romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Židé kritizují plánované zastoupení Fideszu na oslavě Horthyho

25.1.2018 10:27
Miklós Horthy, hlava maďarského státu v období 1920 - 1944 (Zdroj: Wikimedia Commons)
Miklós Horthy, hlava maďarského státu v období 1920 - 1944 (Zdroj: Wikimedia Commons)

Hlavní židovská organizace v Maďarsku včera odsoudila oznámenou účast čelního představitele vládnoucí strany Fidesz na sobotním ceremoniálu k uctění někdejšího pronacistického šéfa státu Miklóse Horthyho. Akce se má přitom uskutečnit v mezinárodní Den památky obětí holokaustu.

Média informovala, že místopředseda parlamentu Sándor Lezsák má mít proslov po mši, která se uskuteční v Budapešti ke 150. výročí narození Horthyho. Tento politik, který vedl stát v letech 1920 až 1944, byl spojencem Adolfa Hitlera. Podepsal několik protižidovských zákonů a byl spojený s deportacemi maďarských Židů.

Konání výroční akce spojené s Horthym 27. ledna, tedy v Den památky obětí holokaustu, a účast pana Lezsáka na ní jsou "urážkou všech maďarských obětí", uvedl podle agentury AFP ve středečním prohlášení Svaz židovských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ). Tato urážka je podle svazu o to větší, že se Horthy narodil v červnu, nikoli v lednu.

"Toto přispívá k falsifikování dějin," zdůraznil rovněž v dokumentu předseda MAZSIHISZ András Heisler. "Žádný představitel státu nesmí přispívat k budování Horthyho kultu," dodal.

Svaz židovských obcí v Maďarsku připomněl, že v období třetí říše, tedy existence fašistického Německa, zahynulo na 600.000 maďarských Židů, většina ve vyhlazovacím táboře Osvětim.

Nacisté na podzim 1944 Horthyho sesadili a uvěznili poté, co se pokusil přejít na stranu spojenců. Po válce směl žít v exilu v Portugalsku, kde také v roce 1957 zemřel. Pro část pravice, včetně extrémní pravice, zůstal respektovanou osobností, a to zejména pro potlačení komunistické revoluce v roce 1919 a pro nesouhlas s Trianonskou smlouvou, která v roce 1920 značně zmenšila teritorium Maďarska.

Maďarský premiér Viktor Orbán loni označil Horthyho za mimořádného státníka. Koncem roku 2015 se ale jeho kabinet postavil proti postavení soch věnovaných Horthymu. Loni v létě Orbán ujistil svého izraelského kolegu Benjamina Netanjahua při jeho návštěvě Budapešti, že maďarská vláda vede "politiku nulové tolerance vůči antisemitismu".

Přečteno: 642x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Židé, Viktor Orbán, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo