Židovské muzeum v Berlíně vystavuje... Židy. Židovská komunita výstavu kritizuje
Židovské muzeum v Berlíně na aktuální expozici vystavuje židovského muže nebo ženu, kteří se vždy na dvě hodiny denně posadí do prosklené vitríny. Pod ní je nápis: "Žijí v Německu ještě Židé?" Nápad má přilákat návštěvníky a blíže je seznámit s životem Židů v dnešním Německu. Samotné židovské komunitě se ale tato myšlenka příliš nezamlouvá, píše agentura AP.
Téměř 70 let po holokaustu v Německu stále není mnoho citlivějších témat, než právě židovská otázka. Ve zhruba 82milionovém Německu dnes žije méně než 200.000 Židů a jen málo Němců narozených po druhé světové válce zná nějakého Žida nebo je obeznámeno s životem této komunity.
Návštěvníci berlínského muzea se mohou muže či ženy ve skleněné vitríně ptát na cokoliv, co je ze života Židů zajímá. "Mnoho našich návštěvníků nezná žádného Žida a chtějí znát odpovědi na své otázky," vysvětlila Tina Lüdeckeová z muzea. "Tato výstava nabízí příležitost lidem, kteří chtějí vědět víc o Židech a životě Židů," dodala.
Ne každý si ale myslí, že "vystavovat Žida" je tou nejlepší cestou, jak posilovat vzájemné porozumění a respekt. Výstava s názvem "Úplná pravda: Všechno, co jste chtěli vědět o Židech" se stala terčem kritiky židovské komunity.
"Proč mu nedají do rukou banán a sklenici vody a nezesílí topení, aby se ten Žid ve svém skleněném boxu cítil opravdu příjemně?", komentoval výstavu zástupce berlínské židovské komunity Stephan Kramer. "Dokonce se mě ptali, jestli se nechci zúčastnit. Já jsem jim ale řekl, že nejsem k dispozici," dodal Kramer.
Kam dál:
- ERGO Network: Ohlédnutí za Romským týdnem 2022, největším setkáním Romů a evropských politiků v Evropském parlamentu
- Národopisné muzeum ukáže romské výtvarné umění
- Židovské muzeum vrátilo rodině portréty, o které přišla před 80 lety
- Europoslanec Peter Pollák: Je nepochopitelné, že Česká republika nedokáže pomoci pár stovkám romských uprchlíků na nádraží v Praze
- Výstava ukáže plány nacistů na uspořádání Evropy podle rasových principů
- Muzeum romského národního obrození v Praze slaví své čtvrté výročí
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Zmocněnec pro romské komunity bude na Slovensku koordinovat využívání peněz z EU určených na inkluzi
- Na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku se našlo tisíce předmětů. Výstava ukazuje archeologické nálezy z míst koncentračních táborů
Štítky:
Německo, EU, Výstava, Antisemitismus, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY
