romea - logo
21. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Brigita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anna Šabatová obdržela od velvyslanectví USA cenu Alice Masarykové

Praha, 14.12.2010 16:30, (ROMEA - UVNITŘ PROJEV)

Anna Šabatová, bývalá zástupkyně ombudsmana, se stala letošní držitelkou ceny Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje velvyslanectví USA v České republice. Signatářka Charty 77 a současná předsedkyně Českého helsinského výboru cenu převzala z rukou amerického chargé d‘affaires Josepha Penningtona.

Šabatová získala cenu za svou celoživotní statečnost v boji za spravedlnost, oddanou práci v kanceláři ombudsmana ve prospěch společnosti a za své pokračující úsilí ve zlepšování životních podmínek občanů České republiky i Evropy, prohlásil Joseph Pennington při předávání ceny.

DOKUMENT
Projev Anny Šabatové při přebírání ceny Alice Garrigue Masarykové na ambasádě Spojených států amerických

"Ocenění si velmi vážím. Alice Masaryková byla veliká osobnost. Je mi blízká tím, že tady založila sociální práci a uvědomovala si, že sociální práva jsou důležitá. Podporovala také zapojení žen do aktivního společenského života už ve dvacátých letech a propagovala volební právo žen dlouho před tím, než bylo zavedeno. To vše je pro mne zajímavé a inspirativní,“ řekla Šabatová serveru Romea.cz.

Ve svém projevu při přebírání ceny připomněla svoji spolupráci s americkým velvyslanectvím v osmdesátých letech. „Oceňovali jsme zejména, že na americkém velvyslanectví, na rozdíl od jiných ambasád, byl vždy jeden pracovník, jehož pracovní náplň spočívala téměř výhradně v kontaktech s obyvateli země, s obyčejnými lidmi, a také samozřejmě s opozicí.“ Podle Šabatové americké velvyslanectví někdejším českým disidentům hodně pomáhalo. „Takže cena je pro mne velmi důležitá i z tohoto důvodu," dodala pro Romea.cz.

Anna Šabatová patří mezi první signatáře Charty 77 a byla i jednou z mluvčích této občanské iniciativy. Byla také spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kvůli disidentské činnosti ji komunistický režim perzekuoval a v letech 1971 až 1973 věznil. V devadesátých letech se angažovala v nestátních institucích. V letech 2001 až 2007 byla zástupkyní ombudsmana a od roku 2008 je předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 2002 obdržela medaili Za zásluhy, státní vyznamenání udělené prezidentem republiky.

Cenu Alice Garrigue Masarykové uděluje americké velvyslanectví od roku 2004. Jejím prvním nositelem se stal Jiří Kopal z Ligy lidských práv. O rok později byl oceněn Kumar Vishwanathan za úsilí a iniciativu, které vedly k vytvoření Vesničky soužití v Ostravě určené Romům i lidem z většinové společnosti. Loňským držitelem ceny se stal David Ondračka, ředitel české pobočky Transparency International. Americké velvyslanectví ocenilo jeho postoj v boji proti korupci veřejných činitelů. V předchozích letech cenu dostali i Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci a Igor Blaževič z organizace Člověk v tísni.

Cena je pojmenována po dceři prvního československého prezidenta a zakladatelce Československého červeného kříže Alici Garrigue Masarykové. Má uctít její odhodlání bojovat proti společenskému bezpráví a osobní statečnost při obhajobě lidských práv.

ČTK, fk,
Přečteno: 983x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo