romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

1973: Biľak se s Cikánama bavit nebude…

Brno, 15.10.2009 20:05, (RH)

Kromě ředitelky romského muzea Jany Horváthové promluvila k asi 40 zájemcům 8. října na zahájení výstavy o Svazu Cikánů-Romů (SCR) řada pamětníků. Krom jiných také Ignác Zima. Vzpomínal i na závěrečné jednání v roce 1973, kde padlo rozhodnutí SCR zrušit.

„Přišli jsme na ÚV KSČ, kde jsme se měli kvůli rozpuštění Svazu setkat s Biľakem. Sekretářka nám řekla - ale soudruzi, on vás nepřijme, má jednání. Pak jsem se dozvěděl, že on prý se s Cikánama bavit nebude. Byli jsme posláni na Městský výbor KSČ. My na to, že ne, že jsme Ústřední výbor cikánské organizace, tak že chceme jednat s obdobným orgánem KSČ,“ vyprávěl Zima. Nakonec byli posláni za Paškem: „Soudruhu Pašku, řekni mně důvody, proč nás chcete rušit, ptali jsme se. Potřebujeme vědět, co konkrétně. Sváděli to na to, že prý v Nevodromu, našem hospodářském zařízení, nejsou lidi zvladatelní. Bartoloměj Daniel pak na závěr řekl: Soudruzi – nemohl říct pánové – my jsme zaseli sémě, a to sémě zase vzklíčí“.

Spoluautoři výstavy, Milada Závodská, Michal Schuster, Anna Juránková aj., ji uspořádali ve stylu „retro“. Setkáme se na ní tudíž s dobovým tiskem i předměty, vybavením kanceláří a domácím interiérem ze 60. a 70. let. MRK vydalo k tématu publikaci historika Petra Lhotky. Jde o dosud nejpodrobnější materiál k SCR. Není patetický, ale faktografický, nevyhýbá se slabinám SCR, nechybí obrazová příloha.

KAM DÁL?
Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v Československu v Muzeu romské kultury

Přečteno: 1085x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo