romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

1973: Biľak se s Cikánama bavit nebude…

Brno, 15.10.2009 20:05, (RH)

Kromě ředitelky romského muzea Jany Horváthové promluvila k asi 40 zájemcům 8. října na zahájení výstavy o Svazu Cikánů-Romů (SCR) řada pamětníků. Krom jiných také Ignác Zima. Vzpomínal i na závěrečné jednání v roce 1973, kde padlo rozhodnutí SCR zrušit.

„Přišli jsme na ÚV KSČ, kde jsme se měli kvůli rozpuštění Svazu setkat s Biľakem. Sekretářka nám řekla - ale soudruzi, on vás nepřijme, má jednání. Pak jsem se dozvěděl, že on prý se s Cikánama bavit nebude. Byli jsme posláni na Městský výbor KSČ. My na to, že ne, že jsme Ústřední výbor cikánské organizace, tak že chceme jednat s obdobným orgánem KSČ,“ vyprávěl Zima. Nakonec byli posláni za Paškem: „Soudruhu Pašku, řekni mně důvody, proč nás chcete rušit, ptali jsme se. Potřebujeme vědět, co konkrétně. Sváděli to na to, že prý v Nevodromu, našem hospodářském zařízení, nejsou lidi zvladatelní. Bartoloměj Daniel pak na závěr řekl: Soudruzi – nemohl říct pánové – my jsme zaseli sémě, a to sémě zase vzklíčí“.

Spoluautoři výstavy, Milada Závodská, Michal Schuster, Anna Juránková aj., ji uspořádali ve stylu „retro“. Setkáme se na ní tudíž s dobovým tiskem i předměty, vybavením kanceláří a domácím interiérem ze 60. a 70. let. MRK vydalo k tématu publikaci historika Petra Lhotky. Jde o dosud nejpodrobnější materiál k SCR. Není patetický, ale faktografický, nevyhýbá se slabinám SCR, nechybí obrazová příloha.

KAM DÁL?
Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v Československu v Muzeu romské kultury

Přečteno: 1074x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo