romea - logo
15. ledna 2021 (pátek)
svátek má Alice

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Adopce romských dětí

Praha, 1.9.2008 11:30, (Český rozhlas 1 - Radiožurnál)

Nedávno vydaná kniha Terezy Boučkové Rok Kohouta otevřela v Česku velice emotivní diskusi: je v silách bílých rodičů zvládnout výchovu adoptovaných romských dětí? Následující minuty přinášejí rozhovory s těmi, kteří si myslí, že to možné je. Důležité je ale podle nich, aby rodiče dítě přijali i s jeho romstvím, a tuto identitu v něm podporovali.

Muzikoložka Petra Gelbartová má sama doma dvě adoptované romské děti. Oproti "gádžovským" rodičům má ale jednu velkou výhodu: sama je Romka, její předci jsou moravští Romové a Petra žije s rodinou v multikulturním New Yorku. Na situaci českých rodin s adoptovanými romskými dětmi se tedy může dívat s odstupem a poukázat na věci, kterých si zblízka, v každodenním životě v Česku ani nevšimneme. Na toto téma říká:

"To je trošku kámen úrazu, rodiče si vezmou dítě s tím, že jim to nevadí, takzvaně, a to si myslím, že je docela nebezpečný postoj. Protože to dítě to vycítí, že oni to dítě prostě mají rádi, přestože je Rom, a ne s tím, že je teda Rom a se vším všudy."

Spolu se svojí kamarádkou Martinou Vančákovou proto založily projekt Naše romské dítě. V něm se rodiče, kteří se rozhodli poskytnout zázemí romským dětem z ústavů, mohou radit o výchově, vzdělávat o romské kultuře nebo si vyměňovat zkušenosti. Program je připraven i pro děti.

"Projekt vznikl jakoby původně zdola, poptávkou z rodin, které mají romské děti, protože se ukázalo, že když jsme sháněli nějaké informace o těchto specifických rodinách nebo o psychologii romských dětí v náhradních neromských rodinách, tak jsme zjistili, že tady vlastně moc těch informací není."

Další z autorek projektu, Martina Vančáková, má doma rovněž dvě adoptované romské děti. Projekt Naše romské dítě běží tři roky a dnes spadá pod Středisko náhradní rodinné péče. V databázi má kolem osmdesáti rodin z celé republiky. Jednou z nich je Daniela Dolejšová z Prahy a její dcera Leonka:

"Nám tento projekt asi nejvíce pomohl v tom, že když jsem si přivedla Leonku, tak ona odmítala romství jako takové. A akce od Romského dítěte nám v tomhle pomohly a Leonka už dneska hrdě hlásí, že je Romka, takže nám to pomohlo trošičku v počáteční fázi výchovy dítěte - jsem za to moc ráda."

Jasná, upřímně přiznaná identita je základem pro každou vyrovnanou osobnost i její rodinu. O to důležitější je ve společnosti, která často bývá poměrně xenofobní.

KAM DÁL?
TEREZA BOUČKOVÁ: Marnost dvaceti let
Rok kohouta: bezútěšnost i naděje

Kokosátka

 

Daniela Vrbová
Přečteno: 2660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AdopceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Renata Berkyová: Jak na dějiny Romů ve výuce

12.1.2021 15:05
Romská menšina je jednou z nejpočetnějších menšin žijících v ČR po staletí. Také proto by poznávání romské kultury, jazyka a dějin, které jsou neoddělitelně spjaty s českou historií, mělo být v rámci dalšího vzdělávání žáků a studentů samozřejmostí.
 celý článek

Lucie Lucassen (FOTO: archiv Lucie Lucassen)

Lucie Lucassen: Pomáhat druhým mi dává smysl. Jednou si adoptuji romské dítě z dětského domova

12.1.2021 12:08
Vyrostla v rodině pěstounů a dlouho si nechtěla své romství přiznat. Když ale začala pracovat v jedné z největších romských neziskových organizací v Česku a poznala tak Romy zblízka, vyrovnala se i ona sama se svojí identitou a začala se zajímat o romskou historii.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo