romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

APA: Romové jsou "třetím světem" uprostřed unijní Evropy

Vídeň, 14.12.2007 12:56, (ČTK)

Omámeni bezperspektivností se protloukají každým dnem, obklopeni zanedbaností, hluboce zakořenění v sociální bídě, cizinci ve vlastní zemi. Ať je to na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku nebo jinde na Balkáně, nikde nejsou Romové opravdu doma. Je jich deset milionů, možná víc, vegetují na okraji společnosti v nouzových domcích nebo vybydlených panelácích. Představují ignorovanou sociální katastrofu, tikající časovanou bombu. Že jsou občany EU, zřejmě nikoho nezajímá. Jejich budoucnost v Evropě je absolutně nejistá a nevyjasněná, píše agentura APA.

Obzvlášť prekérní je situace na Slovensku, které bude od 21. prosince oficiálně součástí schengenského systému volných hranic. Romové tam představují asi desetinu obyvatelstva a mnozí odborníci odhadují, že v roce 2050 už z něj budou tvořit polovinu. Obraz na východě země je hrůzný: nesčetné vesnice vymírají, frustrovaní "bílí" gadžové se stěhují pryč, zatímco romské osady se trvale rozrůstají. V nich panuje ryzí bída - žádná elektřina, žádná voda, žádná kanalizace, zato hory odpadků, nemoci a kriminalita v nepřeberném množství.

Nikoho proto neudiví, že předpokládaná délka života je tam 50 let. Dívky mají své první dítě převážně ve 13 nebo 14 letech, v dalších rocích pak následuje většinou šest až deset dalších dětí, někdy dokonce 12 až 15. Nezaměstnanost se pohybuje téměř na 100 procentech, protože Romy nikdo nezaměstná, a zvláště ne těch několik "Cikánů", kteří si dokázali vybudovat vlastní firmu. Důsledkem toho je často alkoholismus a drogová závislost. V posledních letech se ve vzrůstající míře rozpadají i staré tradice a hodnoty jako řemeslo, hudba a rodina.

Rádo se přitom přehlíží, že Romové východní Evropy nenesou na svém osudu vinu sami. Protože po zhroucení komunismu, kde všichni lidi museli mít práci, byli právě oni vyhazováni z podniků, vysídlováni na okraje měst a uklidňováni sociální pomocí. Během posledních téměř dvou desetiletí byla téměř celá tato etnická skupina systematicky "odnaučena" práci.

Na počátku 21. století je tak situace komplikovanější jako nikdy předtím. Politika si na skutečné řešení problému netroufá, mezi obyvateli nijak zvlášť blahobytem nepožehnaných nových zemí EU vzrůstá rasismus a agrese. Vzájemná nedůvěra je tak velká, že jedině celá přehršle sociálních projektů by dávala nesmělou naději na úspěch. Většinou ale ti, kdo se o jiné etnikum nějak zajímají nebo se v jeho prospěch začínají angažovat, cítí od ostatních nepřátelství.

Kdysi kočovný národ, který s usedlými čile obchodoval, byl oloupen o svou mobilitu a tím také o valnou část své identity. Ve zdevastovaných nouzových osadách na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku panuje bezpříkladná ztráta jakékoli motivovanosti. Stěží někdo z obyvatel ještě projeví vůli bojovat s hluboko zakořeněnými předsudky a pokouší se prorazit ze začarovaného kruhu. Kdo se o to přesto pokusí, ten vesměs neuspěje. Z bezradnosti a frustrace je Romům zabraňováno v přístupu ke vzdělání a na trh práce, a propast mezi "gadži" a "Cikány" se tak očividně prohlubuje, atmosféra se přiostřuje. Na EU se tak řítí sociální katastrofa, rozeznat ji ale zřejmě nikdo nechce.

Přečteno: 1263x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo