romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Demokraté vybírají černocha navzdory rasistickým dopadům

Washington/Praha, 4.6.2008 13:41, (ROMEA/ČTK/AFP)

Vybrání černošského kandidáta Baracka Obamy je pro demokraty odvážnou sázkou pro listopadové prezidentské volby, napsala agentura AFP. A to přesto, že experti moc nechtějí vyhodnocovat handicap, jaký představují přetrvávající rasistické postoje v zemi.

Analýza demokratických primárek založená na významu, jaký věnují voliči rasového faktoru, a na rozdělení hlasů mezi černé a bílé, ukazuje, že stále je nezanedbatelná část Američanů, kteří volí podle barvy pleti kandidáta.

ČTĚTE TAKÉ
USA dospěly k milníku: prezidentským kandidátem je Afroameričan

Profesor psychologie z Washingtonovy univerzity Anthony Greenwald porovnal předvolební průzkumy s konečným hlasováním pro Baracka Obamu v demokratických primárkách. Rozpoznal prý přitom nejspíš rasistické chování.

"Z toho, že v devíti z 18 států je u konečného hlasování ve srovnání s průzkumy vidět rozdíl mezi Barackem Obamou a Hillary Clintonovou větší než osm bodů, je zřejmé, že rasismus zůstává ve volbách významným faktorem," zdůraznil Greenweld ve zprávě, kterou zveřejnilo výzkumné středisko Pew Research.

Američtí politologové označují tento jev jako "Bradleyho účinek" podle jména bývalého starosty Los Angeles Toma Bradleyho, který byl poražen při volbách guvernéra Kalifornie v roce 1982, přičemž průzkumy mu dávaly náskok devět až 22 bodů. Vypadalo to, jakoby někteří voliči v průzkumech vyjadřovali připravenost hlasovat pro černocha, ale nebyli s to to udělat za volební plentou.

Přestože Obama dosáhl oproti předvolebním průzkumům lepších výsledků v jižních státech jako Mississippi, kde je početné černošské obyvatelstvo, je ve Spojených státech rasa kandidáta spíš handicapem než výhodou, usoudil profesor.

Clintonová si podle všeho nenápadně hrála s tímto argumentem, aby prosadila, že by v listopadu byla "nejsilnější kandidátkou" proti republikánu Johnu McCainovi. V květnu vysvětlovala, že "podpora Obamy selhává u pracujících Američanů, bílých Američanů".

Argument ovšem nepřesvědčuje politologa z Marylandské univerzity Toma Schallera. Podle něj voliči, kteří nedokážou volit pro černocha, patří nejspíš k přesvědčeným konzervativcům, kteří by jen těžko někdy hlasovali pro nějakého demokratického kandidáta.

Schaller se domnívá, že žádný demokratický kandidát není s to vyhrát v jižních státech jako Kentucky či Tennessee, kde byl Obama jasně poražen Clintonovou. "Nepotřebuje tyto státy," vysvětluje politolog. Možný problém naopak vidí v tradičních klíčových státech: "Ve státech Ohio, Pensylvánie a Michigan jsou lidé, kteří nebudou schopni pro něj volit, ale otázkou je vědět, zda obdrží dost hlasů od jiných lidí, aby se to vyrovnalo."

"Je zvolitelný, cesta je těsná, ale nemyslím si, že ho jeho rasa diskvalifikuje," soudí Schaller. Navíc zdůrazňuje, že poprvé bude v listopadu tvořit americké voličstvo 25 procent "nebílého" obyvatelstva.

Mezi nimi Hispánci většinou upřednostňovali Clintonovou před Obamou, ale podle Schallera nebudou váhat mezi demokratickým kandidátem a jeho soupeřem Johnem McCainem, který ve snaze uspokojit nejkonzervativnější křídlo Republikánské strany upustil od svého požadavku upravit situaci milionů nelegálních přistěhovalců v USA.

To vysvětluje, proč Obama živí velké naděje na vítězství v západních a jihozápadních státech jako Colorado, Nové Mexiko a Nevada. Průzkumy ohledně duelu Obama-McCain ukazují, že Obama dosahuje mezi Hispánci téměř stejně dobrého výsledku jako Clintonová. "Moc jich neztrácí. Navíc je mnohem úspěšnější (než Clintonová) u nezávislých voličů, což je v těchto státech skutečně rozhodující," dodal Schaller.

Přečteno: 823x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo