romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřela druhá dívka ze skupiny romských dětí, do které najelo auto cestou ze školy

23.3.2018 12:04
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)
K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. (FOTO: Repro RTVS)

V nemocnici ve slovenském Martině podlehla vážným zraněním již druhá oběť tragické nehody, která se odehrála v únoru nedaleko Popradu v obci Spišské Bystré na Slovensku. Po dvanáctileté Vanese, která zemřela týden po nehodě, přišla o život i o dva roky starší Alžběta.

K tragédii došlo po té, co šestašedesátiletý řidič projíždějícího auta dostal smyk a najel do skupiny romských dětí, které byly zrovna na své každodenní cestě ze školy. Na místě zasahovaly všechny záchranářské složky a vrtulník. Auto zranilo dalších deset žáků, pět z nich se stále z vážných zranění zotavuje v domácím léčení.

Na úzké frekventované silnici však hrozí nebezpečí dětem i dospělým – cesta nemá chodníky a přes třicet dětí z nedaleké osady chodí do školy a zpět po její krajnici. Podle zmocněnce pro romské komunity na Slovensku Ábela Ravasze by obec mohla na zajištění bezpečné cesty využít finance z evropských fondů.

„Dá se udělat chodník, snažit se zřídit školní autobus, třetí řešení je zřídit občanské pořádkové služby na to, aby doprovodily děti do školy, do školky, ale obec se musí rozhodnout, kterou cestou se vydá,“ uvedl Ravasz pro Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS).

„Problém je, že mnohé chudé komunity jsou vyloučené na okraji měst a obcí, ve kterých chybí základní infrastruktura,“ uvedl pro server aktuality.sk ředitel sdružení eduRoma Vlado Rafael.

Podle starosty Mariána Luhy má obec k dispozici obecní autobus a otázka jeho financování je otázkou na poslance obecního zastupitelstva. „Situaci aktuálně řešíme s policií. Na komunikaci bude osazené dopravní značení snížení rychlosti a pozor chodci,“ uvedl.

Podle slovenského Ministerstva školství je přitom už dnes možné hradit náklady s provozem školních autobusů z příspěvků na dopravu, které jim každý rok přiděluje.

Přečteno: 3015x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Děti, Tragédie, Osada, Sociálně vyloučené lokalityHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo