romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zuzana Čaputová, prezidentka SR, popřála Romům k Mezinárodnímu dni: Paľikerav tumenge. Džanav mištes hoj jekhetane koda keraha

8.4.2020 10:52

Osmý duben se každoročně nese v duchu oslav Mezinárodního dne Romů. Prezidentka Slovenské republiky, Zuzana Čaputová, dnes promluvila k Romům a mimo jiné poděkovala všem Romům, kteří se angažují v boji proti koronaviru. Tradičně přidala i několik slov v romském jazyce.

„Dnes si připomínáme Mezinárodní den Romů. Při jeho příležitosti jsem plánovala přijmout Romy a Romky, kteří dělají hodně dobrého pro Slovensko. Chtěla jsem jim poděkovat a pokračovat v upřímném dialogu, který je tak potřebný pro vzájemné porozumění a spolupráci. I když se dnes nemůžeme setkat osobně, srdcem zůstáváme spolu,“ řekla ve svém projevu Čaputová.

Během svého projevu poděkovala prezidentka Romům, kteří se angažují v boji proti koronavirové pandemii. Poděkovala romským zdravotníkům a také romským dobrovolníkům, kteří šijí roušky.

Podle Čaputové dopadá krize spojená s pandemií na každého. Na některé lidi ale dopadá o to více kvůli vyššímu věku, finanční situaci nebo špatnému bydlení.

„Vím, že i mezi vámi jsou tací. Vím, že mnozí z vás se setkávají s předsudky kvůli své etnické příslušnosti. Chci vás ubezpečit, že jsem prezidentkou všech. Nerovnosti vnímám a chci být nadále hlasem těch, které není slyšet,“ zaznělo z úst prezidentky na konci projevu. 

Přečteno: 11078x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo