romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Módní mola postrádají modelky tmavé pleti

Paříž, 1.7.2008 10:19, (ROMEA/ČTK)

Ještě v 80. letech minulého století patřily modelky tmavé pleti ke královnám módních přehlídek. Krásky se jmény Mounia, Naomi, Iman či Alek byly neodmyslitelnou součástí defilé po boku bílých topmodelek - pak ale z přehlídkových mol zmizely, smeteny vlnou východoevropských dívek a nadvládou nového kánonu krásy, který nastolily, píše agentura AFP.

"Žádal jsem modelingovou agenturu, aby nám poslala pro připravovanou přehlídku černé modelky, ale ty prostě neexistují," konstatuje francouzský návrhář Mario Lefranc. "Zato je ale k dispozici celé moře blonďatých Rusek. Prostě teď vládne móda blondýnek s modrýma očima," dodává.

"V současnosti se člověk musí skutečně hodně snažit, aby objevil nějakou tmavou modelku. Dívky s tmavou pletí na trhu ale nejsou, takže agentury nám je neposílají," je slyšet z módního salonu Jean Paul Gaultier, který na svých přehlídkách vždy prosazoval hledisko rozmanitosti, a to jak původu, tak věku i pokud jde o tělesné proporce modelek. U Gaultiera jsou přesvědčeni, že už několik let dochází k invazi dívek z východní Evropy i k nadvládě jejich pojetí krásy.

Lydia Kamitsisová, která se zabývá dějinami módy, zastává stanovisko, že v současnosti jsou rozlišnosti přijímány velmi vstřícně, proto by bylo logické, aby se tento jev projevil i na přehlídkových molech. "Je to ovšem právě naopak," říká módní historička Kamitsisová.

V 60. letech 20. století, kdy podle ní "ostrakismus a rasismus byly ještě velmi zjevné", panoval jistý druh uniformity a nadvlády bílé rasy. Pak došlo k radikální změně, když se dívky tmavé pleti objevily na obálkách magazínů a také na přehlídkách. Mezi prvními, kdo si k předvádění modelů vybral černošky, patřili špičkoví módní návrháři Yves Saint Laurent a Pacco Rabanne. "Byl to skutečný skandál," upozorňuje Kamitsisová.

O dvě desítky let později "došlo k explozi rozmanitosti... s manekýnkami všech barev, všech velikostí..., a pak to všechno postupně zmizelo, abychom teď byli svědky stejné uniformity a bílé nadvlády v dnešní podobě," míní historička.

Kamitsisová zastává názor, že je to následek faktu, že logika značek převažuje nad logikou tvorby. "Logika produkce obsahuje jistý druh potlačení osobnosti manekýny ve prospěch produktu," soudí.

Ke konci minulého století existovala podle Kamitsisové období, kdy tvůrce chtěl představovat a podněcovat různorodost společnosti. Návrháři jako Azzedine Alaia či Jean Paul Gaultier se snažili "prolomit formu kánonů krásy".

Dnes naopak převažuje všeobecná tendence snažit se splynout s jistou uniformitou, být neutrální. "Marketingové strategie zaměřené na nulové riziko velmi zúžily akční pole tvůrců," říká Kamitsisová.

Ostatně "trh s módou, zejména takzvané nové trhy, jako jsou Rusko a Čína či arabské země, to jsou společnosti, které neprovází žádná mimořádná reputace pokud jde o různorodost nebo alespoň pokud jde o vstřícnost vůči kulturní rozmanitosti," upozorňuje historička.

"Je třeba prodávat," zdůrazňuje Renée Dujaková-Cassouová, která řídí modelingovou agenturu Crystal. "A to, o čem lidé vždy snili, je blondýnka s modrýma očima. Je to sice hloupé, ale je to tak. O krásné Afričance nesní nikdo. Stejně tak nikdo nesní o tibetské princezně a o čínské už vůbec ne," tvrdí. Proto bude podle ní počet manekýnek, které nemají bílou pleť, vždy nesmírně omezený.

Přečteno: 1767x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, ModelingHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo