romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnkyně pro romské komunity Andrea Bučková: V nejbližší době se nechám očkovat proti koronaviru. Je to nejlepší způsob, jak porazit COVID-19

5.1.2021 11:36
Andrea Bučková (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)
Andrea Bučková (FOTO: Facebook Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity)

Podle slovenské vládní zmocněnkyně pro romské komunity Andrey Bučkové je očkování nejlepší způsob, jak porazit koronavirus a onemocnění COVID-19. Bučková plánuje co nejdříve se dát proti tomuto onemocnění očkovat a i tímto způsobem chce ukázat, že není třeba podléhat dezinformacím, které zpochybňují účinky očkování. Své stanovisko zveřejnila na sociální síti Facebook i v romštině.

"Očkování považuji za nejefektivnější způsob kontroly tohoto viru. I já sama se plánuji co nejdříve dát očkovat proti tomuto onemocnění. Nemůžeme si dovolit důvěřovat různým neověřeným informacím a lžím, které zpochybňují účinky očkování a ohrožují zdraví každého z nás. Vakcína zachrání mnoho životů. Nejen váš, ale i vaší rodiny a vašich blízkých," uvedla Andrea Bučková.

Zmocněnkyně se plánuje v rámci nastaveného procesu ministerstvem zdravotnictví přihlásit do připravovaného registračního systému na očkování proti koronaviru, pak bude stanoven termín očkování.

"Je mnohem bezpečnější získat imunitu vůči viru očkováním než ji získat tím, že se nakazíte. Po překonání viru sice získáte imunitu, ale odborníci zjistili, že ne dlouhodobě. Dělejme, co je správné a důvěřujme odborníkům. Očkování je zodpovědné rozhodnutí," dodala ve svém prohlášení Bučková.

Již dříve se proti koronaviru nechal očkovat slovenský europoslanec a bývalý zmocněnec vlády pro romské komunity Peter Pollák (OĽaNO). "Rozhodl jsem se přesvědčit početnou romskou komunitu, která patří k ohroženým skupinám na Slovensku, aby očkování brali vážně, a že ta vakcinace je opravdu ve prospěch nás," řekl po očkování Pollák.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity realizoval osvětovou kampaň a informoval obyvatele romských komunit o potřebě dodržování hygienických opatření a sociálního odstupu během první i druhé vlny pandemie. Kampaň chce nyní udělat i pokud jde o očkování.

"Považujeme za přirozené realizovat v romských komunitách informační kampaň i pokud jde o očkování," uvedl v tiskové zprávě Úřad zplnomocněnkyně s tím, že do ní plánuje zapojit i personální kapacity v rámci Národního projektu Podpora činností zaměřených na řešení nepříznivých situací souvisejících s onemocněním COVID-19 v obcích s přítomností marginalizovaných romských komunit. Jedním z jeho základních záměrů je podle úřadu právě zlepšení přístupu ke zdravotní péči, včetně preventivní zdravotní péče a zdravotnické osvěty v souvislosti s onemocněním COVID-19, a to je také informovanost o očkování proti koronavirus jako osobní ochraně jednotlivce, ale i kolektivní ochraně komunity.

Stejně vynaložíme maximální úsilí na to, aby do osvěty za očkování proti COVID-19, byly zapojeny všechny tzv. pomáhající profese," dodal v prohlášení Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity.

Stejně jako v České republice i na Slovensku je velké množství Romů ovlivněno nepravdivými zprávami a různými konspiračními teoriemi související s očkováním, a proto i zpravodajský server Romea.cz pravidelně vyvrací nejčastější dezinformace týkající se onemocnění COVID-19.

Přečteno: 903x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrea Bučková, Slovensko, COVID-19, NemocniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo