romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnec slovenské vlády pro romskou komunitu: V Žilině jde o učebnicový příklad nenávistného trestného činu

26.7.2018 9:45
Ábel Ravasz. (FOTO: Institut Mateja Bela)
Ábel Ravasz. (FOTO: Institut Mateja Bela)

Útok na Romy v Žilině, z nichž jeden skočil v nemocnici s krvácením do mozku, je podle zmocněnce Slovenské vlády pro romskou komunitu Ábela Ravasze (Most-Híd) učebnicovým příkladem nenávistného trestného činu a tak by měl podle něj být tento trestný čin i odstíhaný. Podle předsedy občanského sdružení Unie Romů na Slovensku (ÚRS) Františka Tanka jsou Romové na Slovensku a v zahraničí pobouřeni tímto rasistickým činem a ohlásil protestní pochod v Žilině.

Brutální napadení několika Romů skupinou deseti až patnácti rasistů se odehrálo z pátka na sobotu 21. července v Žilině. Policie zadržela tři útočníky.

"To co se stalo v Žilině je učebnicový příklad nenávistného trestného činu a tak by měl být tento trestný čin i odstíhaný. Specifický motiv je podle mého názoru nezpochybnitelný. Míra empatie vůči Romům je na Slovensku beztak nízká, veřejní činitelé ani samosprávy si nemohou dovolit takový stav v žádné míře udržovat a už vůbec ne podporovat. Takové počiny na slušném Slovensku nemají co hledat a zaslouží si co nejširší společenské odsouzení," odsoudil útok Ábel Ravasz.

Rafael: "Věřím, že pachatelé tohoto ohaveného činu budou odsouzeni v superrychlém soudním řízení."

"Je přímo neuvěřitelné, jak lidé začínají útočit na nás, na Romy, ale bohužel je to výsledek toho, že ani jedna vláda tento problém za více jak dvacet let nevyřešila," uvedl ve středu na brífinku před Úřadem vlády SR předseda ÚRS František Tanko. Zároveň vyzval generálního prokurátora Jaromíra Čižnára, předsedu vlády Petra Pellegriniho a ministryni vnitra Denisu Sakovou, aby se osobně zasadili, aby tento problém nebyl zameten pod koberec.

Tanko také ohlásil protestní pochod před Městským úřadem v Žilině. Unie Romů na Slovensku pokojný protest plánuje uspořádat velmi brzy.

"Máme už toho plné zuby, aby někdo někoho bezdůvodně zbil, jen protože je Rom. I my jsme občané této země, zde jsme se narodili a nechceme být občané čtvrté nebo páté kategorie. Před volbami bude zase každý politik vytahovat romskou problematiku - romskou kartu. Tím se však chtějí jen zviditelnit, ale bohužel tímto Romům nikdo nechce pomoci," dodal František Tanko.

Ředitel sdružení eduRoma Vlado Rafael si přeje, aby byl případ co nejrychleji vyřešen. "Po velmi zvláštních rozhodnutích domácích soudů vůči slovenským Romům, chci stále věřit, že v případě deseti "machrů" kteří brutálně do bezvědomí zbili tří nevinné romské chlapce, budou pachatelé tohoto ohaveného činu odsouzeni v superrychlém soudním řízení," uvedl pro Romea.cz Vlado Rafael.

Biháriová: "Žijeme v zemi, kde útoky, vylučování Romů z přístupu k veřejným službám nebo jejich verbální hanobení jsou dlouhodobě vnímány jako akceptovatelné chování."

"Jsem přesvědčen, že pouze udělení té nejvyšší možné horní hranice trestu, která v tomto případě představuje 10 let natvrdo, můžeme ještě očekávat alespoň nějaký resocializačného efekt. Obětem, včetně kolemjdoucího, který se chlapců odvážně zastal, přeji hlavně brzké uzdravení bez trvalých následků," dodal Rafael.

Podle Ireny Biháriové z hnutí Progresivné Slovensko útoky na Romy nevyvolávají na Slovensku solidaritu s napadenými a nenutí společnost k reflexi. "Žijeme v zemi, kde útoky, vylučování Romů z přístupu k veřejným službám nebo jejich verbální hanobení jsou dlouhodobě vnímány jako akceptovatelné chování," uvedla pro Romea.cz Biháriová. "Nepohoršuje to, nevyvolává solidaritu, nenutí to společnost k hlubší reflexi; naopak, diskuze se strhávají na to, zda si to romské oběti nezasloužili nebo dokonce zda nejde o oprávněnou pomstu ze strany majority," dodala.

V takové atmosféře se podle Ireny Biháriové Romové stávají doslova lovnou zvěří, kdy si vůči nim lze dovolit i tak brutální násilný skutek, jakého obětí se stal se stal mladý romský chlapec ze Žiliny. "Pokud se po tomto otřesném činu nezmobilizuje alespoň ta slušnější část Slovenska, Romové definitivně ztratí naději, že budou jednou na Slovensku rovnocennými, přijatými a plnohodnotnými občany. Ztratí jakýkoliv důvod důvěřovat našim normám, o kterých jim sice rádi kážeme, ale sami jsme slepí, pokud je máme dodržovat vůči Romům," uvedla pro Romea.cz Irena Biháriová z hnutí Progresivné Slovensko.

Přečteno: 2217x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Útok, Násilí, Rasismus, Extremismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo