romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Distanční výuka: Tisíce dětí bez výuky a selhání státu v koordinaci. Neziskovky to nevyřeší

19.11.2020 15:00

Téměř všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od poloviny října zavřené, a přešly na povinnou distanční výuku. Děti se potýkají s velkými překážkami, nemají doma vybavení ani připojení k internetu. Mnohým z nich rodiče nemohou, nedokážou nebo nechtějí pomáhat.

S vedoucí vzdělávacích služeb organizace Člověk v tísni Zuzanou Ramajzlovou si dnes budeme povídat o tom, jaká je situace dětí ve vyloučených lokalitách, se kterými pracují. S jakými překážkami se při distanční výuce děti potýkají? Jak ovlivňují či mohou ovlivnit školy, rodiče, organizace či státní instituce kvalitu distanční výuky? Jak mohou rodiče situaci řešit ohledně chybějící techniky - počítač, notebook, internetové připojení? To vše dnes v online rozhovoru Richarda Samka.  

Opatření spojená s provozem škol měla původně trvat do 2.listopadu, kdy se podle tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly měl do škol vrátit první stupeň základních škol. Nakonec k tomuto scénáři nedošlo. Od 18.11.2020 se vrátili do škol žáci 1. a 2. ročníků základních škol a žáci speciálních škol. Další žáci základních škol se vrátí do školních tříd od pondělí 30. listopadu. Bez omezení půjdou děti z prvního stupně a 9. třídy, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat.

Studentům v tíživé finanční situaci, která ohrožuje jejich účast na distanční výuce kvůli chybějícímu technickému zázemí, pomáhá i organizace ROMEA. Od začátku zavedení distanční výuky se podařilo díky soukromým dárcům věnovat romským studentům středních a vysokých škol, ale také žákům základních škol a několika školám jako takovým skoro 80 notebooků, stolních počítačů a tabletů, tedy výpočetní techniku v hodnotě zhruba 500 tisíc korun.

Podpořit romské studenty můžete i Vy na http://www.romskastipendia.cz/darujte/ a prostřednictvím dary@romea.cz. Děkujeme!

Přečteno: 536x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, školství, vyloučená lokalita, MŠMT, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo