romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zmocněnec německé vlády chce registr antisemitských činů

1.5.2018 11:22
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)
Trojice neznámých útočníků napadla v Berlíně dva mladíky, kteří měli na hlavě jarmulky. (Zdroj: youtube.com)

Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujímá dnes 1. května.

"V této oblasti máme zatím jen policejní kriminální statistiku...z níž vyplývá, že více než 90 procent antisemitských trestných činů pochází od pravicových extremistů," říká Klein. "Postižení, tedy Židé, kteří žijí v Německu, hovoří ale o něčem úplně jiném. Muslimský antisemitismus pociťují jako mnohem nebezpečnější, než jak ho zobrazuje policejní statistika," konstatuje.

"Chci zjistit, jaký je důvod tohoto protikladu. A nejlepší možnost, jakou pro to vidím, je celoněmecký registr, v němž budou zachyceny činy pod hranicí trestnosti, tedy například provokace, nadávky a tak dále," vysvětluje právník a diplomat.

Přesná znalost počtu a původu protižidovských výpadů je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné proti antisemitismu účinně bojovat. "Musíme vědět, kde se antisemitismus nachází, v jakých oblastech v Německu, jak je silný, jak se projevuje," je přesvědčen Klein, který vychází z toho, že na největší problémy Židé narážejí ve velkých městech.

Návrh zmocněnce, který byl překvapen, že podobný registr ještě neexistuje, navazuje na aktuální debatu o antisemitismu v Německu. Ta se naplno rozběhla před necelými dvěma týdny, kdy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg mladý Syřan páskem napadl dvojici mladíků, kteří měli na hlavě jarmulky, tedy tradiční židovské pokrývky hlavy. Jednomu z nich se podařilo celý incident natočit na video.

Útok odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Otevřeně se po něm začalo hovořit o problémech jako je šikana židovských žáků na školách, antisemitismus části muslimských přistěhovalců, veřejné pálení izraelských vlajek nebo nadávky a výhrůžky adresované lidem s jarmulkou. Po celém Německu také proti antisemitismu protestovaly tisíce lidí.

Přečteno: 749x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Antisemitismus, Vláda, Extremismus, IslamismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo