romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpívali antisemitské písně, teď se jdou podívat do Osvětimi

4.5.2018 10:50
Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah dostali minulý měsíc hudební cenu Echo. Zdroj: archiv Farid Bang a Kollegah
Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah dostali minulý měsíc hudební cenu Echo. Zdroj: archiv Farid Bang a Kollegah

Němečtí rapeři Farid Bang a Kollegah, kteří navzdory údajně antisemitským textům svých písní dostali minulý měsíc hudební cenu Echo, přijali pozvání Mezinárodního osvětimského výboru na návštěvu památníku v areálu bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku. Informoval o tom dnes deník Bild.

"Pozvání přijímáme," oznámili 31letý Farid Bang a 33letý Kollegah. Ocenění jejich alba Jung, Brutal, Gutaussehend 3 vyvolalo skandál. Na desce jsou i songy s verši zjevně bagatelizujícími hrůzy holokaustu: "Mé tělo je vyrýsovanější než vězňů z Osvětimi" nebo "Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem".

Německý svaz hudebního průmyslu, který předávání cen organizoval, minulý týden oznámil, že ceny už se udílet nebudou. Mezitím na protest proti ocenění kontroverzních raperů vrátili německé hudební ceny například rocker Marius Müller-Westernhagen a osobnosti z oblasti klasické hudby včetně argentinsko-izraelského dirigenta a klavíristy Daniela Barenboima. Müller-Westernhagen stál u zrodu myšlenky pozvat raperskou dvojici do Osvětimi.

Oba rapeři by měli bývalý tábor smrti navštívit 3. června. Christoph Heubner z vedení výboru navrhl toto datum, protože v tu dobu budou na místě mladí lidé z Německa a Polska pomáhat pracovníkům památníku. "Taková návštěva obou raperů by byla i signálem pro mnohé jejich fanoušky," řekl v úterý Heubner. Ve středu státní zastupitelství v Düsseldorfu oznámilo, že proti raperům zahájilo vyšetřování kvůli podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel.

Přečteno: 1292x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Antisemitismus, Osvětim, koncentrační táborHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo