romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Administrátoři utekli z rasistické skupiny na Facebooku

Praha, 13.11.2009 12:09, (ROMEA)

Nová rasistická skupina na sociální síti Facebook s názvem Za 1 fanouška... o 1 cikána méně! Pojďme vyčistit ČR!, která podněcuje nenávist proti Romům a vybízí k jejich vyhlazení, už nemá administrátora a není možné na ni vkládat nové příspěvky. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). Někteří bývalí administrátoři skupiny tvrdí, že o své funkci nevěděli. Skupina vznikla 4. listopadu a přihlásilo se do ní téměř 10.000 lidí. Její existenci i členy prošetřují kriminalisté.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Protiromské skupiny na Facebooku: Tvrdý rasismus

Člověk, který skupinu založil, se k ní podle LN nehlásí, správce, kteří vykonávají funkci jakýchsi administrátorů a mohou někoho ze skupiny vyloučit či mazat příspěvky, již vystřídala minimálně čtyři. Dva z nich tvrdí, že se správci rasistické skupiny stali, aniž chtěli.

"Nevědomky, že jde o rasisticky založenou skupinu, jsem přijal pozvánku do ní," sdělil listu Ondra Zugar. Když si prý všiml, jakého ražení skupina je, opustil ji. "Jenomže pak mi nějací lidé začali psát, že prý jsem správcem této skupiny a že ji mám smazat," uvedl a dodal, že s něčím takovým nechce mít nic společného.

"Policisté se o tuto facebookovou skupinu zajímají. Jejich konkrétní kroky ale nemohu zveřejnit," řekla mluvčí kriminalistů Pavla Kopecká. Podle jejích slov policie může vypátrat i zakladatele skupiny, a to i přesto, že na ní jako autor již nefiguruje.

LN již dříve napsaly, že komentáře sympatizantů této rasistické skupiny jsou velmi drsné, protože texty žádný administrátor nemaže, a každý přispěvatel tedy může napsat cokoliv. Účastníci diskuse například vyzývají ke střílení Romů, nebo aby lidé vyrazili do ulic s boxery a obušky.

Není to první případ rasistické diskuse na Facebooku, podle Kopecké policie už například prověřovala skupinu s názvem Konečné řešení otázky cikánské, kde se objevovaly podobné výroky.

KAM DÁL?
Protiromské skupiny na Facebooku: Tvrdý rasismus

Přečteno: 1742x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo