romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Bučková reaguje na poplašné zprávy kolem testování v osadách: Nechceme uzavřené osady, testováním chceme zabránit represivním opatřením

2.4.2020 18:10

Včerejší rozhodnutí slovenské vlády začít testovat ve vybraných romských osadách obyvatele na onemocnění COVID-19 vyvolalo celou řadu reakcí. Sociálními sítěmi se rychlostí blesku začala šířit nepravdivá informace v romském jazyce, že cílem testování je naopak Romy nakazit a pak je internovat. Podobné zprávy dnes rázně vyvrátila nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. Podle ní podobné zprávy vyvolávají paniku a nezakládají se na pravdě.

"Včera večer se začala po Facebooku šířit nepravdivá informace v romském jazyce, která vyzývá lidi, aby se nenechali testovat. Tato zpráva je zavádějící a vyvolává všeobecnou paniku," uvedla v proslovu na sociální síti Facebook Andrea Bučková.

"Od zítra začne testování. Testováni budou ale jen ti, kteří se vrátili ze zahraničí. V žádném případě nám nejde o to, aby byly osady kompletně uzavřené či karantenizované. Naopak preventivním testováním chceme zabránit represivním opatřením," dodala zplnomocněnkyně.

"Cílem není ani to, aby Romové a Romky z těchto lokalit byly umisťovány ve výcvikovém centru Lešť. Naší upřímnou snahou je zajistit, aby v případě pozitivních výsledků byla těmto lidem zajištěna adekvátní péči tak, aby neohrozili ani sebe, ale ani své blízké. Chci vás všechny vyzvat a zároveň poprosit o zachování maximálního klidu. Jde o zdraví nás všech a jen společně to zvládneme," vyzvala na Facebooku nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustí ve 33 romských osadách v pátek a bude probíhat do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. Oznámil to včera předseda slovenské vlády Igor Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou. Představili plán boje s konoravirem v romských lokalitách.

Přečteno: 878x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Zmocněnec, Osada, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo