romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pomůže Romům v Brně

Brno, 2.2.2008 7:50, (ROMEA/Mladá fronta DNES)

Od února začala fungovat agentura, která má ve vybraných městech pomoci řešit problém sociálně slabých a problémových lidí, zejména Romů. První úkol této agentury včera v Brně představila ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Představitelé Brna promýšlejí novou strategii v přístupu k sociálně slabým a problémovým obyvatelům. Nebudou na to sami. Spolupracují s ministryní pro lidská práva a národnostní menšiny Džamilou Stehlíkovou (SZ), která včera na radnici představila záměry vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách (více zde...).

„Když se řekne Cejl v Brně, je to, jako když se řekne Matiční v Ústí nad Labem. Každé to místo má svá specifika a naším úkolem bude ušít mu program na míru. Agentura se pak bude snažit přitáhnout na projekty co nejvíce peněz z evropských fondů,“ popsala Džamila Stehlíková. Brno je jedním z 190 měst a obcí v republice, které se do spolupráce přihlásily. A společně i s jihomoravskou Břeclaví patří ke dvanácti, které byly vybrány.

Podle Stehlíkové je prvním krokem dokonale zmapovat situaci v místě. Zjistit, jaké organizace se tam v práci s Romy angažují.

„Teď děláme výběrové řízení na subjekt, který se analýzy ujme. Mohu prozradit, že jedním z oslovených je Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, která disponuje špičkovými odborníky. Jde hlavně o to zjistit, jakým způsobem proudí do této oblasti peníze, abychom pak jejich tok mohli účelněji propojit,“ popsala Džamila Stehlíková. První výsledky analýzy budou známy v červnu.

Džamila Stehlíková se včera setkala také s manažerkou roku 1995, podnikatelkou Olgou Girstlovou, která se rozhodla pomoci brněnským Romům. Nabídla Brnu vlastní projekt, o němž teď jedná s představiteli radnice. Girstlová ale jeho konkrétní podobu zatím tají a sdílnější nebyla ani včera. „Je to delikátní oblast, teprve začínáme a na informace je ještě brzy,“ poznamenala Olga Girstlová.

Podle informací MF DNES má Girstlová už vytipovaný dům v Brně, který má po úpravách fungovat pro sociálně slabé a problémové lidi. Mohl by v něm být podobný režim jako v azylových domech.

Náměstek primátora Martin Ander (SZ) vysvětlil, že město má zájem vytvářet bydlení různých úrovní se vzájemnou prostupností. Jednou úrovní je síť azylových domů k řešení krizových situací, kde by lidé mohli být jen omezenou dobu.

„Další úroveň představuje komunitní bydlení jako na Bratislavské 41 na krátkodobé smlouvy. Čili dům s domovníkem, kde by zároveň fungovali terénní sociální pracovníci. Ti by dbali na to, aby obyvatelé platili nájem,“ přiblížil Martin Ander.

Vybrané snaživé rodiny by současně získaly možnost lepšího bydlení, ale až po delší přípravě. Naopak neplatiči by spadli do nižší úrovně a skončili by v holobytech.

Taková je základní strategie města pro problematické území zvané Bronx.

„Příklad výškáče v Koniklecově 5 v Novém Lískovci ukazuje, že to funguje. Nashromáždili se tam sociálně slabí lidé, kteří jsou pravidelně kontrolováni. S důslednými kontrolami neplatičů nájemného musí začít i v Brně-středu a severu,“ doplnil Ander.

IVANA KARÁSKOVÁ
Přečteno: 1394x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo