romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zuzana Havírová: Kde selhává integrace Romů?

18.1.2019 19:21
Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica (FOTO: Archiv autorky)
Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica (FOTO: Archiv autorky)

Jestli jste se někdy pokoušeli urovnat konflikt, víte, že úspěch se nedostaví, pokud budete druhou stranu urážet. Zjevně to však neví slovenská ministryně vnitra, která – ač je pověřena řízením integračních politik – běžně hovoří o Romech jako o nepřizpůsobivých.

Ministryně vnitra Saková, která se do funkce posunula z pozice náměstkyně po odstoupení Roberta Kaliňáka, o nepřizpůsobivých Romech mluvila před výjezdovým zasedáním vlády ve středu 17. ledna. Paradoxně v ten stejný den, kdy slovenská vláda schválila nové akční plány k naplňování strategie integrace Romů na roky 2019-2020. A tak ministryně ráno rozsévá rasovou nenávist a po obědě – jelikož úřad zmocněnce vlády pro romské komunity je právě v její kompetenci – už podepisuje čerpání evropských dotací na integraci Romů v oblasti školství, zaměstnanosti, zdraví, bydlení a finanční gramotnosti.

A pak že to nefunguje

Není to první případ, kdy vedení ministerstva jde proti tomu, co reportuje do Bruselu. Romové z Moldavy mají stále živě v paměti, jak ministr Kaliňák přišel pochválit policajty po jejich zákroku v tamní osadě. Policie tehdy zmlátila mnoho mužů, žen a také dětí a dodnes nikdo vlastně neví proč přesně. Tehdejší ministr vnitra i premiér spěchali pochválit policajty ze zákroku a pak se tvářili, že nechají všechno vyšetřit komisí. Ta však, ne zcela náhodou, sedí právě na ministerstvu vnitra.

Dotace však tekly dál a to, co se děje ve velkém na vládní úrovni, poznáme také z vedení měst a obcí. Mají přece skvělý příklad ve vedení státu. A když něco nevyjde, tak se to přece vždy dá svalit na Romy, na jejich náturu, na jejich DNA, barvu kůže, nebo snad nepřizpůsobivost. Ono je to totiž nakonec jedno. Ať nás pojmenují jakkoliv, stejně nakonec jde o to naše romství.

Anticiganismus s mateřským mlékem

Bývá pravidlem, že soužití s Romy se stává součástí politického souboje. A Slovensko letos čeká kromě voleb do evropského parlamentu také přímá volba prezidenta. Politika na Slovensku je vyprázdněná a témata jsou stále jednodušší. Na to, že si někteří politici do Romů kopnou, si můžete klidně vsadit. Jde totiž o ověřenou strategii.

Používal ji i bývalý premiér Fico. Když se valil problém, třeba jen tak z ničeho nic začal používat slovo „cikán“. Média se toho chytila, chvíli o tom psala a on pak ustál další z jeho skandálů. Protiromské postoje neboli anticiganismus jako specifická forma rasismu vůči Romům se totiž do těla Slováků pravděpodobně dostávají již s mateřským mlékem.

Nezůstat ticho

Jen stěží můžeme čekat, že se ozvou právě ti Romové, o kterých ministryně mluvila. Jmenovala totiž konkrétní ulice, kde mimochodem žije i mnoho dětí, které jsou dle paní Sakové asi také nepřizpůsobivé již od narození. Lidé z těchto vyloučených lokalit čelí tolika znevýhodněním, nebo jejich kombinaci, že je pro ně téměř nepředstavitelné se vůči zvůli ministryně ozvat.

Proto je potřebné, abychom nezůstali ticho my – aktivní Romové, ze Slovenska nebo také z Česka, kde jsou podobné problémy dobře známé. Když něco v integraci Romů nefunguje, vláda obviní Romy samotné. Ale asi je spíš čas dát jim jasně najevo, že skutečný „romský problém“ jsou vlastně oni a jejich rasismus.

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica
Přečteno: 1303x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Rasismus, Politika, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo