romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žije v osadě bez elektřiny. Anička se při svíčkách učí čtyři jazyky a chce studovat španělské gymnázium

22.2.2017 16:00
Anna Mária (FOTO: repro TV Joj)
Anna Mária (FOTO: repro TV Joj)

Do nejnovější epizody slovenského pořadu Sedmé nebe, které vysílá televize JOJ se dostala třináctiletá romská dívka Anna Mária z východoslovenské osady. Navzdory jejímu těžkému životu v chudobě, bez elektřiny a plynu na sobě tvrdě pracuje a učí se čtyři cizí jazyky. Aničce se začal hroutit život, když její maminka těžce onemocněla.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY PRO ANIČKU

  • Můžete posílat na číslo účtu - SK7309000000005064433000

"Když jsem měla tři roky, měla první mozkovou příhodu, pak druhou a začala jí srážlivost krve v mozku. Pak cukrovka, ledvina, slinivka. Když dostala třetí mozkovou příhodu, to už byla ischemická. Odumřely jí nervové buňky. Ptali se nás, zda ji chceme dát do nějakého zařízení. My jsme se o ni chtěli starat. Nebyl to pěkný pohled, dívat se na mámu, která jen bzučí a neumí mluvit. A vy ji učíte mluvit. Prostě věci, které jste s ní předtím dělali, už nemůžete," přibližuje divákům Anička v pořadu Sedmé nebe.

Po matčině smrti však přišlo další těžké období. Kvůli tomu, že její otec nemohl sehnat práci se dostali do dluhové pasti. Otec byl už tak zoufalý, že si nechal od starosty obce vystavit potvrzení, že není Rom. "Ať s každý udělá obrázek sám, jestli tady není rasismus," komentoval absurdní potvrzení moderátor pořadu Viľo Rozboril. Až u čtrnáctého zaměstnavatele otec Aničky uspěl.

Kvůli nezaplaceným fakturám jim však vypojili elektřinu a později i plyn. Nejhorší představou pro ně je, že se na jejich dům uvalí exekuce, pokud nezaplatí dluhy. Dívka by skončila v dětském domově a její otec na ulici.

Anička však věří, že když na sobě bude tvrdě pracovat, může v životě něco dokázat. "Když něco chci dokázat, musím se učit i v těchto podmínkách," řekla Anna Mária, která chce studovat na španělském gymnáziu.

„Já jsem jí to pořád vysvětloval, že kolik jazyků se naučíš, tolikrát budeš člověkem. Už to má v sobě. Jsem na ní moc pyšný,“ řekl v pořadu Aničky otec.

„Španělština je pro mě srdcovka. Přemýšlím, že když se pořádně naučím španělsky, možná přejdu i na kantonštinu anebo se budu zdokonalovat v norštině,“ popisuje Anička v pořadu Sedmé. "Oni jsou horkokrevní jako já," dodala s úsměvem.

Anna Mária je podle Rozborila příkladem pro ostatní děti. "Teď se na ten pořad možná dívají stovky nebo tisíce i romských dětí a teď si možná uvědomily, že to zkusí i ony. A když bude jeden nebo 10, tak to stojí za to," uvedl v pořadu Viľo Rozboril s tím, že Romům bude pomáhat dál i když na Facebooku někdo bude psát, ať jim nepomáhá.

Sedmé nebe pro Aničku připravilo několik velkých překvapení.

Přečteno: 30899x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Slovensko, Osada, Vzdělávání



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo