romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Známe nominace na oceněné v prvním ročníku European Roma Spirit 2016. Server Romea.cz byl nominován do užšího kola

27.9.2016 13:36
European Roma Spirit Award 2016
European Roma Spirit Award 2016

Letos poprvé se uskuteční předávání cen European Roma Spirit Award 2016 (ERSA), jejichž cílem je ocenit aktivity, projekty či jednotlivce podporující integraci Romů v Evropě a přinášející efektivní a fungující řešení problémů, kterým romská komunita čelí. Pořádající organizací je Asociace pro kulturu, vzdělání a komunikaci (ACEC) společně s Nadací otevřené společnosti pod záštitou Ministra práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky Jána Richtera a Rady vlády Slovenské republiky pro romské komunity.

V prvním ročníku bylo podáno celkem 65 nominací z 23 evropských zemí. O finálových třech nominovaných v každé z pěti kategorií rozhodla porota ve složení Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, Michael Kocáb, Andrzej Mirga z Romského vzdělávacího fondu, Mirjam Karoly z Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva a Esther Brooks zastupující americkou Rutgersovu univerzitu.

Slavnostní předání cen se uskuteční 10. října v Bratislavě.

Seznam nominovaných

  1. kategorie nevládní organizace: Impreuna agentura pro sociální rozvoj společenství (Rumunsko), Fundación Secretariado Gitano (Španělsko), nevládní organizace Mladí Romové – Herceg Novi (Černá Hora)
  2. kategorie společnost, organizace a zaměstnavatel: Nemocnice Antverpy (Belgie), Roma Education Support Trust (Velká Británie), Centrum rozvoje vzdělání (Polsko)
  3. kategorie média: TV Šutel (Makedonie), Romea.cz (Česká republika), Romani Union of Slovenia (Slovensko)
  4. kategorie obec: Spišský Hrhov (Slovensko), Berlin-Neukölln (Německo), Graz (Rakousko)
  5. kategorie osobnost: Veijo Baltazar (Finsko), Ivailo Tournev (Bulharsko), Sabíha Suleiman (Řecko)

Národní ceny Roma Spirit

Delší tradici než evropská Roma Spirit mají národní varianty, například na Slovensku se letos koná 8. ročník. Nominace na Roma spirit Slovenská republika 2016 lze posílat do 13. října. V České republice se bude letos udílet tato cena již po šesté, nominace lze posílat již jen do tohoto pátku. Posláním Roma Spirit, kterou pořádá Nadace Michaela Kocába ve spolupráci s Otevřenou společností, o.p.s., a Muzeem romské kultury, je ocenit a popularizovat práci jednotlivců i organizací, kteří přispívají ke zlepšení situace Romů v České republice.

Nominaci do kterékoli kategorie může zaslat každý obyvatel nebo obyvatelka České republiky, a to pomocí jednoduchého online formuláře. Nominované činy nebo činnost musejí spadat do období od prosince 2015 do konce září 2016. Zasílání nominací bude ukončeno 30. září 2016. Laureáti cen Roma Spirit budou vyhlášeni u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv dne 10. prosince 2016 v Pražské křižovatce.

Přečteno: 1133x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Romská reprezentace, romské neziskové organizace, romská kultura, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo