romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anketa: Požadavky na vytvoření romského konzulátu v ČR či vlastního státu kritizuje naprostá většina respondentů

Praha, 15.11.2011 11:53, (ROMEA)
Miroslav Tancoš vznáší územní a další požadavky.  FOTO: Patrik Banga

Během nedělního setkání Česko-romského občanského sdružení v Novém Boru zazněly požadavky, které přednesl Miroslav Tancoš:

  • Zřídit v ČR romský konzulát s vlastním rozpočtem. Konzulát by Romy reprezentoval a nahradil by Agenturu pro sociální začleňování, Radu vlády pro záležitosti romské komunity a krajské romské koordinátory (tyto instituce by se tedy zrušily).
  • V případě že vláda nevyslyší požadavky, adresované prezidentovi a premiérovi, hrozí autoři prohlášení odchodem z republiky. A v tom případě chtějí na EU a OSN žádat vyčlenění samostatného území "se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním".

Server Romea.cz se v této souvislosti obrátil na některé z romských osobností s těmito anketními otázkami. Co říkáte

  1. návrhu zrušit zmíněnou Agenturu, Radu vlády či pozice krajských romských koordinátorů?
  2. požadavku zřízení romského konzulátu s vlastním rozpočtem, který by tyto instituce a subjekty nahrazoval?
  3. požadavku na EU či OSN, aby vyčlenili Romům samostatné území se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním?

Emil Cina, prozaik, básník, překladatel, Praha
Romové potřebují silnou, dobrou organizaci - spíše apolitický subjekt. Ale politici s tím nebudou souhlasit, nechtějí, aby Romové vystrkovali růžky.

Odejít z republiky - to je sice hezké, ale kam? Vždyť kolik národů se pere o území. Nikdo nám nic takového nedá. Je to nesmysl. Musíme se postarat sami o sebe, najít si pracovní příležitosti. Vždyť práce je základ lidského života. A člověk, který nepracuje, pak i jinak přemýšlí. My se musíme více zapojit v zemi, kde máme kořeny, své rodiny.


Tomáš Bystrý, vysokoškolský student, moderátor Českého rozhlasu a Romea.tv, Praha
Mně vůbec návrhy na vznik romské politické strany připadají scestné. Nemyslím si, že jsou tu schopní lidé, kteří by dokázali vést nějakou politickou stranu. Ani to podle mě není třeba zakládat něco takového na základě etnicity, obzvlášť v téhle vyhrocené situaci.
Podle mě si takové lidí spíše chtějí nahrabat, nevidí, co to všechno obnáší, chtějí být středem pozornosti a být vidět v médiích. Kdo by takovou politickou stranu volil, kdo by ji vedl, jak by se dostala do parlamentu, co by obhajovala? Myslím, že je to vážně hloupost.
Konzulát a požadavek na romský stát… to ani nebudu komentovat, protože je to vážně scestné. Doufám, že rozumný člověk pozná, že to není správné řešení, ale utopie.
 

Jozef Holek, člen Rady vlády pro záležitosti romské komunity, Liberec
Jde o nekompetentnost lidí, kteří navíc mluví jen sami za sebe. Škoda, že média reagují na takto primitivní výzvy. Jednoznačně nesmysl!

Čím víc budeme reagovat na jejich zoufalé výkřiky, tím víc dáváme najevo, že nechceme být součástí této společnosti. Všichni si musíme uvědomit, kdo a za koho mluví. Jaký je profil těchto lidí? Co dokázali? Proboha chovejme se normálně! Vzkaz politikům - jednejte se sobě rovnými!
 

Pavel Botoš, aktivista, Cvikov
Přestože mám k Agenturu pro sociální začleňování určité výhrady, v žádném případě bych ji nerušil. Rada vlády o systém krajských koordinátorů by měl projít reorganizací.

A nahradil bych některé členy jinými, chtělo by to více zkušenějších a flexibilnějších odborníků. Ani tyto instituce bych však nerušil. Tudíž ani žádný konzulát není potřeba.

Samostatné území Romů? Naprosto nepřijatelná, demagogická myšlenka, až, dovolím si říci, schizofrenní hloupost.
 

Štefan Gabčo, koordinátor doučování a vzdělávacích aktivit organizace Člověk v tísni, Sokolov
Návrhy Česko-romského občanského sdružení jsou podle mého názoru buď špatných vtipem, a nebo vypovídají o tom, že autoři nemají vůbec ponětí, o čem hovoří.

Zřízení konzulátu nebo vyčlenění zvláštního území pro Romy považuji za naprostou absurditu. Domnívám se, že bychom se měli snažit o to, aby Romové a Češi dosáhli klidného a smysluplného soužití zde v České republice. K tomu je myslím dobré využít již existující instituce a organizace, které sice zdaleka nefungují dostatečně, ale požadavkem na vlastní konzulát nebo území nikoho k integraci nepřesvědčíme.
 

Martina Horváthová, Slovo 21, Praha
Něco zrušit znamená, že jsou také ztraceny zkušenosti, které se za léta existence nasbíraly. To mi přijde škoda. Začínat od nuly je v současné situaci zbytečný luxus, čas rychle kvapí a situace se zhoršuje měsíc od měsíce. Prosaďme větší pravomoci pro Radu, doposud je jen poradním orgánem.

Prosaďme pro agenturu více finančních prostředků, kterými může disponovat, a které mohou být investovány do lokalit, v nichž pracuje. Obce jsou těmi, kdo posouvá figurky na šachovnici. Obce ale také nemají lidské a finanční kapacity. Motivujme obce, aby nepokračovaly v chybách a nadále nevytvářely, vinou špatné politiky, ghetta. Nebudou tak pracovat ve prospěch Romů nebo sociálně slabých, ale ve prospěch svůj. Sociální vyloučení stojí stát i obce obrovské peníze. Větší peníze, než by stála inkluze!

Požadavku zřízení romského konzulátu s vlastním rozpočtem, který by tyto instituce a subjekty nahrazoval? Na tuto otázku odpovídám vlastně již výše. Mám ale každopádně výhrady vůči výrazu „romský konzulát“. Nevím, co se tím myslí.

Šokující požadavky, v tomto případě na vlastní území, budí pozornost. Třeba se začne něco dít. Minimálně se Česká republika - nutno dodat že opět - dostane do řečí. Ačkoli, jak se ukázalo na příkladu antidiskriminačního zákona, mezinárodní ostuda ani finanční sankce zdejší vládu zřejmě vůbec k ničemu nepodnítí.

Jan Horváth-Döme, spisovatel, básník, Brno
Zmíněné instituce bych nechtěl zcela nezrušit, jen je přeorganizovat a dát jim větší pravomoci.
Romský konzulát ? Pokud je tím myšlena samospráva, stejně jak je tomu v Maďarsku, pak bych byl pro.
Jsem pro myšlenku romského státu, stejně našemu národu nic jiného v budoucnu nezbude, než si spravovat svoje věci sami.
 

Ladislav Bílý, ROS Karlovy Vary
Vládní Agenturu pro sociální začleňování kritizuji od jejího vzniku. Byl jsem jeden z mála, který se zúčastnil, někdy v roce 2004, prezentace obdobné španělské Agentury, kde se jednalo o vykupování a tím rušení slumů, v nichž bydlí převážně španělští Romové.
Česká Agentura je jen další aparát, který nemá žádnou rozhodující pravomoc, hraje roli jen jakéhosi přerozdělovníka financí prostředků na projekty (dotace, granty) z EU Fondu (ESF).

Agentura vytlačila mnoho romských organizaci, které prováděly terénní sociální práci v komunitě s dobrými výsledky. Nahradili je pracovníci s vysokoškolským diplomem, převážně Češi. Práci Agentury je možno ohodnotit i na příkladu Šluknovského výběžku, kde před nepokoji pracovala více jak tři roky. Ano, jsem pro, aby vládní Agentura pro sociální začleňování byla zrušena. Její práci v minulosti zastávala kancelář Rady vlády pro romské záležitosti.

Rada vlády pro záležitosti romské komunity je poradním orgánem Vlády ČR, bez rozhodovacích pravomocí, může ale navrhovat a předkládat své návrhy, které se dostanou přímo na jednání vlády. To je podle mne velmi užitečné, pokud je návrh předem pro debatován a zpracován do takové podoby, kterou vláda může schválit. Jsem pro, aby tato Rada fungovala i nadále, ovšem s tím, že by v romské části Rady měli být vzdělaní Romové, kteří dostanou mandát od samotných Romů z jejich regionu, kraje.

Krajští romští koordinátoři nejsou dnes čistě romskými koordinátory. Ve většině případu jsou i koordinátory pro národnostní menšiny vůbec. Myslím si, že krajští koordinátoři jsou již dnes dobře zaběhnutí a spjatí s prací krajských úřadů i s romskými neziskovými organizacemi.

Myšlenku na zřízení konzulátu neberu vážně a nepodporuji ji. S myšlenkou na vyčlenění samostatného území, tj. vytvoření samostatného romského státu, si již delší dobu nepohrávám. Tedy s tím nesouhlasím.
 

Robert Ferenc, předseda sdružení Čačipen, Krásná lípa


Je to nesmysl. K čemu konzulát? A zajímalo by mě, která země by se vzdala části svého území ve prospěch romského státu.

 

 

 

KAM DÁL??
Romové okolo Miroslava Tancoše z Nového Boru chtějí založit další romskou stranu
Prohlášení sdružení ROMEA k požadavkům nedělního setkání Romů v Novém Boru
 Správní soud rozpustil Romskou demokratickou sociální stranu
 Nová romská politická strana se chce stát partnerem ve vyjednávání a podílet se na řešení problémů
 Na konferenci v Brně vznikl přípravný výbor nového romského sdružení
 Patrik Banga: Někteří Romové se chovají jako degeša nejtěžšího kalibru
 Novoborští Romové požadují odstoupení starosty města
 Od 1. 11. budou Novém Boru opět hlídkovat policejní těžkooděnci 
 Policie se snaží uklidnit situaci po víkendových útocích v Novém Boru 
 Romové tvrdě odsoudili útoky v Novém Boru

Přečteno: 1899x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo