romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Aktuálne.sk: Pospolitost ovládla přátele vína a jde v SR do voleb

Bratislava, 9.3.2010 16:02, (ROMEA)

Skupině slovenských pravicových radikálů v čele s někdejším předákem zakázané Slovenské pospolitosti - Národní strany Mariánem Kotlebou se podařilo ovládnout Stranu přátel vína. Následně ji přejmenovali na Lidovou stranu Naše Slovensko a s ní plánují kandidovat v červnových parlamentních volbách, napsal dnes zpravodajský portál Aktuálne.sk.

Ovládnutím a změnou názvu Strany přátel vína se nacionalistům podařilo obejít úřady. Nejdříve totiž sbírali podpisy k registraci strany Naše Slovensko, toto seskupení však v registru politických stran již bylo zaneseno. Díky přejmenování již existující strany, což podle Aktuálne.sk již slovenské ministerstvo vnitra schválilo, se tak mohou nakonec voleb zúčastnit.

"Zákon politickým stranám umožňuje změnu sídla, stanov i svého názvu," prohlásila Natália Hattalová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Dodala, že takové změny není možné nepovolit, pokud uskupení splní všechny zákonné podmínky.

Slovenskou pospolitost jako politickou stranu, která na sebe v minulosti upozornila ostrými protiromskými postoji, rozpustil soud v březnu 2006. Uskupení funguje dále jako občanské sdružení. Kandidáti této strany se proto parlamentních voleb v roce 2006 zúčastnili jako zástupci nacionalistické Slovenské lidové strany, kterou však podpořilo minimum voličů.

Kotleba dosáhl významnějšího úspěchu během loňských voleb na post banskobystrického župana, kdy ho podpořilo více než deset procent hlasujících.

Podle politologa Eduarda Chmelára se nepředpokládá, že by se Lidová strana Naše Slovensko dostala do parlamentu. Kotleba prý ale může překvapit ziskem dvou či tří procent hlasů. Podle odborníka na extremismus Tomáše Nociara může Kotleba navíc přijít o svou "protiromskou agendu", ke které se zřejmě uchýlí Slovenská národní strana kontroverzního Jána Sloty, která je nyní součástí vládní koalice.

Podobným způsobem postupovali pravicoví radikálové ze zakázané české Dělnické strany. Červnových voleb se chtějí zúčastnit pod hlavičkou Dělnické strany sociální spravedlnosti. Původní Demokratickou stranu sociální spravedlnosti ovládli a přejmenovali..

Přečteno: 1092x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo