romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zdeněk Ryšavý: Co s nenávistí na internetu? Úvodní projev na konferenci mezinárodní sítě INACH

31.10.2019 17:55

Včera proběhla v pražském hotelu Belvedere konference s názvem “Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí“. Konference zaměřená na způsoby řešení nenávistných toků v online prostředí. Jedním z řečníků byl i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje jeho úvodní projev v plném znění.

Dámy a pánové,

dovolte mi, abych i já vás jménem organizace ROMEA přivítal zde v Praze na výroční konferenci mezinárodní sítě INACH.

Vítám vás v České republice, v zemi, kde byl dlouhou dobu prezidentem Václav Havel, jeden z největších bojovníků za lidská práva, jeden z největších bojovníků proti šíření nenávisti a proti šíření lží. Jeho heslo Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí je však dnes v České republice zesměšňováno. Lidé jako já nebo vy, jsou posměšně nazývání pravdoláskaři nebo sluníčkáři.

Prezidentem je člověk, který lživě tvrdí, že 90% procent Romů v ČR nepracuje a že zfackování Romů, kteří nepracují, je velmi humánní metoda, která se zpravidla osvědčuje. Místopředsedou poslanecké sněmovny je pak člověk, který otevřeně zlehčuje a popírá utrpení Romů v koncentračním táboře v Letech u Písku. A takto bych mohl pokračovat. Výroky politiků se pak s patřičnými komentáři šíří internetem. A jak tedy na takové lži a šíření nenávisti vůči Romům v on-line prostředí reagovat?

ROMEA se pravidelně proti takovým výrokům politiků nebo dalších lidí ohrazuje a snaží se reagovat předložením jasných faktů a důkazů. Je to ta správná forma reakce? A dokážeme jí dostat ke stejnému množství lidí, jako se dostaly původní lživé a nenávistné výroky?

Díky zpravodajskému serveru Romea.cz se nám daří posouvat do velkých médií i reakce samotných Romů. Příkladem může být odpověď prezidentu Zemanovi na jeho nehorázné výroky o nepracujících Romech, kdy Romové doslova zaplavili Facebook svými fotkami, jak pracují v nejrůznějších profesích. I díky Romea.cz se tato aktivita dostala do hlavních zpravodajských relací v zemi, ale i do zahraničních agentur. Je tohle ta správná reakce?

ROMEA, společně s organizací In Iustitia a agenturou Publicis v září spustila kampaň zaměřenou na svědky nenávistných útoků. Snažili jsme se poskytnout návod, jak v některých konkrétních situacích může okolí reagovat, jak poskytnout pomoc napadené osobě a to jak v reálném prostředí, tak i v on-line prostoru. Je tohle ta správná cesta?

Paradoxně hned po zveřejnění spotu se terčem nenávistných komentářů stal herec Hynek Čermák, který v klipu vystupuje a důvodem bylo, že spot natočil společně s organizací ROMEA, tedy organizací zabývající se romskou tematikou.

A takové útoky nejsou ojedinělé. Samotné organizaci ROMEA bylo například vyhrožováno vypálením. Když jsme kvůli tomuto konkrétnímu komentáři podali trestní oznámení, bylo nám řečeno, že se nejedná o trestný čin. Stejně jako v dalších případech, kdy pisatelé například psali o stahování romských dětí z kůže. Státní zástupkyně to označila za jakési „internetové glosátorství.“

Jsem rád, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na nedávné konferenci Nenávist na internetu jasně uvedl, že pisatelé nenávistných příspěvků by měli vědět, že jsou dohledatelní a mohou nést zodpovědnost. Zmínil také, že nejčastějším terčem předsudečné nenávisti na českém internetu jsou stále Romové, a proto si myslím, že téma výroční konference INACH bylo vybráno velmi dobře.

Věřím, že se dnes budeme velmi konkrétně bavit o možných postupech boje proti anticiganismu na internetu. Věřím, že si vzájemně vyměníme zkušenosti a najdeme ty nejefektivnější postupy a reakce na nenávistné útoky.

Přečteno: 881x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Nenávist, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo