romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Židovské muzeum v Berlíně vystavuje... Židy. Židovská komunita výstavu kritizuje

Berlín, 2.4.2013 10:38, (ROMEA)

Židovské muzeum v Berlíně na aktuální expozici vystavuje židovského muže nebo ženu, kteří se vždy na dvě hodiny denně posadí do prosklené vitríny. Pod ní je nápis: "Žijí v Německu ještě Židé?" Nápad má přilákat návštěvníky a blíže je seznámit s životem Židů v dnešním Německu. Samotné židovské komunitě se ale tato myšlenka příliš nezamlouvá, píše agentura AP.

Téměř 70 let po holokaustu v Německu stále není mnoho citlivějších témat, než právě židovská otázka. Ve zhruba 82milionovém Německu dnes žije méně než 200.000 Židů a jen málo Němců narozených po druhé světové válce zná nějakého Žida nebo je obeznámeno s životem této komunity.

Návštěvníci berlínského muzea se mohou muže či ženy ve skleněné vitríně ptát na cokoliv, co je ze života Židů zajímá. "Mnoho našich návštěvníků nezná žádného Žida a chtějí znát odpovědi na své otázky," vysvětlila Tina Lüdeckeová z muzea. "Tato výstava nabízí příležitost lidem, kteří chtějí vědět víc o Židech a životě Židů," dodala.

Ne každý si ale myslí, že "vystavovat Žida" je tou nejlepší cestou, jak posilovat vzájemné porozumění a respekt. Výstava s názvem "Úplná pravda: Všechno, co jste chtěli vědět o Židech" se stala terčem kritiky židovské komunity.

"Proč mu nedají do rukou banán a sklenici vody a nezesílí topení, aby se ten Žid ve svém skleněném boxu cítil opravdu příjemně?", komentoval výstavu zástupce berlínské židovské komunity Stephan Kramer. "Dokonce se mě ptali, jestli se nechci zúčastnit. Já jsem jim ale řekl, že nejsem k dispozici," dodal Kramer.

Přečteno: 846x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, EU, Výstava, Antisemitismus, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo