romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zmocněnkyně vlády SR pro romskou menšinu Bučková reaguje na poplašné zprávy kolem testování v osadách: Nechceme uzavřené osady, testováním chceme zabránit represivním opatřením

2.4.2020 18:10

Včerejší rozhodnutí slovenské vlády začít testovat ve vybraných romských osadách obyvatele na onemocnění COVID-19 vyvolalo celou řadu reakcí. Sociálními sítěmi se rychlostí blesku začala šířit nepravdivá informace v romském jazyce, že cílem testování je naopak Romy nakazit a pak je internovat. Podobné zprávy dnes rázně vyvrátila nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková. Podle ní podobné zprávy vyvolávají paniku a nezakládají se na pravdě.

"Včera večer se začala po Facebooku šířit nepravdivá informace v romském jazyce, která vyzývá lidi, aby se nenechali testovat. Tato zpráva je zavádějící a vyvolává všeobecnou paniku," uvedla v proslovu na sociální síti Facebook Andrea Bučková.

"Od zítra začne testování. Testováni budou ale jen ti, kteří se vrátili ze zahraničí. V žádném případě nám nejde o to, aby byly osady kompletně uzavřené či karantenizované. Naopak preventivním testováním chceme zabránit represivním opatřením," dodala zplnomocněnkyně.

"Cílem není ani to, aby Romové a Romky z těchto lokalit byly umisťovány ve výcvikovém centru Lešť. Naší upřímnou snahou je zajistit, aby v případě pozitivních výsledků byla těmto lidem zajištěna adekvátní péči tak, aby neohrozili ani sebe, ale ani své blízké. Chci vás všechny vyzvat a zároveň poprosit o zachování maximálního klidu. Jde o zdraví nás všech a jen společně to zvládneme," vyzvala na Facebooku nová zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková.

Testování na onemocnění COVID-19 slovenská vláda spustí ve 33 romských osadách v pátek a bude probíhat do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. Oznámil to včera předseda slovenské vlády Igor Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou. Představili plán boje s konoravirem v romských lokalitách.

Přečteno: 851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Zmocněnec, Osada, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo