romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anketa: Dáte hlas někomu z Romů v SuperStar? Může jeho výhra ovlivnit ostatní Romy?

Brno, 2.11.2009 15:06, (RH)

Anketa k tomuto „bulvárnímu tématu“ krásně zvýraznila společné rysy i odlišnosti „bílých“ intelektuálů a romských aktivistů, dvou hlavních skupin čtenářů Romano hangos. Odpovědi většiny „intošů“ nezveřejňujeme, byly tentokrát příliš stručné.

Štefan Tišer
Předseda Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje (http://www.srnmpk.cz).
Česko-slovenskou soutěž SuperStar sleduji stejně jako většina Romů. Mojí favoritkou je velice talentovaná romská dívka z Brna - Monika Bagárová. Velice jí fandím a věřím, že vyhraje. A nebyla by prvním romským občanem, úspěšným v této soutěži. Stačí, když se vrátíme o pár let zpět a vzpomeneme na zasloužené vítězství Vlasty Horvátha, nebo pěkné umístění Martiny Balogové. Je vidět, že rytmus a temperament mají Romové v krvi. A jak by její vítězství mohlo ovlivnit ostatní Romy? Jednoznačně pozitivně. Zvýší jim to sebevědomí a výrazně podpoří snahu vést ke zpěvu a tanci své děti, což mě osobně velmi těší a naplňuje. I Romové dokážou vyniknout a v určitých činnostech dosáhnout excelentního úspěchu.

Milan Daniel
Jednatel pardubického sdružení Most pro lidská práva ( http://www.mostlp.org).
A čto eto takoje, superstar?
Vzpomínám, že Petr Uhl se ptával spoluvězňů, kteří se ho, nevědouce s kým mluví, tázávali, jak dopadl hokej: Hokej? To je nějaký sport, že?

Janko Horváth-Dóme
Básník, publicista, Janov.
To, že máme svoje zástupce v soutěži, je vynikající. Svůj hlas dávám a dám jak slečně Bagárové, tak i mladému Bendigovi. Je to super, mladí Romové dokazují všem, jak se hluboce mýlí ve svých předsudcích a předpotopních názorech. Image romského národa se určitě tímto mění - pomalu a jistě! Jen tak dál! But bacht sastipen savorenge

Jan Mišurec
Mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (http://www.spotrebitele.info/o-sos/o-nas.php).
Soutěž sleduji, jde o docela příjemnou podívanou a zpěváci jsou to kvalitní. Z dřívějších dob si vzpomínám na Martinu Balogovou, které všichni Romové drželi palce, bohužel nevyhrála. Je to škoda a měla by se vrátit a začít zase zpívat. Soutěž v té době byla nejen díky ní noblesnější a také výkony moderátorů lepší. Nyní mi to trochu připadne jako pokleslejší šou od kolotočů. Ale i tak budu posílat hlasy několika lidem, zabodoval u mne nejvíc Martin Chodúr a Monika Bagárová. Získali si mne svým talentem, ale i obrovskou pokorou. Jeden z nich určitě bude vítěz a třeba ovlivní další mladé lidi ve snaze prorazit a stát se dobrým zpěvákem. A těch není nikdy dost.

Věra Slavíčková-Dvořáková
Vystudovala speciální pedagogicku, pracovala v dětském domově a na zvláštní škole, nyní v neziskovém sektoru.
Viděla jsem jen jedno kolo soutěže, ale děvčátka (viděla jsem jen dívky) jsou obě jako panenky a zpívají nádherně. Jaký vliv bude mít jejich případné vítězství? Už v minulosti vyhrál obdobu soutěže Vlasta Horvát, ale někam zmizel. Zapadl a dnes po něm už nikdo „ani neštěkne“. Čí je to chyba? Kdo se o tyto hvězdy po soutěži stará? Kdo je podporuje? Stále hledáme vzory pro mládež a takto je pak necháme padnout. Tak držím palce a doufám, že se Roma chytnou za nos a budou na propagaci své hvězdy tlačit víc, než minule.

Lucie Obrovská
Právnička, pedagožka z Ligy lidských práv (http://www.llp.cz), Brno.
Jelikož nemám doma televizi, nemůžu sledovat vývoj soutěže, přestože mě pěvecké soutěže mimořádně zajímají. Výkon Jana Bendiga jsem nicméně viděla. Podle mého názoru je výborný. Určitě ho podpořím.

Jarmila Poláková
Absolvovala průmyslovku, pracovala ve Svazu Romů Břeclav.
Hlas bych dala Bendigovi. Ale mohla by to vyhrát Bagárová, protože má nejlepší hlas ze všech! To by asi Romové v Česku měli velkou radost.

Jana Balogová
Vedoucí pobočky SRNM, Hodonín.
Na Superstar se nedívám. Přesto si myslím, že i kdyby tuto soutěž vyhrál Rom či Romka, život ani postavení Romů v této zemi to nijak neovlivní. Představa, že vítězstvím romského účastníka se změní pohled většinové společnosti na Romy, je možná velmi příjemná, ale to by bylo všechno příliš jednoduché.

Hana Vašková
Terénní pracovnice SRNM, Hodonín.
Superstar občas sleduji, ale zatím jsem hlas nikomu z účastníků neposlala. Pokud by někdo z romských soutěžících vyhrál, život Romů to nijak neovlivní. V minulosti již Rom Superstar vyhrál a nic zásadního se v životě Romů nezměnilo. Změní se pouze život toho, kdo tuto soutěž vyhraje. Pokud by to vyhrál Rom, spíš by to své romství popřel stejně jak to udělal Vlastimil Horváth.

Iveta Němečková
Ministerstvo školství, odbor pro rovné příležitosti, Praha.
Je mi líto, ale SuperStar nesleduji vůbec a jen mlhavě vím, že zase běží na Nově. Díky za informaci, že v SuperStar jsou romští účastníci :o).

David Šarišský
Pracuje v brněnském sdružení IQ Roma servis (http://www.iqrs.cz).
Všichni v IQ Roma servis a v Brně fandíme Monice Bagárové. Velmi zajímaví jsou i Bendig, Chodúr a Balogová. Pokud někdo z Romů vyhraje, může to být dobrou správou pro dnešní romskou mládež ve smyslu, že když se budou snažit, tak to můžou někam dotáhnout. Bude to naděje že šanci mají opravdu všichni.

Jiřina Šiklová
Publicistka, socioložka.
Omlouvám se, tento pořad nesleduji, podobně jako nevím, co se děje v Růžové zahradě ani ve Velmi křehkých vztazích. Ale kdyby vyhrál někdo z Romů, tak všem Romům by to – u těch, kteří sledují tento pořad – významně zvedlo popularitu. Já ale nebudu hlasovat, protože to nesleduji.

Antonín Vrba
Kulturní agitátor na Horňácku, Velká nad Veličkou.
Určitě někomu z Romů hlas dám, když budou lepší jak gádžové. Nehledím na barvu tváře! Zpěv a hudba patří k Romům odjakživa. A pokud dokonce Rom vyhraje, bude pochopitelně pro další Romy velkým idolem. Možná, že v příštím ročníku se objeví další talenti, kterých jsou po republice mezi Romy stovky. Nemají ovšem na to, nebo se bojí přihlásit do takové prestižní soutěže, která by jim po úspěchu mohla podstatně změnit životní úroveň. A to nejen samotného vítěze SuperStar, ale i jeho početné rodiny. Přál bych si do budoucna, aby se ještě více mezi romskou komunitou zpívalo, muzicírovalo. Protože je to dobrý lék na jejich neduhy, které na nich současná, ne moc férová společnost vidí!

Osobně znám několik skvělých romských muzikantů a zpěváků, kteří by mohli být králem lidové písničky. Jsem rád, že i u nás na Horňácku, v malém „kútečku“ České republiky, na jihovýchodu Moravy u pomyslných slovenských hranic vyrůstají bratři Pavel a Petr Kubíkovi ve velké folkloristy a přenášejí hudebnost z generace na generace. Mám jen tak trochu obavy, aby ze slávy nezpyšněli. To se totiž může v jejich mladém věku stát a pak může přijít tvrdý pád. Jejich dědové a pradědové byli též vynikající muzikanti, ale byli podstatně skromnější! Ale to je asi „tú buáznivú dobú“.

Emil Voráč
Předseda sdružení Khamoro – Romské integrační centrum Chodov (http://www.khamoro-chodov.cz).
Romským účastnkům SuperStar posílám hlasy (slečně Bagarové a Bendigovi), kromě nich podpoříme s manželkou ještě neromského účastníka Martina Chodůra. Martina považujeme, co se týče chlapců, za největší talent, ale čím dál víc se ukazuje, že nemenším talentem, alespoň ve zpěvu, je i právě zmiňovaný Bendig. Neposíláme hlasy proto, že dva z těchto zmiňovaných jsou Romové, ale proto, že opravdu výborně zpívají. Zároveň si uvědomujeme, že i když Romové tvoří v Česku a Slovensku menšinu, zrovna v tomto případě jsou velikou většinou, jak potvrzují i minulé ročníky.

Ano, zpěv a tanec jsou Romům blízké. SuperStar sleduje spousta Romů a když v soutěži zpívají Romové, o to víc je pro ně tento pořad zajímavější. Většina z romských diváků je podle mě schopna výkony zpěváků spravedlivě oceňovat. Když se v soutěži objeví netalentovaný Rom, určitě od nepříbuzných Romů hlasy nedostává. Pokud se zmiňuji o příbuzenstvu, tak myslím že je to všude stejné, ať už se jedná o Roma či Neroma.

A jestli ovlivňuje tento pořad Romy? Ano, ovlivňuje, alespoň na nějaký čas. Uvědomují si, že i Rom má šanci se zviditelnit a získat úspěch. Po takových pořadech následují snahy o zakládání hudebních těles, ale když většina z nich zjistí, že úspěch není možné získat mávnutím proutku, rezignuje. Většinou zjišťují, že tak nejsou schopni uživit sebe ani rodinu.

Iveta Kováčová
Moderátorka, zakladatelka a zpěvačka skupin Triny (http://www.triny.cz) a Camael (http://www.camael.cz).
Nezaregistrovala jsem než Romku Moniku Bagárovou. Je to pěvecky vyspělá, talentovaná a krásná dívka, která má velkou šancí stát se první romskou SuperStar. V dalších kolech bude záležet jak na zkušenostech, tak na hudební inteligenci účastníků. Pokud nad našimi hlavami vyjde romská hvězda, myslím, že letos poprvé zahřeje stejně jako kterákoli jiná. Zdá se mi, a je to nový pocit, že všichni cítíme a ctíme sílu a neuvěřitelnou moc, kterou v sobě tyhle naše „děti“ mají a skrze tóny vydávají - myslím tím všechny finálové účastníky. V této souvislosti si tedy ani nemyslím, že bude Romům na tomto světě útulněji, zasvítí-li romská hvězda. Romové, kteří hudbu milují a prezentují se v ní, mezi sebe nadšeně jako vždy přijmou novou osobnost odkudkoli. Všichni totiž svorně vědí, že je čeká společná cesta, a tou je nekonečné úsilí a plná chuť znovu a znovu přesvědčovat lidi o tom, že si tenhle „malý“ prostor zasloužili, že vědí co chtějí a kudy půjdou, že budou zářit, že jsou skutečnou SuperStar!

Jiřina Somsiová
Vede olomouckou pobočku SRNM (http://www.srnm.cz).
Jsou tam solidní zpěváci. Porota vybrala velmi dobře. Co se týče romských zpěváků, rozhodně posílám hlas Monice Bagárové z Brna, je to talent nad talenty. Také Bendigovi, zpívá mu to moc dobře. Jsou ozdobami v soutěži, za které se nemusíme stydět. Romové v Olomouci jsou na ně pyšní a posílají jim hlasy. Myslím si, že to ovlivní všechny mladé i starší Romy. Pokud budou v něčem vynikat, je dobré se tomu věnovat, školit hlas už v raném věku. Dětem přeju, aby je jejich rodiče ve vzdělání co nejvíce podporovali.

Lucie Sharrii Oračková
Studentka SOŠ managementu a práva, Brno.
Cikáni hledají superstar a myslím, že ji najdou. Bagárová je u mě jasná favoritka, na druhém místě se u mě umístil Bendig a na třetím Balogová. Ať je to jak chce, myslím, že Cikány to nějak neovlivní. Stejně tak před pár lety vyhrál Vlasta Horváth a nějak jsem nezaznamenala, že by to bylo něco extra pro Cikány. Ať to vyhraje kdo chce, hlavně, ať dobře zpívá a nedělá nám ostudu!

Lajla Žigová
Redaktorka časopisu Kereka, Valašské Meziříčí
SuperStar sleduji, a to pravidelně. Představuje pro mě takový relax. Na televizi se moc nedívám, většina pořadů je o násilí, sexu nebo chamtivosti, a to nemám ráda. Takže si pořady určitě vybírám. SuperStar je o talentu, přirozenosti a kráse melodií, proto jsem si tento pořad oblíbila.

Mám velikou radost, že do finále postoupily naše romské superstar (Monika Bagárová, Nikoleta Balogová, Jan Bendig). Je to úžasné. Mám z toho moc pěkný pocit. I přes tak silnou nenávist českého národa vůči Romům si myslím, že spousta lidí posílá své hlasy opravdu podle výkonu účastníků soutěže SuperStar a nedívají se na barvu pleti. Zaznamenávám pozitivní ohlasy především na romské finalisty. Bylo by moc hezké, kdyby to tak bylo pokaždé. Ať nás soudí podle našich životů, podle chování, pracovitosti a vzdělanosti. V tom případě by se lidé dělili na dobré a špatné. Ale zatím se dělíme na bílé a černé. Asi to tak i zůstane.

Musím moc pochválit tyto soutěžící za pěkné projevy, dobré vystupování a hlavně za nádherné výkony, které předvedli. I ostatní finalisté jsou báječní, velmi talentovaní. Ale já osobně posílám hlasy romským finalistům. Jsou mi bližší a vždy se na ně těším. Podávají ohromné výkony.

Pokud vyhraje první československou SuperStar jeden ze tří finalistů, které jsem jmenovala, bylo by to moc pěkné. Zase důvod navíc, proč být hrdý na svou národnost. Pravda je, že se nachází málo podnětů, spíš se za něco pořád omlouváme, špíny se na nás háže velmi mnoho. Proto si myslím, že každého Roma by potěšilo, kdyby se československou SuperStar stal jeden ze tří romských finalistů.

Gejza Horváth
Hudebník, redaktor Romano hangos, Brno.
Československá SuperStar je momentálně nejsledovanějším televizním pořadem. Jde o pěveckou soutěž, ve které se sešli soutěžící dvou států, České a Slovenské republiky. Hvězdná porota Dara Rolins, Ondřej Hejma, Marta Jandová a Pavol Habera měla co dělat, aby oddělila zrno od plev. Šlo o nelehký úkol, ale porota nakonec vybrala do soutěže zpěváky s talentem. Postupně odpadli někteří slabší účastníci, např. Marek Lacko či Leo Machala, a v následujících semifinálových kolech zůstali už jen ti nejlepší. Bylo nespravedlivé, když soutěž musely opustit i opravdové zpěvačky jako třeba Karolína Majerníková nebo výjimečný talent a velký objev, Adriana Kopecká alias Adriane Kraft. Právě ona, Adriana, byla tou nejzajímavější adeptkou pro zmíněnou soutěž. Svým stylem představuje na československé scéně naprosto nový a kvalitní objev. Kopecká by byla silnou konkurentkou velkým světovým pěveckým osobnostem. Za tím si stojím.

Do finále se probojovali už jen ti nejlepší: Dominika Stará, Leona Šenková, Ben Christovao, Martin Chodúr, Paulina Ištvancová, Nikoleta Balogová, Tomas Puskailér, Jan
Bendig, Monika Bagárová, Marketá Konvičková, Denis Lacho, Miroslav Šmarda.

Do této silné dvanáctky podle mě nepatří Ben Christovao a Tomas Puskailer. Na jejich místech měly být silné osobnosti jako Majerníková a Kopecká. Hvězdná pěchota by takto byla vyvážená a silná. Zmíněné dvě zpěvačky by právem dostaly příležitost soutěžit o titul SuperStar a jedna z nich to mohla i vyhrát.

Mezi soutěžícími jsou i tři nadaní a talentovaní Romové. Silně konkurují ostatním soutěžícím a mají předpoklad stát se československou SuperStar.

Monika Bagárová. Je to velice mladá a nadaná soutěžící. Na svůj věk už je skoro vyzrálou univerzální zpěvačkou. Monika inklinuje k nekomerčním žánrům jako bossanova, samba či salza. Nejvíc ovšem k jazzu, kde si je naprosto jista, tam je prostě doma. Její moderní technika zpěvu se ale hodí do všech žánrů. Písně si zpívá po svém a tím získávají nového ducha. V jejím podání se příjemně poslouchá pop, populární melodie a stejně tak světové šlágry. S profesionální jistotou zpívá i náročné skladby. K jejím pěveckým přednostem patří intonace, muzikálnost, rytmus, cítění, jistota, vizáž a skromnost.

Jan Bendig. Tento patnáctiletý kluk se zapsal do Československé SuperStar velice dobře. Jeho talent začala porota vnímat už od začátku. Bendig se probojoval až do finále a představuje silnou konkurenci ostatním. Z jeho techniky zpěvu se dá poznat, že vzorem jsou mu velikáni americké černé popové muziky. Je to moderní styl zpěvu, kterému ve světě náleží opodstatněné místo. Janu Bendigovi sluší zpěv pomalých skladeb, v jeho podání dobře znějí písně, které jsou muzikální. Bendig jim svým romským cítěním přidává na muzikálnosti ještě víc a písně se tak stávají honosnějšími. V jeho podání ale dobře znějí i české popové písně. Jan Bendig se probojoval až do druhého finálového kola a ambice vyhrát ho neopouštějí.

Nikoleta Balogová. Balogová patří do kategorie zpěvaček, které ihned zapůsobí a zanechají za sebou stopu. Pokaždé když vstoupila na pódium, přinesla s sebou do sálu muzikálnost, preciznost, cítění a napětí. Písně v jejím podání omládly a stávaly se svátečními. I když nepoustoupila, Nikoleta Balogová je bezpochyby talent, který nezanikne a bude dál po schodech kráčet vzhůru.

Chci se zmínit ale i o některých jiných soutěžících jako např. Martin Chodur. Jde o zpěváka i muzikanta v jedné osobě, dobře se zapsal jak u poroty, tak diváků. Důkazem toho je, že v soutěži dál postupuje a nechybí mu ambice soutěž vyhrát. Martin inklinuje k dobré muzice a ke zpěvákům velkých jmen. Rád je napodobuje a zní mu to skoro věrně, protože na to má. Například, dobře se cítí jako Tom Jones nebo Frank Sinatra. Aby zaujal a zapůsobil, užívá imitaci těchto velikánů a přesně ví, kdy to má udělat. Je to milé a zpestří to jeho vystoupení. Chodur je zpěvák, který intonačně naprosto ladí, jako muzikant má rytmiku v krvi. Disponuje rozsáhlým tenorovým hlasovým fondem, který se málo hodí do popu, zato však sluší jazzu, evergreenům, hodí se do muzikálu, ale nejvíc by seděl do lidovek. Martin Chodur je dobrý univerzální zpěvák. Co se ovšem týče techniky zpěvu, stylu a osobitosti, tak jde o běžného zpěváka a to je pro Československou SuperStar málo.

Leona Šenková. Tato osobnost vzbuzuje respekt a do Československé SuperStar právem patří. Svým stylem zpěvu je osobitá a v soutěži vnímána jako ambiciózní rocková zpěvačka. V ČR má rock už dlouhá létá živnou půdu, proto si myslím, že Šenková je vnímána národem velice pozitivně. V posledním semifinálovém kole zazpívala píseň Má lásko osobitým stylem a myslím, že tak oslovila většinu českého i slovenského národa. Tu píseň nejen že velmi dobře a noblesně zazpívala, ale ještě ji navíc pojala činoherně. Na pódiu vypadá Leona velice progresivně a když zpívá, je jí plný sál. Pro publikum je zárukou výjimečných zážitků. Její barva hlasu, naprostá intonační jistota a styl zpěvu vypovídají o její osobnosti, charakteru a zodpovědnému přístupu ke zpívání. Leona je sebevědomá zpěvačka s jemnou a nevtíravou rockovou drzostí v hlase. Na její vystoupení se jen tak nezapomíná. Leona Šenková má největší ambice stát se Československou SuperStar.

Text vychází v Romano hangos 19-2009 na http://www.srnm.cz

Přečteno: 1737x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, SuperstarHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo