romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agresivní neonacisty musela v Bratislavě rozehnat policie

Bratislava, 5.6.2011 12:59, (ROMEA)

Asi padesát agresivních neonacistů se pokusilo napadnout druhý ročník Duhového pochodu na podporu práv gayů a leseb, který se konal v sobotu v Bratislavě a jehož se zúčastnilo asi 1500 lidí.

Akce začala ve 13 hodin na Hviezdoslavově náměstí, kde se shromáždilo prvních 400 lidí. Místo připomínalo nedobytnou pevnost, neboť z každé strany stály zátarasy a policisté včetně těžkooděnců, kteří bránili klidné shromáždění před neonacisty. Skupinka extremistů se pokusila protestovat přímo na Hviezdoslavově náměstí. Radikálové oblečení v tričkách Slovenské pospolitosti a v jiných tmavých oděvech drželi transparent s nápisem "Za tradiční rodinu, proti deviací", na kterém bylo i logo Lidové strany - Naše Slovensko.

Naopak účastníci Duhového pochodu drželi transparenty jako "Nenávist není rodinná hodnota" nebo "Jsem růžová ovce rodiny". Z reproduktorů se ozývaly hesla jako "Konec homofobie na Slovensku!".

Z náměstí se pochod vydal Starým městem přes Nový most až do čtvrti Petržalka. Účastníci, jichž postupně přibývalo, se na Tyršově nábřeží rozdělili na dvě části. První se vydala autobusy na afterparty v různých částech města, druhá zamířila na loď, kde se také koná večírek.

Na trase pochodu pod Novým mostem se asi padesátičlenná skupina neonacistů pokusila na poklidný průvod zaútočit dýmovnicemi, policie je však záhy rozehnala. Bratislavská policie předvedla nejméně 42 lidí, mezi nimi byla skupina 26 osob, které se snažily narušit pochod pod Novým mostem.

Na pochod přijeli lidé z Česka, Maďarska, Polska i dalších evropských zemí. Mnozí z účastníků byli obaleni v obrovských duhových vlajkách.

Během programu vystoupila i zpěvačka Aneta Langerová, která připustila, že oproti Česku je Slovensko v této oblasti poněkud prudérnější či konzervativnější. „Asi to tak trochu je, protože v lidských právech pro homosexuály ještě není mnoho zákonů. Myslím si, že jsou to základní věci, které tu už dávno mohly být a které my máme v Čechách. Jsme v tom asi napřed, ale o to víc byl důvod sem přijet,“ řekla po vystoupení Langerová, která před časem sama přiznala svůj vztah se ženou.

Své zastoupení na akci měla velvyslanectví USA, Británie, Norska či Nizozemska. Vedle primátora Ftáčnika účastníky pozdravili i vládní politici, slovenská europoslankyně Monika Flašíková-Beňová s manželem Fedorem Flašíkem, rakouská europoslankyně Ulrike Lunaceková či její kolegyně Marije Cornelissenová.

Minulý rok během historicky prvního slovenského Duhového pochodu na jeho účastníky fyzicky i slovně také zaútočili neonacisté, kteří v den pochodu zorganizovali vlastní protiakci. Organizátoři museli změnit program celé události, plánovaný pochod centrem Bratislavy zrušili a trasu přesunuli přes jiné části města. Na přibližně pětisetčlenný dav vykřikovali radikálové hanlivá hesla a házeli do davu dýmovnice a kameny.

KAM DÁL?
Neonacisté zaútočili v Bratislavě na gaye a lesby

ryz, Mediafax, Pravda.sk
Přečteno: 1317x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Neonacismus, Slovensko, EU, Gay, LesbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo