romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Anna Poláková se z Kanady vrátí

Praha, 5.6.2009 14:13, (Právo)

Byl to tehdy v roce 2002 na Palmovce v Praze-Libni běžný případ útoku pravicových radikálů – říkalo se jim tenkrát skinheadi. Zbití studenta obchodní akademie Martina Poláka naštěstí neskončilo smrtí jako v případě více než 20 jiných útoků na Romy. „Jen“ otřesem mozku, ranou na hlavě a mnoha pohmožděninami. Případ měl, i díky zaměstnání jeho matky, Anny Polákové, redaktorky Českého rozhlasu, větší publicitu než jiné.

Pachatelé byli odsouzeni, soud uznal, že motivem bylo, že mladík byl Rom. Tresty ale byly jen podmíněné, i pro hlavního obžalovaného, jemuž bylo už 19 let. Otec Martina s tím nebyl spokojen, vždyť mohli syna zabít, když ho povalili na zem a kopali do hlavy, řekl. Pouhé podmínky ale požadovala i státní zástupkyně.

Tehdy jsem Annu Polákovou už znal, učil jsem jednu dobu Romy, kteří chtěli pracovat v médiích. Po absolvování kurzu ji vzali v Českém rozhlase, pracuje tam už přes deset let. Její pořad se jmenuje O Roma vakeren, Romové hovoří. Píšu, že pracuje, protože si nedávno vzala na půl roku neplacené volno a i s rodinou odjela do Kanady. Už jednou, před 15 lety, se po dvou letech vrátila z Belgie, všude je chleba o dvou kůrkách, řekla mi. Pro Romy je tam ale bezpečněji a neurážejí je tam jako tady. Vrátí se znovu?

Na to, aby si tu Romové vydobyli „paťiv“, tedy úctu, půl roku stačit nebude, k tomu se musí spojit vláda, úřady, samospráva, školy a občanská společnost.

Ke statusu uprchlíka v Kanadě Anna Poláková pomůže i dalším Romům. Může předložit dokumenty o rasistických útocích na rodinu a na Romy vůbec. Ukáže se, že v ČR je snad každý Rom ohrožen proto, že je Rom. Navíc Kanada uděluje status a povoluje pobyt nejen kvůli perzekuci, ale už kvůli diskriminaci.

Úřadům tam proto postačí průzkum Evropské komise, podle něhož jsou čeští Romové vystaveni nerovnému zacházení víc než příslušníci menšin jinde v EU. Minulá vláda neprosadila ve Sněmovně překonání veta prezidenta republiky, a ČR jako jediná země EU nemá antidiskriminační zákon. Odpovědnost za předsudky vůči Romům máme mnozí. Volíme za senátora muže, který vystěhoval romské rodiny z města. Volíme i Senát, kde jen 13 senátorů z 81 souhlasilo s trestním stíháním senátorky, která jako starostka volala po koncentraci Romů na sídlišti za ostnatým drátem. A zvolíme asi i ženu, která založila svůj politický vzestup na boji s neplatiči – všichni vědí, že s Romy.

Odpovědnost mají i ministři školství, kteří se bránili rozšíření multikulturní výuky. Nebo brněnský zastupitel Petr Paulczynski (ODS), který veřejně varuje prezidenta Klause, že si má dát při návštěvě Muzea romské kultury pozor, aby ho tam neokradli.

Myslím ale, že se Anna Poláková vrátí. Bylo by dobře, kdyby to bylo co nejdříve. Českým Romům a české společnosti může totiž prospět více tady než v Kanadě.

KAM DÁL?
Redaktorka romského vysílání ČRo požádala o azyl v Kanadě
Podmínený trest za napadení Marka Poláka potvrzen
 

Přečteno: 1857x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo