romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zmocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Bučková reaguje na poplašné zprávy kolem testování v osadách: Nechceme uzavřené osady, testováním chceme zabránit represivním opatřením

2.4.2020 18:10

Včerejší rozhodnutí slovenské vlády začít testovat ve vybraných romských osadách obyvatele na onemocnění COVID-19 vyvolalo celou řadu reakcí. Sociálními sítěmi se rychlostí blesku začala šířit nepravdivá informace v romském jazyce, že cílem testování je naopak Romy nakazit a pak je internovat. Podobné zprávy dnes rázně vyvrátila nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. Podle ní podobné zprávy vyvolávají paniku a nezakládají se na pravdě.

"Včera večer se začala po Facebooku šířit nepravdivá informace v romském jazyce, která vyzývá lidi, aby se nenechali testovat. Tato zpráva je zavádějící a vyvolává všeobecnou paniku," uvedla v proslovu na sociální síti Facebook Andrea Bučková.

"Od zítra začne testování. Testováni budou ale jen ti, kteří se vrátili ze zahraničí. V žádném případě nám nejde o to, aby byly osady kompletně uzavřené či karantenizované. Naopak preventivním testováním chceme zabránit represivním opatřením," dodala zplnomocněnkyně.

"Cílem není ani to, aby Romové a Romky z těchto lokalit byly umisťovány ve výcvikovém centru Lešť. Naší upřímnou snahou je zajistit, aby v případě pozitivních výsledků byla těmto lidem zajištěna adekvátní péči tak, aby neohrozili ani sebe, ale ani své blízké. Chci vás všechny vyzvat a zároveň poprosit o zachování maximálního klidu. Jde o zdraví nás všech a jen společně to zvládneme," vyzvala na Facebooku nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustí ve 33 romských osadách v pátek a bude probíhat do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. Oznámil to včera předseda slovenské vlády Igor Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou. Představili plán boje s konoravirem v romských lokalitách.

Přečteno: 959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Zmocněnec, Osada, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo