romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Židovské organizace požadují, aby se v maďarských školách neučilo o antisemitských autorech

Budapešť, 26.6.2012 10:03, (ROMEA)

Šest židovských organizací vyzvalo maďarskou vládu, aby stáhla z učebních osnov čtveřici kontroverzních maďarských spisovatelů. Organizace je označily za antisemitské, napsala agentura MTI.

Židovským organizacím se nelíbí, že se školáci v Maďarsku učí o Józsefu Nyirőovi (1889-1953), Albertu Wassovi (1908-1998), Istvánu Sinkovi (1897-1969) a Dezsőu Szabóovi (1879-1945). Podle nich tito spisovatelé šířili "nákazu antisemitismu".

"Je nepřijatelné, že jsou součástí výuky maďarské mládeže," stojí ve společném prohlášení. To upozorňuje na fakt, že Nyirő zůstal věrný fašistickému režimu Šípových křížů do poslední minuty. Dokument také vyjadřuje nesouhlas s tím, že maďarský parlament usiluje o převoz Nyirőovy urny do jeho rodného regionu na dnešním rumunském území.

Wass se až do své smrti s hrdostí označoval za antisemitu, Sinka ve svých básních přiživoval protižidovské nálady a Szabó položil základy veřejné nálady, která vedla k uzákonění protižidovských zákonů v meziválečném období, připomínají židovské svazy.

V Maďarsku v poslední době roste obliba kontroverzního regenta Maďarského království Miklóse Horthyho, který byl spojencem nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Tento vývoj již kritizovaly zahraniční organizace. Například muzeum holokaustu ve Spojených státech označilo vládní podporu rehabilitace fašistických představitelů za "alarmující".

Přečteno: 614x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo