romea - logo
27. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Ladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

AFP: Módní mola postrádají modelky tmavé pleti

Paříž, 1.7.2008 10:19, (ROMEA/ČTK)

Ještě v 80. letech minulého století patřily modelky tmavé pleti ke královnám módních přehlídek. Krásky se jmény Mounia, Naomi, Iman či Alek byly neodmyslitelnou součástí defilé po boku bílých topmodelek - pak ale z přehlídkových mol zmizely, smeteny vlnou východoevropských dívek a nadvládou nového kánonu krásy, který nastolily, píše agentura AFP.

"Žádal jsem modelingovou agenturu, aby nám poslala pro připravovanou přehlídku černé modelky, ale ty prostě neexistují," konstatuje francouzský návrhář Mario Lefranc. "Zato je ale k dispozici celé moře blonďatých Rusek. Prostě teď vládne móda blondýnek s modrýma očima," dodává.

"V současnosti se člověk musí skutečně hodně snažit, aby objevil nějakou tmavou modelku. Dívky s tmavou pletí na trhu ale nejsou, takže agentury nám je neposílají," je slyšet z módního salonu Jean Paul Gaultier, který na svých přehlídkách vždy prosazoval hledisko rozmanitosti, a to jak původu, tak věku i pokud jde o tělesné proporce modelek. U Gaultiera jsou přesvědčeni, že už několik let dochází k invazi dívek z východní Evropy i k nadvládě jejich pojetí krásy.

Lydia Kamitsisová, která se zabývá dějinami módy, zastává stanovisko, že v současnosti jsou rozlišnosti přijímány velmi vstřícně, proto by bylo logické, aby se tento jev projevil i na přehlídkových molech. "Je to ovšem právě naopak," říká módní historička Kamitsisová.

V 60. letech 20. století, kdy podle ní "ostrakismus a rasismus byly ještě velmi zjevné", panoval jistý druh uniformity a nadvlády bílé rasy. Pak došlo k radikální změně, když se dívky tmavé pleti objevily na obálkách magazínů a také na přehlídkách. Mezi prvními, kdo si k předvádění modelů vybral černošky, patřili špičkoví módní návrháři Yves Saint Laurent a Pacco Rabanne. "Byl to skutečný skandál," upozorňuje Kamitsisová.

O dvě desítky let později "došlo k explozi rozmanitosti... s manekýnkami všech barev, všech velikostí..., a pak to všechno postupně zmizelo, abychom teď byli svědky stejné uniformity a bílé nadvlády v dnešní podobě," míní historička.

Kamitsisová zastává názor, že je to následek faktu, že logika značek převažuje nad logikou tvorby. "Logika produkce obsahuje jistý druh potlačení osobnosti manekýny ve prospěch produktu," soudí.

Ke konci minulého století existovala podle Kamitsisové období, kdy tvůrce chtěl představovat a podněcovat různorodost společnosti. Návrháři jako Azzedine Alaia či Jean Paul Gaultier se snažili "prolomit formu kánonů krásy".

Dnes naopak převažuje všeobecná tendence snažit se splynout s jistou uniformitou, být neutrální. "Marketingové strategie zaměřené na nulové riziko velmi zúžily akční pole tvůrců," říká Kamitsisová.

Ostatně "trh s módou, zejména takzvané nové trhy, jako jsou Rusko a Čína či arabské země, to jsou společnosti, které neprovází žádná mimořádná reputace pokud jde o různorodost nebo alespoň pokud jde o vstřícnost vůči kulturní rozmanitosti," upozorňuje historička.

"Je třeba prodávat," zdůrazňuje Renée Dujaková-Cassouová, která řídí modelingovou agenturu Crystal. "A to, o čem lidé vždy snili, je blondýnka s modrýma očima. Je to sice hloupé, ale je to tak. O krásné Afričance nesní nikdo. Stejně tak nikdo nesní o tibetské princezně a o čínské už vůbec ne," tvrdí. Proto bude podle ní počet manekýnek, které nemají bílou pleť, vždy nesmírně omezený.

Přečteno: 1767x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, ModelingHLAVNÍ ZPRÁVY

Závěrečná řeč obžalovaného Petra Bendy u ústeckého krajského soudu 16. 4. 2018 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Střelec z Chomutova půjde za vraždu na deset let do vězení

25.6.2019 15:24
Osmatřicetiletý Petr Benda půjde za vraždu řidiče dodávky, který na chomutovském sídlišti najel do jednoho automobilu, na deset let do vězení. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud, který zmírnil prvoinstanční verdikt z loňského dubna. 
 celý článek

Demonstrace na pražské Letenské pláni - 23. 6. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

František Kostlán: Občanská Letná - pravda versus oligarchie, populismus a xenofobie

25.6.2019 14:50
Letenská demonstrace byla vrcholem vzmachu občanské společnosti, bez ohledu na rozdílné názory, barvu pleti či vyznání účastníků a dalších příznivců. A to vadí těm, kteří si veškerou moc uzurpují pro sebe, kteří nás, občany, ke své představě demokracie nepotřebují.
 celý článek

Radek Banga při projevu na demonstraci na pražské Letenské pláni (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoRadek Banga k téměř 300 tisícům lidí na Letné: Nejsme jen hrstka! Pochopil jsem, že nejsme ztracená země

24.6.2019 14:25
Nedělní protest proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice byl největší demonstrací od roku 1989. Podle aktualizovaných odhadů operátora T-Mobile se na Letné sešlo 283.000 lidí. Protest varoval před tím, kam se Česko pod Babišem a prezidentem Milošem Zemanem ubírá. Premiér s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice, nesouhlasí. Ke statisícům protestujících promluvil i frontman skupiny Gipsy.cz Radek Banga.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo