romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnec německé vlády chce registr antisemitských činů

1.5.2018 11:22
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)

Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujímá dnes 1. května.

"V této oblasti máme zatím jen policejní kriminální statistiku...z níž vyplývá, že více než 90 procent antisemitských trestných činů pochází od pravicových extremistů," říká Klein. "Postižení, tedy Židé, kteří žijí v Německu, hovoří ale o něčem úplně jiném. Muslimský antisemitismus pociťují jako mnohem nebezpečnější, než jak ho zobrazuje policejní statistika," konstatuje.

"Chci zjistit, jaký je důvod tohoto protikladu. A nejlepší možnost, jakou pro to vidím, je celoněmecký registr, v němž budou zachyceny činy pod hranicí trestnosti, tedy například provokace, nadávky a tak dále," vysvětluje právník a diplomat.

Přesná znalost počtu a původu protižidovských výpadů je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné proti antisemitismu účinně bojovat. "Musíme vědět, kde se antisemitismus nachází, v jakých oblastech v Německu, jak je silný, jak se projevuje," je přesvědčen Klein, který vychází z toho, že na největší problémy Židé narážejí ve velkých městech.

Návrh zmocněnce, který byl překvapen, že podobný registr ještě neexistuje, navazuje na aktuální debatu o antisemitismu v Německu. Ta se naplno rozběhla před necelými dvěma týdny, kdy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg mladý Syřan páskem napadl dvojici mladíků, kteří měli na hlavě jarmulky, tedy tradiční židovské pokrývky hlavy. Jednomu z nich se podařilo celý incident natočit na video.

Útok odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Otevřeně se po něm začalo hovořit o problémech jako je šikana židovských žáků na školách, antisemitismus části muslimských přistěhovalců, veřejné pálení izraelských vlajek nebo nadávky a výhrůžky adresované lidem s jarmulkou. Po celém Německu také proti antisemitismu protestovaly tisíce lidí.

Přečteno: 758x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Antisemitismus, Vláda, Extremismus, IslamismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo