"Zvrhlíku, přestaň se ukazovat normálním litevským lidem": Umělec prodal koláž z homofobních vzkazů za 6 tisíc dolarů, penězi podpoří LGBT komunitu

Litevský umělec Erikas Mališauskas vytvořil digitální koláž z homofobních vzkazů, které obdržel poslanec a zastánce práv komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Dílo nazvané Mrak nenávistných projevů poté vydražil za více než 6000 dolarů (přes 128.000 korun). Peníze věnuje organizacím podporujícím sexuální menšiny, napsala agentura Reuters.
"Můj cíl byl zpeněžit nenávistné projevy," uvedl Mališauskas. "Teď všichni, kdo napsali nenávistné vzkazy lidem z LGBT (komunity), přispěli finančně na (podporu) LGBT," dodal.
Jeho černobílé dílo obsahuje množství urážlivých zpráv v litevštině, z nichž většinu dostal Tomas Raskevičius - první aktivista hájící práva sexuálních menšin, kterého si Litevci zvolili do parlamentu. "Zvrhlíku, přestaň se ukazovat normálním litevským lidem," uráží ho jeden ze vzkazů. "Ničíš Litvu a měl by ses stydět," útočí na něj další. Mnoho jich také používá hanlivé označení pro homosexuály.
Raskevičius podobné zprávy dostává na sociálních sítích, přičemž denně mu jich přijde několik. Pokud však někde vystoupí veřejně a podpoří práva homosexuálů jako třeba partnerské svazky lidí stejného pohlaví, jejich počet roste. Vzkazy, ve kterých mu autoři hrozí fyzickým násilím, obvykle předává polici. Další zveřejňuje, aby vyvolal debatu. Pokud je negativní přístup schovaný, nelze se mu podle něj postavit. Jen když je odhalen, můžeme ho řešit, míní Raskevičius.
Mališauskas uvedl, že ho šokovala obrovská míra urážek, kterým čelí Raskevičius a lidé z komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů v Litvě. Vybrané nenávistné vzkazy stylizoval do tvaru mraku - ten si zvolil, jelikož se jednou všechny "mraky rozplynou".
Své digitální dílo prodal opatřené takzvaným nezaměnitelným tokenem (NFT) coby zárukou jeho původnosti. Nezaměnitelné tokeny jsou elektronické identifikátory, které s pomocí technologie blockchain potvrzují, že je digitální předmět autentický. V uměleckém světě jsou čím dál populárnější, jelikož umožňují permanentní potvrzení pravosti digitálního díla, nehledě na množství jeho kopií nebo stažení, podotýká Reuters.
Mališauskasův Mrak nenávistných projevů si koupil zájemce, který si přál zůstat anonymní.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Zeljko Jovanovič: Letošní úspěch je jen začátek. Romská kultura na benátském bienále překračuje národní hranice
- „Přečarovat svět”: Na proslulém bienále v Benátkách zastoupila Polsko romská umělkyně Małgorzata Mirga-Tas
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Ústavní soud se zastal advokátky Kláry Kalibové, nenávistné maily nelze bagatelizovat. Podle soudů šlo pouze o přestupek
- V Krumlově uspořádala romská skupina benefiční koncert na pomoc ukrajinským Romům
- Fotografie Romek připoutaných ke sloupům ve Lvově šíří ruská propaganda s jiným kontextem. Romské neziskovky z Ukrajiny již kvůli případům kontaktovaly úřady
- Československá romská unie: Pomoc válečným uprchlíkům je naše morální povinnost, odmítáme rétoriku, že nám budou brát práci
- Patrik Banga: A už to začíná! Někteří lidé závidí Ukrajincům i vybombardované domy!
- SPD má vlastní politickou neziskovku. Chce s ní rozvíjet demokracii a podporovat „vlastence“