romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Akademická malířka Laďa Gažiová v integračním projektu pro děti představuje umění i romskou kulturu

Praha, 30.12.2011 15:36, (ROMEA)
Vytváření obrázků na trička.

Laďa Gažiová v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury, pracuje s dětmi na ZŠ Letohradská na Praze 7. Do České republiky projekt přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti a je realizován od letošního roku 2011 občanským sdružením ROMEA.

Tato malá ZŠ, která se vyznačuje třídami s nižším počtem žáků a individuálním přístupem, se v letošním roce zapojila do zmíněného projektu a děti tak mají možnost s mladou akademickou malířkou objevovat různé kreativní možnosti výtvarného umění.

Na prvních setkáních Laďa dětem představila techniku street artu, grafitty a práci se šablonami. Společně pak vytvořily mnoho tematicky různorodých prací. V rámci dalších setkání se děti postupně seznamují nejen s výtvarným uměním, ale i s romskou kulturou pomocí diskuzí a tematických workshopů. Po zhlédnutí dokumentárního filmu Latcho drom, který mapuje hudbu Romů od jejich pravlasti v Indii až po Evropu, děti vyjádřily své dojmy malbou. Představeno bylo i tradiční romské výtvarné umění, kdy děti pestrobarevně vykreslily šablonu maringotky. V období adventu děti pracovaly s keramikou a vyráběly dárečky pro své nejbližší. Dále malovaly na sklo a to nejen tradiční vánoční motivy, ale i své vlastní návrhy. Před Vánoci děti opět pracovaly se šablonami a s jejich pomocí zdobily jednobarevná trička různými motivy. Nechyběla ani diskuze o tradičním českém a romském vánočním jídle či výroba vánočních přáníček. V druhém pololetí letošního školního roku budou děti ve výtvarné práci společně s Laďou Gažiovou pokračovat a my se můžeme těšit na výstavu jejich výtvarných prací, na které budou děti prezentovat různé přístupy v umění, média či techniky práce.

Projekt je plně dotován z OSI Budapešť (Program Arts and Culture) a je realizován v rámci Dekády romské inkluze.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

Přečteno: 1232x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo