romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

APA: Romové jsou "třetím světem" uprostřed unijní Evropy

Vídeň, 14.12.2007 12:56, (ČTK)

Omámeni bezperspektivností se protloukají každým dnem, obklopeni zanedbaností, hluboce zakořenění v sociální bídě, cizinci ve vlastní zemi. Ať je to na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku nebo jinde na Balkáně, nikde nejsou Romové opravdu doma. Je jich deset milionů, možná víc, vegetují na okraji společnosti v nouzových domcích nebo vybydlených panelácích. Představují ignorovanou sociální katastrofu, tikající časovanou bombu. Že jsou občany EU, zřejmě nikoho nezajímá. Jejich budoucnost v Evropě je absolutně nejistá a nevyjasněná, píše agentura APA.

Obzvlášť prekérní je situace na Slovensku, které bude od 21. prosince oficiálně součástí schengenského systému volných hranic. Romové tam představují asi desetinu obyvatelstva a mnozí odborníci odhadují, že v roce 2050 už z něj budou tvořit polovinu. Obraz na východě země je hrůzný: nesčetné vesnice vymírají, frustrovaní "bílí" gadžové se stěhují pryč, zatímco romské osady se trvale rozrůstají. V nich panuje ryzí bída - žádná elektřina, žádná voda, žádná kanalizace, zato hory odpadků, nemoci a kriminalita v nepřeberném množství.

Nikoho proto neudiví, že předpokládaná délka života je tam 50 let. Dívky mají své první dítě převážně ve 13 nebo 14 letech, v dalších rocích pak následuje většinou šest až deset dalších dětí, někdy dokonce 12 až 15. Nezaměstnanost se pohybuje téměř na 100 procentech, protože Romy nikdo nezaměstná, a zvláště ne těch několik "Cikánů", kteří si dokázali vybudovat vlastní firmu. Důsledkem toho je často alkoholismus a drogová závislost. V posledních letech se ve vzrůstající míře rozpadají i staré tradice a hodnoty jako řemeslo, hudba a rodina.

Rádo se přitom přehlíží, že Romové východní Evropy nenesou na svém osudu vinu sami. Protože po zhroucení komunismu, kde všichni lidi museli mít práci, byli právě oni vyhazováni z podniků, vysídlováni na okraje měst a uklidňováni sociální pomocí. Během posledních téměř dvou desetiletí byla téměř celá tato etnická skupina systematicky "odnaučena" práci.

Na počátku 21. století je tak situace komplikovanější jako nikdy předtím. Politika si na skutečné řešení problému netroufá, mezi obyvateli nijak zvlášť blahobytem nepožehnaných nových zemí EU vzrůstá rasismus a agrese. Vzájemná nedůvěra je tak velká, že jedině celá přehršle sociálních projektů by dávala nesmělou naději na úspěch. Většinou ale ti, kdo se o jiné etnikum nějak zajímají nebo se v jeho prospěch začínají angažovat, cítí od ostatních nepřátelství.

Kdysi kočovný národ, který s usedlými čile obchodoval, byl oloupen o svou mobilitu a tím také o valnou část své identity. Ve zdevastovaných nouzových osadách na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku panuje bezpříkladná ztráta jakékoli motivovanosti. Stěží někdo z obyvatel ještě projeví vůli bojovat s hluboko zakořeněnými předsudky a pokouší se prorazit ze začarovaného kruhu. Kdo se o to přesto pokusí, ten vesměs neuspěje. Z bezradnosti a frustrace je Romům zabraňováno v přístupu ke vzdělání a na trh práce, a propast mezi "gadži" a "Cikány" se tak očividně prohlubuje, atmosféra se přiostřuje. Na EU se tak řítí sociální katastrofa, rozeznat ji ale zřejmě nikdo nechce.

Přečteno: 1263x

 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo