romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anketa RH: Jak ve vaší obci jednají místní politici v záležitostech tykajících se Romů? Zachováte se podle toho i vy při volbách?

Brno, 1.10.2010 13:51, (RH)

Šéfredaktor Romano hangos Pavel Pečínka se tentokrát v pravidelné anketě Romano hangos ptal: Jak ve vaší obci jednají místní politici v záležitostech tykajících se Romů? Zachováte se podle toho i vy při volbách?

Ladislav Ferko
Nezaměstnaný, Brno.
Já nemám šanci získat byt, byťák mi ho nepřidělí a nemám peníze na to, abych si ho koupil. Obecní úřad pro nás Romy nedělá nic, ani se nás nezastává. Vůbec se nesnaží pomoct s ničím, ba naopak ještě nás dostává do těžkých situaci. Starosta je Čech, zastupitelstvo je české. Vypadá to tak, že občané české národnosti mají svoje zastoupení a my Romové nikoho. Kdyby na radnici seděli Romové, určitě by s námi nemohli točit tak, jak s náma točí. Všichni Romové musí jít volit a vybrat kandidáta který bude hájit naše práva a naši důstojnost. Když nepůjdeme volit, tak zase budou u moci zase ti kteří pro nás nic neudělali a neudělají. V komunálních volbách by měli kandidovat i Romové aby si Češi s náma nemohli dělat co chtějí. Romského kandidáta by měli podpořit všichni Romové.

Dominik Žbánek
Vychovatel v Dětském domově Praha - Dolní Počernice.
Žiju a pracuju v městských částech, kde Romové nežijí, tudíž tam lokální politici nemusejí řešit nic co by se týkalo romské problematiky. Ale všiml jsem si postojů předestírat před veřejností mýtus, že děti z dětského domova mohou za vše negativní, co se v místě děje. A to aniž by pro to byly konkrétní důkazy. Toto sociální nálepkování představuje první krok k vyčleňování marginálních skupin ze života společnosti. Ve svých důsledcích toto jednání vedlo a vede k obrovským tragediím. Ať to byly holocausty v dávné minulosti či novodobých dějinách nebo vyčleňování skupin obyvatelstva podle hlediska třídního původu po roce 1948 či podle jakýchsi pochybných hodnot naší současnosti. Zastánce takových postojů samozřejmě volit nebudu.

Štefan Tišer
Předseda Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje (www.srnmpk.cz).
Hezký dobrý den všem čtenářům Romano hangos. Děkuji všem pracovníkům, že tento časopis je a bude, a že dává prostor všem romským organizacím, aby se vyjádřily k dění v ČR. Volby? Opět přinesou boje o hlasy, zase budou politici občanům slibovat, jak pomohou, jak se postarají... Dvacet let nám něco slibují a očekávají od Romů, že jim dopomohou k jejich postům. V našem bydlišti, v Plzni, je to jako všude jinde. Ale Romům bych doporučil, aby šli k volbám a volili ty, které znají osobně nebo z doslechu. Centrální volby vyhrála pravice, což přináší velký tlak na Romy ve všech odvětvích, hlavně co se týká bydlení a zaměstnání. Osobně bych byl rád, aby ve většině obcí vyhrála středolevice, protože ta má k romským občanům blíže. Přeji všem víru v lepší budoucnost.

Gábor Elvis
Zpěvák přerovské skupiny Imperio (www.imperio.estranky.cz).
Jsem z Přerova a bohužel si o politicích a politice v našem městě jen utvrzuju svoje špatné mínění. Ao, je pravda, že když je před volbami, tak býváme my Romové velice často najednou kontaktování různými politiky a jejich stoupenci. Také je bohužel pravda, že naše hlasy jsou velice lehce k mání. Co k jejich zisku místním politikům stačí? Udělat romskou zábavu, dát tam něco malého k občerstvení a pár piv – to všechno samo sebou zdarma! Pak už stačí počkat než pivo začne zabírat a přednést svůj krátký projev který je naplněn převážně sliby co všechno se pro Romy udělá: samo sebou se na všechny tyhle sliby hned po volbách zapomene, oni vědí, jak na nás a bohužel to každé volby zabírá. Jsem z toho všeho znechucen a proto volit raději vůbec nepůjdu! Navíc mne mrzí, že za tu dobu se u Romů vystřídali během voleb politici různých stran a ta reakce od nich je stále stejná, a od všech! Nic se v romské politice a problematice neděje.

Janko Čonka
Nezaměstnaný, Brno.
V této části Brno-sever bydlím osm měsíců, takže členy městského zastupitelstva moc neznám. Ale vím jak se chovají obecní úřady k Romům všeobecně. Romové nemají práci, nemají kde bydlet, děti jim berou do ústavů a oni k tomu jen přihlížejí a nic nedělají. Oni se na špatném životě Romu podílejí nejvíc.
Také je ovšem pravda, že Romové nejsou bez viny. Taky by se měli už uklidnit, protože Češi nás pak hází všechny do jednoho pytle. Mám pět dětí a stálá práce pro mě není, proto na všechno nestačím. Těžko se do práce dostávám, Romy zaměstnávat nechtějí. Minule jsem volal na jedno místo a řekli mi, že mají volno, ať přijdu. Když jsem tam přijel a viděli mně, tak místo už měli obsazené. Toto se děje se všemi Romy. Co to je? Je to diskriminace, rasismus, nebo nenávist? Kdo nám to vysvětlí? Kdo se nás zastane? V každém obecním i městském úřadě by měli sedět i Romové, aby nás mohli zastupovat, jednat za nás a dohlížet na žádosti a stížnosti Romů. Nejvíc se to ovšem týká otázek bydlení. Samozřejmě, že by to měli byt vzdělaní a chytří Romové.
Ke komunálním volbám by měli Romové chodit a svůj hlas by měli dát jen těm, co mají ve svém programu práva menšin. Nebo tomu kandidátovi, o kterém vědí, že se Romů zastane. Také je důležité vědět, jaký Rom by kandidoval a kdo to je. Měl by dát o sobě vědět, měl by si udělat svůj předvolení mítink a říct nám, co pro nás chce udělat. Měl by to být chytrý a vzdělaný člověk, který má o věcech přehled, a hlavně by to měl být člověk s čistým morálním kreditem.

Vychází v Romano hangos č. 15 / 2010 na www.srnm.cz

Pavel Pečínka, , Gejza Horváth
Přečteno: 1174x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rozhovory, AnketaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo