romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Demokraté vybírají černocha navzdory rasistickým dopadům

Washington/Praha, 4.6.2008 13:41, (ROMEA/ČTK/AFP)

Vybrání černošského kandidáta Baracka Obamy je pro demokraty odvážnou sázkou pro listopadové prezidentské volby, napsala agentura AFP. A to přesto, že experti moc nechtějí vyhodnocovat handicap, jaký představují přetrvávající rasistické postoje v zemi.

Analýza demokratických primárek založená na významu, jaký věnují voliči rasového faktoru, a na rozdělení hlasů mezi černé a bílé, ukazuje, že stále je nezanedbatelná část Američanů, kteří volí podle barvy pleti kandidáta.

ČTĚTE TAKÉ
USA dospěly k milníku: prezidentským kandidátem je Afroameričan

Profesor psychologie z Washingtonovy univerzity Anthony Greenwald porovnal předvolební průzkumy s konečným hlasováním pro Baracka Obamu v demokratických primárkách. Rozpoznal prý přitom nejspíš rasistické chování.

"Z toho, že v devíti z 18 států je u konečného hlasování ve srovnání s průzkumy vidět rozdíl mezi Barackem Obamou a Hillary Clintonovou větší než osm bodů, je zřejmé, že rasismus zůstává ve volbách významným faktorem," zdůraznil Greenweld ve zprávě, kterou zveřejnilo výzkumné středisko Pew Research.

Američtí politologové označují tento jev jako "Bradleyho účinek" podle jména bývalého starosty Los Angeles Toma Bradleyho, který byl poražen při volbách guvernéra Kalifornie v roce 1982, přičemž průzkumy mu dávaly náskok devět až 22 bodů. Vypadalo to, jakoby někteří voliči v průzkumech vyjadřovali připravenost hlasovat pro černocha, ale nebyli s to to udělat za volební plentou.

Přestože Obama dosáhl oproti předvolebním průzkumům lepších výsledků v jižních státech jako Mississippi, kde je početné černošské obyvatelstvo, je ve Spojených státech rasa kandidáta spíš handicapem než výhodou, usoudil profesor.

Clintonová si podle všeho nenápadně hrála s tímto argumentem, aby prosadila, že by v listopadu byla "nejsilnější kandidátkou" proti republikánu Johnu McCainovi. V květnu vysvětlovala, že "podpora Obamy selhává u pracujících Američanů, bílých Američanů".

Argument ovšem nepřesvědčuje politologa z Marylandské univerzity Toma Schallera. Podle něj voliči, kteří nedokážou volit pro černocha, patří nejspíš k přesvědčeným konzervativcům, kteří by jen těžko někdy hlasovali pro nějakého demokratického kandidáta.

Schaller se domnívá, že žádný demokratický kandidát není s to vyhrát v jižních státech jako Kentucky či Tennessee, kde byl Obama jasně poražen Clintonovou. "Nepotřebuje tyto státy," vysvětluje politolog. Možný problém naopak vidí v tradičních klíčových státech: "Ve státech Ohio, Pensylvánie a Michigan jsou lidé, kteří nebudou schopni pro něj volit, ale otázkou je vědět, zda obdrží dost hlasů od jiných lidí, aby se to vyrovnalo."

"Je zvolitelný, cesta je těsná, ale nemyslím si, že ho jeho rasa diskvalifikuje," soudí Schaller. Navíc zdůrazňuje, že poprvé bude v listopadu tvořit americké voličstvo 25 procent "nebílého" obyvatelstva.

Mezi nimi Hispánci většinou upřednostňovali Clintonovou před Obamou, ale podle Schallera nebudou váhat mezi demokratickým kandidátem a jeho soupeřem Johnem McCainem, který ve snaze uspokojit nejkonzervativnější křídlo Republikánské strany upustil od svého požadavku upravit situaci milionů nelegálních přistěhovalců v USA.

To vysvětluje, proč Obama živí velké naděje na vítězství v západních a jihozápadních státech jako Colorado, Nové Mexiko a Nevada. Průzkumy ohledně duelu Obama-McCain ukazují, že Obama dosahuje mezi Hispánci téměř stejně dobrého výsledku jako Clintonová. "Moc jich neztrácí. Navíc je mnohem úspěšnější (než Clintonová) u nezávislých voličů, což je v těchto státech skutečně rozhodující," dodal Schaller.

Přečteno: 823x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo