romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americký velvyslanec Eisen: Oslavme společně Mezinárodní den Romů

Praha, 7.4.2011 15:07, (ROMEA)
Americký velvyslanec Norman Eisen

Vzkaz Romům i celé společnosti amerického velvyslance Normane Eisena ku příležitosti Mezinárodního dne Romů přinášíme v plném znění:

VIDEO
Velvyslanec USA Norman Eisen k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna. Pro Romy je tento den příležitostí oslavit svou kulturu, společné kořeny, jazyk a “romipen” – svou romskou identitu. Pro nás ostatní je tento svátek příležitostí dozvědět se více o Romech a také nám připomíná, jakým problémům Romové čelí.

Přes významné pokroky, kterých bylo dosaženo v posledních 20 letech, stále ještě mnoho Romů žije na okraji společnosti a čelí chudobě, nezaměstnanosti a diskriminaci ve vzdělávání. Je smutné, že se i nadále objevuje řada případů násilí a nenávistných výroků vůči Romům.

Američané ze své dlouholeté zkušenosti vědí, že soužití není vždy jednoduché, obzvláště pro obyvatele pocházející z různých kultur. Neustále usilujeme o to, aby se soužití zlepšovalo. Přitom jsme dospěli k přesvědčení, že je to nejen možné, ale že tato snaha stojí za to. Tolerantní společnost, která respektuje multikulturalitu, všechny své členy nesmírně obohacuje.

Dobrým začátkem každého vztahu je dobře se poznat. Pro lepší poznání Romů doporučuji multimediální projekt Colorful but Colorblind (Barevný přesto barvoslepý), který najdete na webových stránkách velvyslanectví, nebo některý z řady kulturních programů, které se konají po celé ČR.

Každý z nás má něco osobitého, čím může přispět společnosti. Oslavme rozmanitost, která činí život v České republice tak příjemný. Věřím, že se ke mě připojíte v přání všeho dobrého členům romské komunity při této radostné příležitosti. Děkuji.

Přečteno: 1417x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Mezinárodní den Romů, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo