly všechny záchranářské složky a vrtulník. Auto zranilo dalších deset žáků, pět z nich se stále z vážných zranění zotavuje v domácím léčení.

Na úzké frekventované silnici však hrozí nebezpečí dětem i dospělým – cesta nemá chodníky a přes třicet dětí z nedaleké osady chodí do školy a zpět po její krajnici. Podle zmocněnce pro romské komunity na Slovensku Ábela Ravasze by obec mohla na zajištění bezpečné cesty využít finance z evropských fondů.

„Dá se udělat chodník, snažit se zřídit školní autobus, třetí řešení je zřídit občanské pořádkové služby na to, aby doprovodily děti do školy, do školky, ale obec se musí rozhodnout, kterou cestou se vydá,“ uvedl Ravasz pro Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS).

„Problém je, že mnohé chudé komunity jsou vyloučené na okraji měst a obcí, ve kterých chybí základní infrastruktura,“ uvedl pro server aktuality.sk ředitel sdružení eduRoma Vlado Rafael.

Podle starosty Mariána Luhy má obec k dispozici obecní autobus a otázka jeho financování je otázkou na poslance obecního zastupitelstva. „Situaci aktuálně řešíme s policií. Na komunikaci bude osazené dopravní značení snížení rychlosti a pozor chodci,“ uvedl.

Podle slovenského Ministerstva školství je přitom už dnes možné hradit náklady s provozem školních autobusů z příspěvků na dopravu, které jim každý rok přiděluje.

Přečteno: 2908x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Děti, Tragédie, Osada, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo