romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Lidé na smetišti v rumunské Kluži přežívají ze dne na den

Bukurešť , 10.4.2009 13:03, (ROMEA)

S obličejem začerněným po 35 letech strávených mezi odpadem na veřejné skládce Pata-Rat na předměstí severorumunského města Kluž si Marin Varga jen povzdechne: "Horší už to být nemůže." Sedmačtyřicetiletý muž, který vypadá o deset let starší, čeká jako každý den, až zaměstnanci recyklační společnosti železnic přijedou zvážit jeho chudý ranní úlovek: několik koster počítačů, pružiny ze starého kanape nebo svinuté kabely, všechno natěsnané na vozíku taženém vychrtlým koněm, píše agentura AFP.

"Žijeme ze dne na den, nic víc," říká Marin Varga, který sdílí se svou třígenerační rodinou, konkrétně se 13 osobami, jedinou místnost v přístřešku postaveném mezi odpadky.

Nepřipadá ani v úvahu, aby děti chodily do školy. "Pomáhají nám hledat v odpadcích," vysvětluje.

Zatímco on sní o tom, že by se jednou mohli odsud dostat, šedesátiletá žena se obává toho, aby jednou nebyla donucena odsud odejít.

"Kdyby novináři začali psát o tom, že žijeme na haldě odpadu, vyhnali by nás odsud. A kam bychom potom šli?" ptá se zděšeně majitelka domku z prefabrikovaného betonu, na němž je připevněna parabolická anténa. To jí dodává určitou autoritu mezi jejími méně šťastnými sousedy.

Několik set metrů odsud úřady samy postavily před deseti lety kontejnery pro lidi bez domova, mezi nimiž jsou většinou Romové. Postupně se ale na tomto pozemku patřícím železniční společnosti začaly usazovat i další rodiny. Dnes Kanton bez čísel, jak se mu začalo říkat, zahrnuje stovku přístřeší postavených většinou z plechu, dřeva nebo lepenky, které ve třech řadách lemují železnici.

Většina obyvatel, kterých je tady asi 370, je bez práce, a podle úřadů se živí příležitostnými drobnými pracemi nebo recyklací odpadu.

Jediným zdrojem vody je pumpa stojící u silnice, jen dvě rodiny jsou napojeny na elektrický rozvod a další jim musejí platit 25 eur měsíčně za to, že si mohou doma rozsvítit nebo si pustit televizi.

"Už tady žiju sedm let," říká sedmašedesátiletá Elixenia Borbanová, která se svěřuje, viditelně v rozpacích, že k vybírání popelnic ji donutily okolnosti.

"Alespoň ale nekradu," dodala a dala nahlédnout do své igelitky, kde je spousta starých novin a několik plátků chleba.

Jedním z mála, kdo má v této kolonii stálé zaměstnání, je pětatřicetiletý Agustin Coroj, otec čtyřleté dívenky. "Úřady postavily sociální byty, ale všechny byly rozděleny nespravedlivě lidem, kteří mají peníze nebo kteří znají někoho na radnici," říká rozzlobeně.

Starosta Kluže Sorin Apostu ujišťuje, že se hledají řešení, jak zlepšit životní podmínky této komunity.

"Do konce roku bude s pomocí několika podnikatelů a nevládní organizace část těchto lidí přestěhována," řekl.

Úřady musejí také najít místo pro ekologickou skládku a uzavřít tu na Pata-Rat, jak se zavázaly v roce 2002 pod tlakem Bruselu.

Ale podle Marina Vargy "půjdou Romové tam, kde bude zřízena nová skládka, protože to je jediný způsob, jak mohou přežít".

ČTK, AFP,
Přečteno: 1346x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo