romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Americký velvyslanec Eisen: Oslavme společně Mezinárodní den Romů

Praha, 7.4.2011 15:07, (ROMEA)
Americký velvyslanec Norman Eisen

Vzkaz Romům i celé společnosti amerického velvyslance Normane Eisena ku příležitosti Mezinárodního dne Romů přinášíme v plném znění:

VIDEO
Velvyslanec USA Norman Eisen k Mezinárodnímu dni Romů

Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna. Pro Romy je tento den příležitostí oslavit svou kulturu, společné kořeny, jazyk a “romipen” – svou romskou identitu. Pro nás ostatní je tento svátek příležitostí dozvědět se více o Romech a také nám připomíná, jakým problémům Romové čelí.

Přes významné pokroky, kterých bylo dosaženo v posledních 20 letech, stále ještě mnoho Romů žije na okraji společnosti a čelí chudobě, nezaměstnanosti a diskriminaci ve vzdělávání. Je smutné, že se i nadále objevuje řada případů násilí a nenávistných výroků vůči Romům.

Američané ze své dlouholeté zkušenosti vědí, že soužití není vždy jednoduché, obzvláště pro obyvatele pocházející z různých kultur. Neustále usilujeme o to, aby se soužití zlepšovalo. Přitom jsme dospěli k přesvědčení, že je to nejen možné, ale že tato snaha stojí za to. Tolerantní společnost, která respektuje multikulturalitu, všechny své členy nesmírně obohacuje.

Dobrým začátkem každého vztahu je dobře se poznat. Pro lepší poznání Romů doporučuji multimediální projekt Colorful but Colorblind (Barevný přesto barvoslepý), který najdete na webových stránkách velvyslanectví, nebo některý z řady kulturních programů, které se konají po celé ČR.

Každý z nás má něco osobitého, čím může přispět společnosti. Oslavme rozmanitost, která činí život v České republice tak příjemný. Věřím, že se ke mě připojíte v přání všeho dobrého členům romské komunity při této radostné příležitosti. Děkuji.

Přečteno: 1416x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Mezinárodní den Romů, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo