romea - logo
21. dubna 2019 (neděle)
svátek má Alexandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zlato ze Světových letních her Speciálních olympiád získala Adéla Mižigárová z Košic

18.3.2019 12:41
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)

Adela Mižigárová z Košic získala zlato ve skoku do výšky na Světových letních hrách Speciálních olympiád 2019 ve Spojených arabských emirátech. Slovenská reprezentantka získala v sobotu i stříbro v běhu na 200 metrů. Ve vrhu koulí si stříbro vybojovala Denisa Horváthová a bronz ve stejné disciplíně Ladislav Jakubčo. Informuje o tom slovenský server Denník N.

"Vyhrála jsem zlatou medaili ve skoku do výšky. Cítila jsem, že dnes se to může podařit, a mám velkou radost," řekla podel Denníku N žákyně základní speciální školy v Košicích.

"Obě disciplíny zvládla výborně, protože trénink je jedna věc, ale soutěž jiná. U těchto našich sportovcích hraje roli každá drobnost. Změna prostředí, adrenalin, únava, ale Adela to dala jako paní sportovkyně. Věřila si," zhodnotila v tiskové zprávě její trenérka a současně ředitelka košické speciální základní školy Jana Valenčáková.

Trenérka měla velkou radost i ze stříbra Denisy Horváthové a bronzu Ladislava Jakubča, kteří soutěžili ve vrhu koulí. "Bojují a vědí, že nejen za sebe, ale i za Slováky, za celé Slovensko. Jsou výborná parta a navzájem se nesmírně podporují," doplnila podle Denníku N Valenčáková.

V neděli se v Dubaji dařilo i plavci Petrovi Išpoldovi, který v disciplíně volný způsob na 200 metrů získal stříbro, stejně tak stříbrnou příčku obsadil i jezdec Filip Grant v trailu.

Podle informací na stránkách Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je cílem těchto sportovních akcí umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. Výkon je v Speciálních Olympiádách chápán jako kategorie individuální, sportovci jsou při sportovních soutěžích rozděleni zásadně do skupin podle své výkonnosti a každému z nich se nakonec dostane ocenění a uznání. Vyhrát tak mohou i sportovci s těžkým stupněm mentálního postižení. Celý program speciálních olympiád má tedy vedle vlastní sportovní hodnoty velký význam sociální, kdy sportovci vstupují do uznávaných a oceňovaných rolí závodníků a v neposlední řadě přispívá i k obohacení citového života mentálně postižených sportovců a jejich rodičů, kteří mnohdy poprvé v životě mohou se svým dítětem prožít pocit úspěchu a radosti, stojí na webu ČHSO.

Přečteno: 519x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, speciální školy, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo