romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zlato ze Světových letních her Speciálních olympiád získala Adéla Mižigárová z Košic

18.3.2019 12:41
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)
Adela Mižigárová (vlevo) se svou zlatou medailí (FOTO: Special Olympics Slovakia)

Adela Mižigárová z Košic získala zlato ve skoku do výšky na Světových letních hrách Speciálních olympiád 2019 ve Spojených arabských emirátech. Slovenská reprezentantka získala v sobotu i stříbro v běhu na 200 metrů. Ve vrhu koulí si stříbro vybojovala Denisa Horváthová a bronz ve stejné disciplíně Ladislav Jakubčo. Informuje o tom slovenský server Denník N.

"Vyhrála jsem zlatou medaili ve skoku do výšky. Cítila jsem, že dnes se to může podařit, a mám velkou radost," řekla podel Denníku N žákyně základní speciální školy v Košicích.

"Obě disciplíny zvládla výborně, protože trénink je jedna věc, ale soutěž jiná. U těchto našich sportovcích hraje roli každá drobnost. Změna prostředí, adrenalin, únava, ale Adela to dala jako paní sportovkyně. Věřila si," zhodnotila v tiskové zprávě její trenérka a současně ředitelka košické speciální základní školy Jana Valenčáková.

Trenérka měla velkou radost i ze stříbra Denisy Horváthové a bronzu Ladislava Jakubča, kteří soutěžili ve vrhu koulí. "Bojují a vědí, že nejen za sebe, ale i za Slováky, za celé Slovensko. Jsou výborná parta a navzájem se nesmírně podporují," doplnila podle Denníku N Valenčáková.

V neděli se v Dubaji dařilo i plavci Petrovi Išpoldovi, který v disciplíně volný způsob na 200 metrů získal stříbro, stejně tak stříbrnou příčku obsadil i jezdec Filip Grant v trailu.

Podle informací na stránkách Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je cílem těchto sportovních akcí umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. Výkon je v Speciálních Olympiádách chápán jako kategorie individuální, sportovci jsou při sportovních soutěžích rozděleni zásadně do skupin podle své výkonnosti a každému z nich se nakonec dostane ocenění a uznání. Vyhrát tak mohou i sportovci s těžkým stupněm mentálního postižení. Celý program speciálních olympiád má tedy vedle vlastní sportovní hodnoty velký význam sociální, kdy sportovci vstupují do uznávaných a oceňovaných rolí závodníků a v neposlední řadě přispívá i k obohacení citového života mentálně postižených sportovců a jejich rodičů, kteří mnohdy poprvé v životě mohou se svým dítětem prožít pocit úspěchu a radosti, stojí na webu ČHSO.

Přečteno: 548x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, speciální školy, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo