romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zmocněnec německé vlády chce registr antisemitských činů

1.5.2018 11:22
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)

Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujímá dnes 1. května.

"V této oblasti máme zatím jen policejní kriminální statistiku...z níž vyplývá, že více než 90 procent antisemitských trestných činů pochází od pravicových extremistů," říká Klein. "Postižení, tedy Židé, kteří žijí v Německu, hovoří ale o něčem úplně jiném. Muslimský antisemitismus pociťují jako mnohem nebezpečnější, než jak ho zobrazuje policejní statistika," konstatuje.

"Chci zjistit, jaký je důvod tohoto protikladu. A nejlepší možnost, jakou pro to vidím, je celoněmecký registr, v němž budou zachyceny činy pod hranicí trestnosti, tedy například provokace, nadávky a tak dále," vysvětluje právník a diplomat.

Přesná znalost počtu a původu protižidovských výpadů je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné proti antisemitismu účinně bojovat. "Musíme vědět, kde se antisemitismus nachází, v jakých oblastech v Německu, jak je silný, jak se projevuje," je přesvědčen Klein, který vychází z toho, že na největší problémy Židé narážejí ve velkých městech.

Návrh zmocněnce, který byl překvapen, že podobný registr ještě neexistuje, navazuje na aktuální debatu o antisemitismu v Německu. Ta se naplno rozběhla před necelými dvěma týdny, kdy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg mladý Syřan páskem napadl dvojici mladíků, kteří měli na hlavě jarmulky, tedy tradiční židovské pokrývky hlavy. Jednomu z nich se podařilo celý incident natočit na video.

Útok odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Otevřeně se po něm začalo hovořit o problémech jako je šikana židovských žáků na školách, antisemitismus části muslimských přistěhovalců, veřejné pálení izraelských vlajek nebo nadávky a výhrůžky adresované lidem s jarmulkou. Po celém Německu také proti antisemitismu protestovaly tisíce lidí.

Přečteno: 739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Antisemitismus, Vláda, Extremismus, IslamismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo