romea - logo
23. února 2019 (sobota)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zuzana Havírová: Kde selhává integrace Romů?

18.1.2019 19:21
Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica (FOTO: Archiv autorky)
Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica (FOTO: Archiv autorky)

Jestli jste se někdy pokoušeli urovnat konflikt, víte, že úspěch se nedostaví, pokud budete druhou stranu urážet. Zjevně to však neví slovenská ministryně vnitra, která – ač je pověřena řízením integračních politik – běžně hovoří o Romech jako o nepřizpůsobivých.

Ministryně vnitra Saková, která se do funkce posunula z pozice náměstkyně po odstoupení Roberta Kaliňáka, o nepřizpůsobivých Romech mluvila před výjezdovým zasedáním vlády ve středu 17. ledna. Paradoxně v ten stejný den, kdy slovenská vláda schválila nové akční plány k naplňování strategie integrace Romů na roky 2019-2020. A tak ministryně ráno rozsévá rasovou nenávist a po obědě – jelikož úřad zmocněnce vlády pro romské komunity je právě v její kompetenci – už podepisuje čerpání evropských dotací na integraci Romů v oblasti školství, zaměstnanosti, zdraví, bydlení a finanční gramotnosti.

A pak že to nefunguje

Není to první případ, kdy vedení ministerstva jde proti tomu, co reportuje do Bruselu. Romové z Moldavy mají stále živě v paměti, jak ministr Kaliňák přišel pochválit policajty po jejich zákroku v tamní osadě. Policie tehdy zmlátila mnoho mužů, žen a také dětí a dodnes nikdo vlastně neví proč přesně. Tehdejší ministr vnitra i premiér spěchali pochválit policajty ze zákroku a pak se tvářili, že nechají všechno vyšetřit komisí. Ta však, ne zcela náhodou, sedí právě na ministerstvu vnitra.

Dotace však tekly dál a to, co se děje ve velkém na vládní úrovni, poznáme také z vedení měst a obcí. Mají přece skvělý příklad ve vedení státu. A když něco nevyjde, tak se to přece vždy dá svalit na Romy, na jejich náturu, na jejich DNA, barvu kůže, nebo snad nepřizpůsobivost. Ono je to totiž nakonec jedno. Ať nás pojmenují jakkoliv, stejně nakonec jde o to naše romství.

Anticiganismus s mateřským mlékem

Bývá pravidlem, že soužití s Romy se stává součástí politického souboje. A Slovensko letos čeká kromě voleb do evropského parlamentu také přímá volba prezidenta. Politika na Slovensku je vyprázdněná a témata jsou stále jednodušší. Na to, že si někteří politici do Romů kopnou, si můžete klidně vsadit. Jde totiž o ověřenou strategii.

Používal ji i bývalý premiér Fico. Když se valil problém, třeba jen tak z ničeho nic začal používat slovo „cikán“. Média se toho chytila, chvíli o tom psala a on pak ustál další z jeho skandálů. Protiromské postoje neboli anticiganismus jako specifická forma rasismu vůči Romům se totiž do těla Slováků pravděpodobně dostávají již s mateřským mlékem.

Nezůstat ticho

Jen stěží můžeme čekat, že se ozvou právě ti Romové, o kterých ministryně mluvila. Jmenovala totiž konkrétní ulice, kde mimochodem žije i mnoho dětí, které jsou dle paní Sakové asi také nepřizpůsobivé již od narození. Lidé z těchto vyloučených lokalit čelí tolika znevýhodněním, nebo jejich kombinaci, že je pro ně téměř nepředstavitelné se vůči zvůli ministryně ozvat.

Proto je potřebné, abychom nezůstali ticho my – aktivní Romové, ze Slovenska nebo také z Česka, kde jsou podobné problémy dobře známé. Když něco v integraci Romů nefunguje, vláda obviní Romy samotné. Ale asi je spíš čas dát jim jasně najevo, že skutečný „romský problém“ jsou vlastně oni a jejich rasismus.

Zuzana Havírová, Rómske advokačné a výskumné stredisko, Skalica
Přečteno: 1214x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Rasismus, Politika, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Sofija Kordič o ČR: Ostří nenávisti míří na Romy - vztah, který ničí společnost

19.2.2019 13:20
Chorvatský server Lupiga nedávno zveřejnil obsáhlý článek novinářky Sofije Kordič o postavení Romů v České republice. Přinášíme jej v plném znění.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: https://www.ucn.sk, koláž: Romea.cz)

Pamatujete na Annamárii, závodnici v balerínkách? Její příběh pokračuje!

18.2.2019 13:15
Výkon žákyně Annamárie Horváthové původem z chudé romské rodiny vyvolal pozornost a projevy sympatií už minulý rok. Vyhrála běžecký závod, byť na rozdíl od svých soupeřek měla na nohou pouze balerínky. Annamárie už své balerínky odložila a od září 2018 trénuje a účastní se závodů.
 celý článek

Monika Bagárová ft. Natalii - SESTRA

videoVIDEO: Monika Bagárová má společně se svou sestrou nový videoklip. Je krásné mít pevné rodinné vztahy, říká.

18.2.2019 12:18
Na svatého Valetýna měl premiéru nový singl a videoklip Sestra od sester Bagárových. Píseň složila Natálie Bagárová a na textu se sestry podílely společně. O sedm let mladší Natálie ukázala podle celé řady komentářů nejen svou krásu, ale především velký talent.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo