romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AFP: Demokraté vybírají černocha navzdory rasistickým dopadům

Washington/Praha, 4.6.2008 13:41, (ROMEA/ČTK/AFP)

Vybrání černošského kandidáta Baracka Obamy je pro demokraty odvážnou sázkou pro listopadové prezidentské volby, napsala agentura AFP. A to přesto, že experti moc nechtějí vyhodnocovat handicap, jaký představují přetrvávající rasistické postoje v zemi.

Analýza demokratických primárek založená na významu, jaký věnují voliči rasového faktoru, a na rozdělení hlasů mezi černé a bílé, ukazuje, že stále je nezanedbatelná část Američanů, kteří volí podle barvy pleti kandidáta.

ČTĚTE TAKÉ
USA dospěly k milníku: prezidentským kandidátem je Afroameričan

Profesor psychologie z Washingtonovy univerzity Anthony Greenwald porovnal předvolební průzkumy s konečným hlasováním pro Baracka Obamu v demokratických primárkách. Rozpoznal prý přitom nejspíš rasistické chování.

"Z toho, že v devíti z 18 států je u konečného hlasování ve srovnání s průzkumy vidět rozdíl mezi Barackem Obamou a Hillary Clintonovou větší než osm bodů, je zřejmé, že rasismus zůstává ve volbách významným faktorem," zdůraznil Greenweld ve zprávě, kterou zveřejnilo výzkumné středisko Pew Research.

Američtí politologové označují tento jev jako "Bradleyho účinek" podle jména bývalého starosty Los Angeles Toma Bradleyho, který byl poražen při volbách guvernéra Kalifornie v roce 1982, přičemž průzkumy mu dávaly náskok devět až 22 bodů. Vypadalo to, jakoby někteří voliči v průzkumech vyjadřovali připravenost hlasovat pro černocha, ale nebyli s to to udělat za volební plentou.

Přestože Obama dosáhl oproti předvolebním průzkumům lepších výsledků v jižních státech jako Mississippi, kde je početné černošské obyvatelstvo, je ve Spojených státech rasa kandidáta spíš handicapem než výhodou, usoudil profesor.

Clintonová si podle všeho nenápadně hrála s tímto argumentem, aby prosadila, že by v listopadu byla "nejsilnější kandidátkou" proti republikánu Johnu McCainovi. V květnu vysvětlovala, že "podpora Obamy selhává u pracujících Američanů, bílých Američanů".

Argument ovšem nepřesvědčuje politologa z Marylandské univerzity Toma Schallera. Podle něj voliči, kteří nedokážou volit pro černocha, patří nejspíš k přesvědčeným konzervativcům, kteří by jen těžko někdy hlasovali pro nějakého demokratického kandidáta.

Schaller se domnívá, že žádný demokratický kandidát není s to vyhrát v jižních státech jako Kentucky či Tennessee, kde byl Obama jasně poražen Clintonovou. "Nepotřebuje tyto státy," vysvětluje politolog. Možný problém naopak vidí v tradičních klíčových státech: "Ve státech Ohio, Pensylvánie a Michigan jsou lidé, kteří nebudou schopni pro něj volit, ale otázkou je vědět, zda obdrží dost hlasů od jiných lidí, aby se to vyrovnalo."

"Je zvolitelný, cesta je těsná, ale nemyslím si, že ho jeho rasa diskvalifikuje," soudí Schaller. Navíc zdůrazňuje, že poprvé bude v listopadu tvořit americké voličstvo 25 procent "nebílého" obyvatelstva.

Mezi nimi Hispánci většinou upřednostňovali Clintonovou před Obamou, ale podle Schallera nebudou váhat mezi demokratickým kandidátem a jeho soupeřem Johnem McCainem, který ve snaze uspokojit nejkonzervativnější křídlo Republikánské strany upustil od svého požadavku upravit situaci milionů nelegálních přistěhovalců v USA.

To vysvětluje, proč Obama živí velké naděje na vítězství v západních a jihozápadních státech jako Colorado, Nové Mexiko a Nevada. Průzkumy ohledně duelu Obama-McCain ukazují, že Obama dosahuje mezi Hispánci téměř stejně dobrého výsledku jako Clintonová. "Moc jich neztrácí. Navíc je mnohem úspěšnější (než Clintonová) u nezávislých voličů, což je v těchto státech skutečně rozhodující," dodal Schaller.

Přečteno: 830x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo