romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura kritizuje diskriminaci Romů v EU v oblasti bydlení

Brusel/Praha, 20.10.2009 20:19, (ROMEA)

Podle Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) jsou Romové v EU znevýhodněni v oblasti bydlení. Agentura ve zprávě, kterou zveřejnila dnes, tvrdí, že evropští Romové čelí diskriminaci v přístupu k bydlení, potýkají se s nevyhovujícími podmínkami ubytování, životem v ghettech a nuceným vystěhováváním. Zpráva hodnotí bytovou situaci Romů ve všech členských státech EU včetně Česka a Slovenska.

DOKUMENT
Srovnávací zpráva o bytové situaci Romů a Travellerů v členských státech Evropské unie (PDF)

"Mnohé regionální orgány a orgány místní správy v EU přistupují k přijímání a provádění odpovídajících strategií zaměřených na bydlení Romů s určitou neochotou," zjistila FRA podle svého ředitele Mortena Kjaeruma.

Špatné podmínky bydlení a vylučování z většinové společnosti podle něj přitom negativně ovlivňují i vzdělávání, zaměstnanost a zdraví Romů. Bydlení v ghettech ztěžuje příslušníkům tohoto etnika přístup do škol a může komplikovat hledání práce nebo dojíždění do zaměstnání, upozornil Kjaerum.

Životní podmínky mnoha Romům podle FRA zhoršuje i to, že často musejí žít v nelegálních osadách bez potřebné infrastruktury, pitné vody, elektřiny a plynu. Romové dle zprávy čelí i vysoké míře segregace v oblasti bydlení, která je "někdy výsledkem záměrných politických rozhodnutí orgánů místní správy a/nebo vlád jednotlivých zemí".

Postižení příslušníci menšiny však mají malé povědomí jak se bránit. Pouze 30 procent dotázaných Romů podle agentury vědělo, že existují zákony, které zakazují jejich diskriminaci v přístupu k bydlení. Jednasedmdesát procent z nich se ale domnívá, že pokud diskriminaci nahlásí, nic se nezmění. Téměř polovina si navíc není jista tím, jak takovou diskriminaci nahlásit.

V souvislosti s Českou republikou a Slovenskem zpráva zmiňuje případy, kdy byli příslušníci romské menšiny vystěhováni bez zajištění patřičného alternativního bydlení, byly jim soudně odebrány děti pouze na základě špatných ubytovacích podmínek nebo je noví majitelé neprávem vystěhovali z restituovaných budov.

Romští obyvatelé se prý také snadno zadluží nebo se stávají obětí nepřiměřeného zvyšování nájmů a lichvy. Zpráva zmiňuje případ z Ústí nad Labem, kde majitel domu využíval k lichvě neschopnost nájemníků splácet nebo případ sídliště Luník IX v Košicích, jehož obyvatelé dluží za nájemné a energie dohromady okolo miliardy slovenských korun.

Jako příklady úspěšné integrace romské menšiny zpráva uvádí například vybudování smíšených vesnic po povodních v Ostravě v roce 1997 nebo zbudování kvalitního sociálního bydlení v centru vesnice Vaľkovňa na Slovensku. Spíše jako kuriózní příklad je uveden pokus studentů architektury Slovenské technické univerzity navrhnout sociální domy, jež mají zohlednit potřeby romských obyvatel. Studenti se prý nechali příliš unést romantickými představami a obyvatelé domů si stěžují, že se jim do nich kvůli trojúhelníkovému půdorysu špatně vejde nábytek.

Přečteno: 1316x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zahraniční, EU, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo