romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zuzana Čaputová, prezidentka SR, popřála Romům k Mezinárodnímu dni: Paľikerav tumenge. Džanav mištes hoj jekhetane koda keraha

8.4.2020 10:52

Osmý duben se každoročně nese v duchu oslav Mezinárodního dne Romů. Prezidentka Slovenské republiky, Zuzana Čaputová, dnes promluvila k Romům a mimo jiné poděkovala všem Romům, kteří se angažují v boji proti koronaviru. Tradičně přidala i několik slov v romském jazyce.

„Dnes si připomínáme Mezinárodní den Romů. Při jeho příležitosti jsem plánovala přijmout Romy a Romky, kteří dělají hodně dobrého pro Slovensko. Chtěla jsem jim poděkovat a pokračovat v upřímném dialogu, který je tak potřebný pro vzájemné porozumění a spolupráci. I když se dnes nemůžeme setkat osobně, srdcem zůstáváme spolu,“ řekla ve svém projevu Čaputová.

Během svého projevu poděkovala prezidentka Romům, kteří se angažují v boji proti koronavirové pandemii. Poděkovala romským zdravotníkům a také romským dobrovolníkům, kteří šijí roušky.

Podle Čaputové dopadá krize spojená s pandemií na každého. Na některé lidi ale dopadá o to více kvůli vyššímu věku, finanční situaci nebo špatnému bydlení.

„Vím, že i mezi vámi jsou tací. Vím, že mnozí z vás se setkávají s předsudky kvůli své etnické příslušnosti. Chci vás ubezpečit, že jsem prezidentkou všech. Nerovnosti vnímám a chci být nadále hlasem těch, které není slyšet,“ zaznělo z úst prezidentky na konci projevu. 

Přečteno: 11770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo