romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AP: Peking se chystá na příliv zahraničních návštěvníků

Peking, 5.8.2008 10:03, (ROMEA)

Během několika dní se statisíce návštěvníků z více než stovky zemí světa nahrnou do čínského hlavního města, kde v některých čtvrtích je stále nečínská tvář raritou. Olympiáda v Pekingu, která začíná v pátek 8. srpna, bude největším přílivem cizinců od mongolské invaze a svým způsobem i sociálním experimentem pro zemi, jejíž populace je převážně jednobarevná, napsala agentura AP.

Více než 90 procent obyvatel Číny jsou etničtí Chanové a ani mnohé z čínských menšin nemají radikálně odlišný vzhled či rysy. "Bude to kulturní výzva. Cizinci budou objevovat Čínu a Číňané se dozvědí víc o cizincích," říká s úsměvem šedesátiletý švec Liou I-jüan.

Čínské reakce na turisty a více než 1,1 milionu cizinců, kteří žijí v sedmnáctimilionovém Pekingu, jsou různé. Někteří lidé jsou vůči nim neteční, jiní obezřetní a další čistě jen zvědaví. Na kolemjdoucího cizince občas někdo anglicky křikne: "Hello!". Blond vlasy nebo tmavá pleť dokážou srotit davy na náměstí Tchien-an-men, které je vždy plné turistů z ciziny i ostatních částí Číny. Občas někdo poprosí, jestli by si cizince nemohl vyfotit, někdy ve společnosti čínského dítěte.

"Rozhodně si všímám, že se na mě lidi dívají. Nikdy to neberu zle," říká Ryan Horne, štíhlý černoch původem z Los Angeles, který vede bar v pekingské čtvrti San-li-tchun. "Spousta věcí, které se týkají rasy, se v Číně automaticky rychle odsuzuje jako rasismus. Ale já to tak necítím. Člověk je tu mezi velmi homogenní populací, která byla okolnímu světu nesmírně uzavřená," dodává pětadvacetiletý Horne, který se do Pekingu přistěhoval za prací před šesti měsíci. "Jsou zvědaví na všechno, co je jiné než oni."

Čínská vláda udělala, co bylo v jejích silách, aby pro odhadovaného půl milionu zahraničních návštěvníků olympiády připravila přívětivé a k odlišnosti kultur vnímavé přijetí. Pět olympijských maskotů má jména, která - napíší-li se za sebou - znamenají: "Peking vás vítá." V čínském hlavním městě byly rozvěšeny plakátky s radami, jak jednat s cizinci, které mimo jiné uvádějí, že by se Číňané neměli ptát na věk návštěvníků nebo na jejich plat. Linky pomoci byly posíleny o zaměstnance ovládající cizí jazyky.

Ačkoli si Číňané po staletí postupně zvykali přijímat cizince a jejich vlivy, občas vyvře na povrch nacionalismus a xenofobie. V posledních letech byl Peking a další čínská města dějištěm protijaponských protestů, jejichž příčinou byly nezhojené rány z dob druhé světové války. Francie si vysloužila demonstrace za poznámky o Tibetu a olympiádě. A před časem vzbudil pozornost případ pekingského barmana, který se novinářům svěřil, že po něm policie chtěla slib, že během olympiády nebude nalévat Mongolům.

Číňané si na cizince postupně zvykají a západní i blízkovýchodní kultura má v Číně čím dál tím větší vliv, říká Barry Sautman, hongkongský profesor sociologie. "Stereotypy kolem cizinců přetrvávají výjimečné, ale cizinci už rozhodně nejsou považováni za divné nebo podezřelé," dodává.

Průmyslové město Kuang-čou v jižní Číně je domovem jedné z největších afrických populací v Asii. Místní čtvrť Chung-čchiao si díky přítomnosti Afričanů od taxikářů vysloužila přezdívku Čokoládové město a dokazuje, kolik frustrace může každodenní život některým cizincům v Číně přinášet. Ve čtvrti je posílená přítomnost policie. Modré policejní nápisy na budovách hlásají: "Vstupujete do oblasti, která je pod čtyřiadvacetihodinovým policejním dohledem." Mnozí Afričané si stěžují, že je pro ně těžké sehnat taxi, protože se taxikáři bojí, že jim nezaplatí.

"Ve špičce mám velký problém chytit taxík," říká Joseph, obchodník z Ghany, který se bojí uvést své příjmení, aby neměl problémy s čínskými úřady. "Když stojím na kraji silnice se zvednutou rukou a o kus dál čeká na taxík Číňan, tak mě taxikář mine a naloží jeho," říká. "Občas se rozeběhnu, naskočím do taxíku spolu s ním a říkám: 'Okej, tak pojedem spolu.' V tu chvíli ale Číňan obvykle vystoupí," dodává.

Joseph obchoduje v Číně už šest let a naučil se vést jednání jak v mandarínštině, která je oficiálním jazykem, tak v kantonské čínštině, kterou se v oblasti Kuang-čou nejvíce mluví. "Podnikání jde dobře," říká. "Jen se musíte naučit, jak se to tady dělá."

Kuan Ťien, čínský profesor sociologie, říká, že Číňané mají tendenci sklouzávat do stereotypů podle toho, z jaké země cizinci pocházejí, a ne podle jejich barvy kůže. "Například že Američané jsou přátelští a nesobečtí, Japonci tvrdě pracují, ale jsou skrblíci, Němci jsou neústupní, ale dochvilní. Tyto stereotypy se postupně vytvořily v minulosti, ale časem se mohou měnit," vysvětluje.

Během olympiády jsou Číňané připraveni uvítat zahraniční návštěvníky v duchu tradice, která klade důraz na pohostinnost. Mnozí ale doufají i v materiální prospěch. "Je skvělé, že přijedou cizinci!" raduje se Čao Čchiou-chaj, majitel obchodu s potravinami v pekingské komerční čtvrti. "Už jsem se anglicky naučil, jak se řekne zelený čaj, pivo a kokakola," chlubí se. "A taky tu nejdůležitější větu," dodává rychle. "Jak vám mohu pomoci?"

ČTK, , AP
Přečteno: 1070x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská práva, Olympiáda, Hry, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo