romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnec německé vlády chce registr antisemitských činů

1.5.2018 11:22
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)

Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujímá dnes 1. května.

"V této oblasti máme zatím jen policejní kriminální statistiku...z níž vyplývá, že více než 90 procent antisemitských trestných činů pochází od pravicových extremistů," říká Klein. "Postižení, tedy Židé, kteří žijí v Německu, hovoří ale o něčem úplně jiném. Muslimský antisemitismus pociťují jako mnohem nebezpečnější, než jak ho zobrazuje policejní statistika," konstatuje.

"Chci zjistit, jaký je důvod tohoto protikladu. A nejlepší možnost, jakou pro to vidím, je celoněmecký registr, v němž budou zachyceny činy pod hranicí trestnosti, tedy například provokace, nadávky a tak dále," vysvětluje právník a diplomat.

Přesná znalost počtu a původu protižidovských výpadů je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné proti antisemitismu účinně bojovat. "Musíme vědět, kde se antisemitismus nachází, v jakých oblastech v Německu, jak je silný, jak se projevuje," je přesvědčen Klein, který vychází z toho, že na největší problémy Židé narážejí ve velkých městech.

Návrh zmocněnce, který byl překvapen, že podobný registr ještě neexistuje, navazuje na aktuální debatu o antisemitismu v Německu. Ta se naplno rozběhla před necelými dvěma týdny, kdy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg mladý Syřan páskem napadl dvojici mladíků, kteří měli na hlavě jarmulky, tedy tradiční židovské pokrývky hlavy. Jednomu z nich se podařilo celý incident natočit na video.

Útok odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Otevřeně se po něm začalo hovořit o problémech jako je šikana židovských žáků na školách, antisemitismus části muslimských přistěhovalců, veřejné pálení izraelských vlajek nebo nadávky a výhrůžky adresované lidem s jarmulkou. Po celém Německu také proti antisemitismu protestovaly tisíce lidí.

Přečteno: 795x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Antisemitismus, Vláda, Extremismus, IslamismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo