romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zvrat v kauze policejní razie v Moldavě nad Bodvou: Soud kvůli novým zjištěním zastavil stíhání jedné z obětí

11.3.2020 15:14
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

V kauze policejní razie v romské osadě v Moldavě nad Bodvou nastal důležitý zvrat. Košický soudce Ľuboš Vereš zastavil trestní stíhání Leonarda Horvátha. Ten je jedním ze šestice osob obžalovaných z křivé výpovědi proti policistům, kteří měli v roce 2013 použít nepřiměřených donucovacích prostředků a bezdůvodně ničit obydlí lidí v osadě. Podle soudu nyní "vyšla najevo mimo hlavní líčení okolnost odůvodňující zastavení trestního stíhání". Informuje o tom slovenský server DennikN.sk.

Leonard Horváth byl obžalován z křivé výpovědi. Je jedním ze šesti obyvatel ulice Budulovská, kteří u soudu popsali, co se během policejní razie v Moldavě nad Bodvou před sedmi lety stalo. Za to, jak popsali chování policistů, byli následně obžalováni a z obětí se stali stíhaní.

Loni v létě vyjádřila Amnesty International ve zprávě o dosavadním průběhu vyšetřování vážné obavy, že trestní stíhání jako reakce na stížnost proti policejnímu zásahu ze strany obyvatel osady představuje zásah do práva obětí a představuje formu zastrašování. Ti, kteří se postavili za svá práva, museli v důsledku toho čelit obvinění z křivého obvinění.

Policejní razie se odehrála 19. června 2013. Tehdy vpadlo šest desítek příslušníků policejní pohotovostní jednotky do romské osady a navzdory tomu, že místní Romové nekladli při odpor, policisté na ně útočili slovně i fyzicky a poškodili také majetek lidí žijících na Budulovské ulici. 

Stížnosti obětí začaly být vyšetřovány po osmi měsících od útoku a identifikován byl pouze jeden z policistů, protože mnozí měli na hlavách kukly. 

Výpovědi o brutálním napadení ze strany policistů potvrdily lékařské zprávy. Amnesty International upozorňuje, že přesto ani několik let po policejním zásahu nedošlo k vyvození trestněprávní odpovědnosti vůči příslušníkům policie, kteří se razie zúčastnili.

Prokurátor může ještě proti rozhodnutí soudce ve věci zastavení trestního stáhání Leonarda Horvátha podat stížnost.

Přečteno: 750x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Slovensko, Osada, Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo