romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anketa II.: "Cožpak se pan Tancoš pomátl?"

Praha, 16.11.2011 14:16, (ROMEA)
Foto: Lukáš Houdek

Pokračujeme v anketě k požadavkům, které zazněly během nedělního setkání Česko-romského občanského sdružení v Novém Boru a které přednesl Miroslav Tancoš:

Zřídit v ČR romský konzulát s vlastním rozpočtem. Konzulát by Romy reprezentoval a nahradil by Agenturu pro sociální začleňování, Radu vlády pro záležitosti romské komunity a krajské romské koordinátory (tyto instituce by se tedy zrušily).
V případě že vláda nevyslyší požadavky, adresované prezidentovi a premiérovi, hrozí autoři prohlášení odchodem z republiky. A v tom případě chtějí na EU a OSN žádat vyčlenění samostatného území "se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním".

Server Romea.cz se v této souvislosti obrátil na některé z romských osobností s těmito anketními otázkami. Co říkáte

  1. návrhu zrušit zmíněnou Agenturu, Radu vlády či pozice krajských romských koordinátorů?
  2. požadavku zřízení romského konzulátu s vlastním rozpočtem, který by tyto instituce a subjekty nahrazoval?
  3. požadavku na EU či OSN, aby vyčlenili Romům samostatné území se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním?

Lucie Horváthová, v posledních volbách do Poslanecké sněmovny byla lídryní Strany zelených v Pardubickém kraji.
Nemyslím si, že by problémy, které se vyskytly na Šluknovsku, souvisely s činností Agentury pro sociální začleňování či poradního orgánu Vlády ČR. V první řadě je nutné si uvědomit, z čehož pramení nesváry a etnicko-sociální problémy v celé ČR. Poté se zaměřit na vícero aktérů, kteří mohou danou situaci ovlivňovat. Zmiňované orgány nemohou vyřešit vše a obsáhnout tak komplexní problémy sociálního a etnického vyloučení. Podívejme se na součinnost všech dotčených orgánů, vlády i lokálních institucí. Tady je jasná mezera ve špatném systému!

S požadavkem na zřízení romského konzulátu s vlastním rozpočtem, který by tyto instituce a subjekty nahrazoval jednoznačně nesouhlasím. Tímto počinem by vznikl podobný orgán, který by měl stejnou pravomoc jako poradní orgán vlády či orgán s omezenějšími pravomocemi. V době finanční krize nelze požadovat navyšování státního rozpočtu, ale spíše apelovat na efektivní využívání současných nástrojů, všech ministerstev a lokálních institucí.

Požadavek na EU a OSN, aby vyčlenili Romům samostatné území se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním nepatří do současného století. Současný trend aktivit světové geopolitiky je právě opačný. Vytvářením segregačních modelů bychom se vydali na cestu zpět.

Božena Filová, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, romská koordinátora magistrátu hlavního města Prahy.
Co se týká Agentury pro sociální začleňování, souhlasím s jejím zrušením. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny je jediná instituce, která řeší romský problém na úrovni vlády. Žádný stát v Evropě nemá přímý kontakt s vládou při řešení romských problémů, tak, jako Česká republika. .

Cožpak se pan Tancoš pomátl? Každý má právo na svůj vlastní život, nikdo mu nebude bránit, jestli bude chtít kamkoli vycestovat. Jak se rychle objevil, tak také rychle může zmizet. Kde byl náš misionář po celou dobu?

Přečteno: 1860x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo