romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpívali antisemitské písně, teď se jdou podívat do Osvětimi

4.5.2018 10:50
Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah dostali minulý měsíc hudební cenu Echo. Zdroj: archiv Farid Bang a Kollegah
Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah dostali minulý měsíc hudební cenu Echo. Zdroj: archiv Farid Bang a Kollegah

Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah, kteří navzdory údajně antisemitským textům svých písní dostali minulý měsíc hudební cenu Echo, přijali pozvání Mezinárodního osvětimského výboru na návštěvu památníku v areálu bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku. Informoval o tom dnes deník Bild.

"Pozvání přijímáme," oznámili 31letý Farid Bang a 33letý Kollegah. Ocenění jejich alba Jung, Brutal, Gutaussehend 3 vyvolalo skandál. Na desce jsou i songy s verši zjevně bagatelizujícími hrůzy holokaustu: "Mé tělo je vyrýsovanější než vězňů z Osvětimi" nebo "Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem".

Německý svaz hudebního průmyslu, který předávání cen organizoval, minulý týden oznámil, že ceny už se udílet nebudou. Mezitím na protest proti ocenění kontroverzních raperů vrátili německé hudební ceny například rocker Marius Müller-Westernhagen a osobnosti z oblasti klasické hudby včetně argentinsko-izraelského dirigenta a klavíristy Daniela Barenboima. Müller-Westernhagen stál u zrodu myšlenky pozvat raperskou dvojici do Osvětimi.

Oba rapeři by měli bývalý tábor smrti navštívit 3. června. Christoph Heubner z vedení výboru navrhl toto datum, protože v tu dobu budou na místě mladí lidé z Německa a Polska pomáhat pracovníkům památníku. "Taková návštěva obou raperů by byla i signálem pro mnohé jejich fanoušky," řekl v úterý Heubner. Ve středu státní zastupitelství v Düsseldorfu oznámilo, že proti raperům zahájilo vyšetřování kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel.

Přečteno: 1286x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Antisemitismus, Osvětim, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo