romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zlato ze Světových letních her Speciálních olympiád získala Adéla Mižigárová z Košic

18.3.2019 12:41
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)

Adela Mižigárová z Košic získala zlato ve skoku do výšky na Světových letních hrách Speciálních olympiád 2019 ve Spojených arabských emirátech. Slovenská reprezentantka získala v sobotu i stříbro v běhu na 200 metrů. Ve vrhu koulí si stříbro vybojovala Denisa Horváthová a bronz ve stejné disciplíně Ladislav Jakubčo. Informuje o tom slovenský server Denník N.

"Vyhrála jsem zlatou medaili ve skoku do výšky. Cítila jsem, že dnes se to může podařit, a mám velkou radost," řekla podel Denníku N žákyně základní speciální školy v Košicích.

"Obě disciplíny zvládla výborně, protože trénink je jedna věc, ale soutěž jiná. U těchto našich sportovcích hraje roli každá drobnost. Změna prostředí, adrenalin, únava, ale Adela to dala jako paní sportovkyně. Věřila si," zhodnotila v tiskové zprávě její trenérka a současně ředitelka košické speciální základní školy Jana Valenčáková.

Trenérka měla velkou radost i ze stříbra Denisy Horváthové a bronzu Ladislava Jakubča, kteří soutěžili ve vrhu koulí. "Bojují a vědí, že nejen za sebe, ale i za Slováky, za celé Slovensko. Jsou výborná parta a navzájem se nesmírně podporují," doplnila podle Denníku N Valenčáková.

V neděli se v Dubaji dařilo i plavci Petrovi Išpoldovi, který v disciplíně volný způsob na 200 metrů získal stříbro, stejně tak stříbrnou příčku obsadil i jezdec Filip Grant v trailu.

Podle informací na stránkách Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je cílem těchto sportovních akcí umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. Výkon je v Speciálních Olympiádách chápán jako kategorie individuální, sportovci jsou při sportovních soutěžích rozděleni zásadně do skupin podle své výkonnosti a každému z nich se nakonec dostane ocenění a uznání. Vyhrát tak mohou i sportovci s těžkým stupněm mentálního postižení. Celý program speciálních olympiád má tedy vedle vlastní sportovní hodnoty velký význam sociální, kdy sportovci vstupují do uznávaných a oceňovaných rolí závodníků a v neposlední řadě přispívá i k obohacení citového života mentálně postižených sportovců a jejich rodičů, kteří mnohdy poprvé v životě mohou se svým dítětem prožít pocit úspěchu a radosti, stojí na webu ČHSO.

Přečteno: 608x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, speciální školy, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo