romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zdeněk Ryšavý: Co s nenávistí na internetu? Úvodní projev na konferenci mezinárodní sítě INACH

31.10.2019 17:55

Včera proběhla v pražském hotelu Belvedere konference s názvem “Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí“. Konference zaměřená na způsoby řešení nenávistných toků v online prostředí. Jedním z řečníků byl i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje jeho úvodní projev v plném znění.

Dámy a pánové,

dovolte mi, abych i já vás jménem organizace ROMEA přivítal zde v Praze na výroční konferenci mezinárodní sítě INACH.

Vítám vás v České republice, v zemi, kde byl dlouhou dobu prezidentem Václav Havel, jeden z největších bojovníků za lidská práva, jeden z největších bojovníků proti šíření nenávisti a proti šíření lží. Jeho heslo Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí je však dnes v České republice zesměšňováno. Lidé jako já nebo vy, jsou posměšně nazývání pravdoláskaři nebo sluníčkáři.

Prezidentem je člověk, který lživě tvrdí, že 90% procent Romů v ČR nepracuje a že zfackování Romů, kteří nepracují, je velmi humánní metoda, která se zpravidla osvědčuje. Místopředsedou poslanecké sněmovny je pak člověk, který otevřeně zlehčuje a popírá utrpení Romů v koncentračním táboře v Letech u Písku. A takto bych mohl pokračovat. Výroky politiků se pak s patřičnými komentáři šíří internetem. A jak tedy na takové lži a šíření nenávisti vůči Romům v on-line prostředí reagovat?

ROMEA se pravidelně proti takovým výrokům politiků nebo dalších lidí ohrazuje a snaží se reagovat předložením jasných faktů a důkazů. Je to ta správná forma reakce? A dokážeme jí dostat ke stejnému množství lidí, jako se dostaly původní lživé a nenávistné výroky?

Díky zpravodajskému serveru Romea.cz se nám daří posouvat do velkých médií i reakce samotných Romů. Příkladem může být odpověď prezidentu Zemanovi na jeho nehorázné výroky o nepracujících Romech, kdy Romové doslova zaplavili Facebook svými fotkami, jak pracují v nejrůznějších profesích. I díky Romea.cz se tato aktivita dostala do hlavních zpravodajských relací v zemi, ale i do zahraničních agentur. Je tohle ta správná reakce?

ROMEA, společně s organizací In Iustitia a agenturou Publicis v září spustila kampaň zaměřenou na svědky nenávistných útoků. Snažili jsme se poskytnout návod, jak v některých konkrétních situacích může okolí reagovat, jak poskytnout pomoc napadené osobě a to jak v reálném prostředí, tak i v on-line prostoru. Je tohle ta správná cesta?

Paradoxně hned po zveřejnění spotu se terčem nenávistných komentářů stal herec Hynek Čermák, který v klipu vystupuje a důvodem bylo, že spot natočil společně s organizací ROMEA, tedy organizací zabývající se romskou tematikou.

A takové útoky nejsou ojedinělé. Samotné organizaci ROMEA bylo například vyhrožováno vypálením. Když jsme kvůli tomuto konkrétnímu komentáři podali trestní oznámení, bylo nám řečeno, že se nejedná o trestný čin. Stejně jako v dalších případech, kdy pisatelé například psali o stahování romských dětí z kůže. Státní zástupkyně to označila za jakési „internetové glosátorství.“

Jsem rád, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na nedávné konferenci Nenávist na internetu jasně uvedl, že pisatelé nenávistných příspěvků by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou nést zodpovědnost. Zmínil také, že nejčastějším terčem předsudečné nenávisti na českém internetu jsou stále Romové, a proto si myslím, že téma výroční konference INACH bylo vybráno velmi dobře.

Věřím, že se dnes budeme velmi konkrétně bavit o možných postupech boje proti anticiganismu na internetu. Věřím, že si vzájemně vyměníme zkušenosti a najdeme ty nejefektivnější postupy a reakce na nenávistné útoky.

Přečteno: 1221x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Nenávist, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo