romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agresivní neonacisty musela v Bratislavě rozehnat policie

Bratislava, 5.6.2011 12:59, (ROMEA)

Asi padesát agresivních neonacistů se pokusilo napadnout druhý ročník Duhového pochodu na podporu práv gayů a leseb, který se konal v sobotu v Bratislavě a jehož se zúčastnilo asi 1500 lidí.

Akce začala ve 13 hodin na Hviezdoslavově náměstí, kde se shromáždilo prvních 400 lidí. Místo připomínalo nedobytnou pevnost, neboť z každé strany stály zátarasy a policisté včetně těžkooděnců, kteří bránili klidné shromáždění před neonacisty. Skupinka extremistů se pokusila protestovat přímo na Hviezdoslavově náměstí. Radikálové oblečení v tričkách Slovenské pospolitosti a v jiných tmavých oděvech drželi transparent s nápisem "Za tradiční rodinu, proti deviací", na kterém bylo i logo Lidové strany - Naše Slovensko.

Naopak účastníci Duhového pochodu drželi transparenty jako "Nenávist není rodinná hodnota" nebo "Jsem růžová ovce rodiny". Z reproduktorů se ozývaly hesla jako "Konec homofobie na Slovensku!".

Z náměstí se pochod vydal Starým městem přes Nový most až do čtvrti Petržalka. Účastníci, jichž postupně přibývalo, se na Tyršově nábřeží rozdělili na dvě části. První se vydala autobusy na afterparty v různých částech města, druhá zamířila na loď, kde se také koná večírek.

Na trase pochodu pod Novým mostem se asi padesátičlenná skupina neonacistů pokusila na poklidný průvod zaútočit dýmovnicemi, policie je však záhy rozehnala. Bratislavská policie předvedla nejméně 42 lidí, mezi nimi byla skupina 26 osob, které se snažily narušit pochod pod Novým mostem.

Na pochod přijeli lidé z Česka, Maďarska, Polska i dalších evropských zemí. Mnozí z účastníků byli obaleni v obrovských duhových vlajkách.

Během programu vystoupila i zpěvačka Aneta Langerová, která připustila, že oproti Česku je Slovensko v této oblasti poněkud prudérnější či konzervativnější. „Asi to tak trochu je, protože v lidských právech pro homosexuály ještě není mnoho zákonů. Myslím si, že jsou to základní věci, které tu už dávno mohly být a které my máme v Čechách. Jsme v tom asi napřed, ale o to víc byl důvod sem přijet,“ řekla po vystoupení Langerová, která před časem sama přiznala svůj vztah se ženou.

Své zastoupení na akci měla velvyslanectví USA, Británie, Norska či Nizozemska. Vedle primátora Ftáčnika účastníky pozdravili i vládní politici, slovenská europoslankyně Monika Flašíková-Beňová s manželem Fedorem Flašíkem, rakouská europoslankyně Ulrike Lunaceková či její kolegyně Marije Cornelissenová.

Minulý rok během historicky prvního slovenského Duhového pochodu na jeho účastníky fyzicky i slovně také zaútočili neonacisté, kteří v den pochodu zorganizovali vlastní protiakci. Organizátoři museli změnit program celé události, plánovaný pochod centrem Bratislavy zrušili a trasu přesunuli přes jiné části města. Na přibližně pětisetčlenný dav vykřikovali radikálové hanlivá hesla a házeli do davu dýmovnice a kameny.

KAM DÁL?
Neonacisté zaútočili v Bratislavě na gaye a lesby

ryz, Mediafax, Pravda.sk
Přečteno: 1326x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Neonacismus, Slovensko, EU, Gay, LesbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo