romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Demokraté vybírají černocha navzdory rasistickým dopadům

Washington/Praha, 4.6.2008 13:41, (ROMEA/ČTK/AFP)

Vybrání černošského kandidáta Baracka Obamy je pro demokraty odvážnou sázkou pro listopadové prezidentské volby, napsala agentura AFP. A to přesto, že experti moc nechtějí vyhodnocovat handicap, jaký představují přetrvávající rasistické postoje v zemi.

Analýza demokratických primárek založená na významu, jaký věnují voliči rasového faktoru, a na rozdělení hlasů mezi černé a bílé, ukazuje, že stále je nezanedbatelná část Američanů, kteří volí podle barvy pleti kandidáta.

ČTĚTE TAKÉ
USA dospěly k milníku: prezidentským kandidátem je Afroameričan

Profesor psychologie z Washingtonovy univerzity Anthony Greenwald porovnal předvolební průzkumy s konečným hlasováním pro Baracka Obamu v demokratických primárkách. Rozpoznal prý přitom nejspíš rasistické chování.

"Z toho, že v devíti z 18 států je u konečného hlasování ve srovnání s průzkumy vidět rozdíl mezi Barackem Obamou a Hillary Clintonovou větší než osm bodů, je zřejmé, že rasismus zůstává ve volbách významným faktorem," zdůraznil Greenweld ve zprávě, kterou zveřejnilo výzkumné středisko Pew Research.

Američtí politologové označují tento jev jako "Bradleyho účinek" podle jména bývalého starosty Los Angeles Toma Bradleyho, který byl poražen při volbách guvernéra Kalifornie v roce 1982, přičemž průzkumy mu dávaly náskok devět až 22 bodů. Vypadalo to, jakoby někteří voliči v průzkumech vyjadřovali připravenost hlasovat pro černocha, ale nebyli s to to udělat za volební plentou.

Přestože Obama dosáhl oproti předvolebním průzkumům lepších výsledků v jižních státech jako Mississippi, kde je početné černošské obyvatelstvo, je ve Spojených státech rasa kandidáta spíš handicapem než výhodou, usoudil profesor.

Clintonová si podle všeho nenápadně hrála s tímto argumentem, aby prosadila, že by v listopadu byla "nejsilnější kandidátkou" proti republikánu Johnu McCainovi. V květnu vysvětlovala, že "podpora Obamy selhává u pracujících Američanů, bílých Američanů".

Argument ovšem nepřesvědčuje politologa z Marylandské univerzity Toma Schallera. Podle něj voliči, kteří nedokážou volit pro černocha, patří nejspíš k přesvědčeným konzervativcům, kteří by jen těžko někdy hlasovali pro nějakého demokratického kandidáta.

Schaller se domnívá, že žádný demokratický kandidát není s to vyhrát v jižních státech jako Kentucky či Tennessee, kde byl Obama jasně poražen Clintonovou. "Nepotřebuje tyto státy," vysvětluje politolog. Možný problém naopak vidí v tradičních klíčových státech: "Ve státech Ohio, Pensylvánie a Michigan jsou lidé, kteří nebudou schopni pro něj volit, ale otázkou je vědět, zda obdrží dost hlasů od jiných lidí, aby se to vyrovnalo."

"Je zvolitelný, cesta je těsná, ale nemyslím si, že ho jeho rasa diskvalifikuje," soudí Schaller. Navíc zdůrazňuje, že poprvé bude v listopadu tvořit americké voličstvo 25 procent "nebílého" obyvatelstva.

Mezi nimi Hispánci většinou upřednostňovali Clintonovou před Obamou, ale podle Schallera nebudou váhat mezi demokratickým kandidátem a jeho soupeřem Johnem McCainem, který ve snaze uspokojit nejkonzervativnější křídlo Republikánské strany upustil od svého požadavku upravit situaci milionů nelegálních přistěhovalců v USA.

To vysvětluje, proč Obama živí velké naděje na vítězství v západních a jihozápadních státech jako Colorado, Nové Mexiko a Nevada. Průzkumy ohledně duelu Obama-McCain ukazují, že Obama dosahuje mezi Hispánci téměř stejně dobrého výsledku jako Clintonová. "Moc jich neztrácí. Navíc je mnohem úspěšnější (než Clintonová) u nezávislých voličů, což je v těchto státech skutečně rozhodující," dodal Schaller.

Přečteno: 822x

 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo