Židé kritizují plánované zastoupení Fideszu na oslavě Horthyho

Hlavní židovská organizace v Maďarsku včera odsoudila oznámenou účast čelního představitele vládnoucí strany Fidesz na sobotním ceremoniálu k uctění někdejšího pronacistického šéfa státu Miklóse Horthyho. Akce se má přitom uskutečnit v mezinárodní Den památky obětí holokaustu.
Média informovala, že místopředseda parlamentu Sándor Lezsák má mít proslov po mši, která se uskuteční v Budapešti ke 150. výročí narození Horthyho. Tento politik, který vedl stát v letech 1920 až 1944, byl spojencem Adolfa Hitlera. Podepsal několik protižidovských zákonů a byl spojený s deportacemi maďarských Židů.
Konání výroční akce spojené s Horthym 27. ledna, tedy v Den památky obětí holokaustu, a účast pana Lezsáka na ní jsou "urážkou všech maďarských obětí", uvedl podle agentury AFP ve středečním prohlášení Svaz židovských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ). Tato urážka je podle svazu o to větší, že se Horthy narodil v červnu, nikoli v lednu.
"Toto přispívá k falsifikování dějin," zdůraznil rovněž v dokumentu předseda MAZSIHISZ András Heisler. "Žádný představitel státu nesmí přispívat k budování Horthyho kultu," dodal.
Svaz židovských obcí v Maďarsku připomněl, že v období třetí říše, tedy existence fašistického Německa, zahynulo na 600.000 maďarských Židů, většina ve vyhlazovacím táboře Osvětim.
Nacisté na podzim 1944 Horthyho sesadili a uvěznili poté, co se pokusil přejít na stranu spojenců. Po válce směl žít v exilu v Portugalsku, kde také v roce 1957 zemřel. Pro část pravice, včetně extrémní pravice, zůstal respektovanou osobností, a to zejména pro potlačení komunistické revoluce v roce 1919 a pro nesouhlas s Trianonskou smlouvou, která v roce 1920 značně zmenšila teritorium Maďarska.
Maďarský premiér Viktor Orbán loni označil Horthyho za mimořádného státníka. Koncem roku 2015 se ale jeho kabinet postavil proti postavení soch věnovaných Horthymu. Loni v létě Orbán ujistil svého izraelského kolegu Benjamina Netanjahua při jeho návštěvě Budapešti, že maďarská vláda vede "politiku nulové tolerance vůči antisemitismu".
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Za vydání tzv. "bible" popíračů holokaustu potvrdil soud v Brně peněžitý trest
- Nafouknutá bublina kolem Romů s maďarskými pasy splaskla. Z více jak 5 tisíc prověřovaných mělo maďarský pas pouze 150 uprchlíků
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Muzeum romské kultury získalo za publikaci se vzpomínkami pamětníků cenu v Národní soutěži muzeí Gloria musealis
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- Historička Kateřina Čapková: Holokaust zahrnuje jak genocidu Židů, tak i genocidu Romů a Sintů
- ŽOFI Z-4515. Vychází první komiks o holokaustu Romů a Sintů v Česku
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- V Českých Budějovicích uctili památku židovských občanů z transportu v roce 1942
- V Terezíně lidé při Dni holokaustu uctili památku obětí čtením jejich jmen
- Do bývalé nacistické továrny na smrt v Osvětimi se vrátil Pochod živých
- V Rychnově nad Kněžnou dnes odhalili patnáct Kamenů zmizelých
Štítky:
Maďarsko, Židé, Viktor Orbán, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY
