romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aftenposten: Breivik užívá vojenský žargon a v něčem argumentuje jako Hitler

Oslo, Norsko, 26.4.2012 10:26, (ROMEA)
ilustrační foto

Norský atentátník Anders Behring Breivik se označuje za "pěšáka". "Provedl operaci" na ostrově Utöya a chtěl použít vody okolního fjordu jako "zbraň hromadného ničení". Před teroristickými činy se "odemocializoval". Na Utöyi uvažoval, že "ukončí svou existenci". Zamítl myšlenku, že by mohl "zkonfiskovat" letadlo, aby z ostrova unikl. Takovým specifickým slovníkem se vyznačuje pravicový terorista, který nyní stojí před soudem za loňský červencový masakr, při němž zabil 77 lidí, píše norský deník Aftenposten.

Renomovaný norský psychiatr Svenn Torgersen se domnívá, že nejnápadnější na Breivikově vyjadřovacím stylu je "vojenský" žargon. "Armáda má vlastní slang, kterému se mnozí vysmívají a který mění lidi a předměty v technické pojmy. Voják nezabíjí, ale 'likviduje cíle'. Své nepřátele 'dehumanizuje', řečeno Breivikovými slovy. A obžalovaný si vybudoval svůj vlastní militaristický svět, v němž sám figuruje jako voják," podotýká Torgersen.

"Armáda si vytvořila takovýto žargon, aby snížila empatii u vojáků, u Breivika to ale za obranný mechanismus nepovažuji. Podle mého názoru se takto vyjadřuje, protože se přehnaně ztotožňuje s vojenskými složkami, protože ho maximálně přitahuje násilí a střelné zbraně a je svým způsobem 150procentní voják. Myslím si, že se nemusel příliš přemáhat, aby své činy spáchal, poněvadž to tkví v jeho osobnosti," dodal Torgersen.

Breivik, který byl zproštěn vojenské služby (v Norsku je povinná vojenská služba 6-12 měsíců), tvrdí, že důvodem jeho technického způsobu vyjadřování bez náznaku emocí je distancovat se od útoků. "Kdybych se snažil mluvit normálně, nezvládl bych o svých činech vůbec hovořit," prohlásil Breivik v pátek před soudem.

Profesor rétoriky na univerzitě v Oslu Kjell Lars Berge není Breivikovými "odbornými pojmy" překvapen. "Myslí jako voják a prosazuje tento pohled na svět. Proto musí před soudem vystupovat jako jakýsi technický expert," uvedl Berge.

Berge upozorňuje, že Breivikův styl mluvy se nápadně podobá nacistickým projevům. "Ve své argumentaci se velmi podobá Hitlerovi v díle Mein Kampf. Nacisté používali technické, odborné pojmy o skupinách obyvatelstva, které chtěli vyhladit. Popisovali je, jako by to nebyli lidé, ať už se jednalo o Židy, homosexuály či Romy. Breivik se na řešení problémů dívá stejným způsobem a muslimy považuje za absolutní zlo," říká Berge.

Jens Elmelund Kjeldsen, profesor rétoriky a vizuální komunikace na univerzitě v Bergenu, studoval Breivikův manifest. Podle něj Breivik mluví stejně, jako píše, technicky, aniž by jakkoli projevoval své city. "Jako učitel rétoriky si někdy kladu otázku, čeho chce vlastně svou mluvou dosáhnout. Pokud chce člověk získat pro svou věc ostatní, musí vzbuzovat emoce. Tady se ale zdá, že se vše točí především kolem jeho osoby. Z rétorického hlediska to vypadá, že bojuje víc sám za sebe než za danou věc. To je zajímavé, jelikož často opakuje, že se pro svůj boj obětuje," konstatuje Kjeldsen.

"Když Breivik popisuje 'legitimní cíle' a 'individua' místo lidí a hovoří o 22. červenci jako o 'operaci' a 'popravách', dává tím najevo, že lidské životy považuje za pouhé kostky, s nimiž si může člověk hrát, jak se mu zlíbí. Nebere své terče jako lidské bytosti, které mají city," podotýká Kjeldsen.

"S takovýmto užíváním jazyka se setkáváme u pachatelů genocidy, etnických čistek či dalších velkých útoků na konkrétní skupiny obyvatelstva," upozorňuje Kjeldsen. "U nacistů jsme ale byli svědky podstatně emocionálnějšího jazyka, který více podněcoval k akci. Nacisté kupříkladu o Židech mluvili jako o krysách. Podobně jsme pak slyšeli při genocidě ve Rwandě, že Tutsiové byli nazýváni šváby."

V první psychiatrické zprávě byla řada Breivikových výrazů označena za neologismy - tedy nová slova. To je důležitý pojem v diagnóze psychotických pacientů. S tímto hodnocením však psychiatr Svenn Torgersen nesouhlasí.

Breivikovým oblíbeným výrazem je slovo "pompézní". A právě tímto slovem bych já definoval jeho projev. Je poměrně narcisistický. Rád vytváří slova, protože je přesvědčen, že existující slova, slova, která používají obyčejní lidé, nejsou dost dobrá. Ale nejedná se o žádné neologismy či schizofrenní výpovědi, které by postrádaly smysl, prohlašuje Torgersen.

ČTK, čtk
Přečteno: 485x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Terorismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo