romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Akademická malířka Laďa Gažiová v integračním projektu pro děti představuje umění i romskou kulturu

Praha, 30.12.2011 15:36, (ROMEA)
Vytváření obrázků na trička.

Laďa Gažiová v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury, pracuje s dětmi na ZŠ Letohradská na Praze 7. Do České republiky projekt přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti a je realizován od letošního roku 2011 občanským sdružením ROMEA.

Tato malá ZŠ, která se vyznačuje třídami s nižším počtem žáků a individuálním přístupem, se v letošním roce zapojila do zmíněného projektu a děti tak mají možnost s mladou akademickou malířkou objevovat různé kreativní možnosti výtvarného umění.

Na prvních setkáních Laďa dětem představila techniku street artu, grafitty a práci se šablonami. Společně pak vytvořily mnoho tematicky různorodých prací. V rámci dalších setkání se děti postupně seznamují nejen s výtvarným uměním, ale i s romskou kulturou pomocí diskuzí a tematických workshopů. Po zhlédnutí dokumentárního filmu Latcho drom, který mapuje hudbu Romů od jejich pravlasti v Indii až po Evropu, děti vyjádřily své dojmy malbou. Představeno bylo i tradiční romské výtvarné umění, kdy děti pestrobarevně vykreslily šablonu maringotky. V období adventu děti pracovaly s keramikou a vyráběly dárečky pro své nejbližší. Dále malovaly na sklo a to nejen tradiční vánoční motivy, ale i své vlastní návrhy. Před Vánoci děti opět pracovaly se šablonami a s jejich pomocí zdobily jednobarevná trička různými motivy. Nechyběla ani diskuze o tradičním českém a romském vánočním jídle či výroba vánočních přáníček. V druhém pololetí letošního školního roku budou děti ve výtvarné práci společně s Laďou Gažiovou pokračovat a my se můžeme těšit na výstavu jejich výtvarných prací, na které budou děti prezentovat různé přístupy v umění, média či techniky práce.

Projekt je plně dotován z OSI Budapešť (Program Arts and Culture) a je realizován v rámci Dekády romské inkluze.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

Přečteno: 1232x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo