romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asi 3000 lidí demonstrovalo proti neonacismu

ČR, 4.5.2009 21:21, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Řetězová demonstrace proti neonacismu a na podporu romských obětí žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku podpořilo po celé ČR 3000 Romů. Ve většině měst proběhl protest v klidu. Policie naprosto selhala v Chomutově, kde Romové museli demonstraci kvůli útoku neonacistů seskupených kolem Dělnické strany, Národního odporu a Autonomních neonacistů ukončit.

VIDEO
Demonstrace proti neonacismu v Plzni
Napadení demonstrace Romů v Chomutově neonacisty
Záznam demonstrace proti neonacismu v Praze
Demonstrace proti neonacismu ve Vítkově
Demonstrace proti neonacismu v Olomouci
Demonstrace proti neonacismu v Litvínově

Chomutov

Zhruba 100 neonacistů z Dělnické strany a organizace Autonomní nacionalisté se pokusilo narušit pokojnou demonstraci Romů proti extremismu na náměstí 1. Máje v Chomutově. Romové v reakci na útoky neonacistů plánovanou akci před 17:00 ukončili. Nyní však do Chomutova míří další Romové a chtějí shromáždění dokončit. Podle organizátorů naprosto selhala policie, která nedokázala řádně nahlášenou a povolenou akci ochránit před tlupou nácků z Dělnické strany, Národního odporu a Autonomních nacionalistů.

Demonstrace začala v Chomutově, stejně jako v několika dalších městech celé země, kolem 16:00. Na asi stovku demonstrujících se krátce po zahájení akce pokusili zaútočit neonacisté. Podle reportéra ČTK, který je na místě, na Romy pokřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Nic než národ" a mezi demonstrující.kde byli i malé děti, hodili světlici.

Na začátku demonstrace bylo podle informací ČTK na náměstí asi jen deset policistů a strážníků. V 16:30 ale mluvčí chomutovských policistů Marie Pivková ČTK řekla, že už na místě zasahuje 30 policistů. Na akci byla povolána i zásahová jednotka z Ústí nad Labem. Krátce před 17:00 dorazili těžkooděnci. Policie nedokázala Romy chránit a ti museli akci ukončit.

Romský předák Ján Šipoš ČTK řekl, že se organizátoři incidenty ze strany neonacistů částečně očekávali. "Demonstraci rozpouštíme hlavně z bezpečnostních důvodů," řekl Šipoš.

Po rozpuštění romské akce se situace na náměstí rychle uklidnila. Pivková ČTK řekla, že policisté během incidentu nikoho nezadrželi a nikdo nebyl zraněný. Policie podle Pivkové odhadují, že v Chomutově bylo asi 80 extremistů a necelých 200 Romů. Několik neonacistů, kteří u sebe měli znaky organizace Autonomní nacionalisté a Dělnické strany, prý policisté prohledali, ale žádné zbraně nebo nebezpečné předměty u nich nenašli. Extremisté se prý po ukončení demonstrace rozdělili na několik malých skupin, policisté jejich pohyb monitorují, aby zabránili případným incidentům.

Podle informací serveru Romea.cz se na sídlišti Kamenná shromáždilo asi 50 Romů. Na místo dorazila i skupina Romů z Prahy, Náchoda a Ústí nad Labem, aby situaci, kterou policie a radnice pod vedením primátorky Ivany Řápkové nezvládla. Do Chomutova přijel kolem páté hodiny i ministr Michael Kocáb, setkal se s Romy.

Napadení demonstrace Romů v Chomutově neonacisty

NEPŘEHLÉDNĚTE
Příznivci Dělnické strany zaútočili na shromáždění proti neonacismu dělbuchy

Praha

Pražské demonstrace se zúčastnilo asi 350 lidí. Když se Romové dověděli, že obdobnou demonstraci v Chomutově narušují neonacisté, přerušovali projevy a vykřikovali, že vláda romský problém neřeší. Shromáždění, které organizovali signatáři výzvy "Dost", začalo krátce po 16:00 společnou modlitbou na schodech kostela Cyrila a Metoděje. Modlitbu vedl farář Miroslav Cuth. "Viděla jsem tady zástupce Romů z celé Prahy, pouze chybí někteří ze starší generace, protože mají strach," řekla ČTK zástupkyně občanského sdružení Dženo Iveta Demeterová.

Na karlínskou akci přišli také zástupci nevládních organizací, církve i politického života. Objevil se mezi nimi i ministr zahraničí Karel Shwarzenberg. "Před čtyřiceti lety nesměli občané tmavé pleti ve Spojených státech používat veřejné toalety. Dnes je tam afroameričan prezidentem," uvedl filozof Erazim Kohák. Mezi řečníky vystoupili i členové romské kapely Bengas a pražský rabín Karol Sidon.

VIDEO
Záznam demonstrace proti neonacismu v Praze

Brno

Na brněnském náměstí Svobody proti nárůstu extremismu v Česku demonstrovalo asi 500 lidí, převážně Romů. Skandovali například hesla Stop nacismu a My jsme tady doma. "Extremismus je nebezpečný nejen pro Romy, ale pro celou společnost," řekl ČTK jeden z organizátorů Karel Holomek. Účastníci brněnské demonstrace se vybavili mnoha transparenty. Na náměstí Svobody se začali po desítkách scházet už asi dvě hodiny před oficiálním začátkem akce. Před 17:30 se dav rozešel. Podle mluvčího nemuseli policisté řešit žádný vážnější problém.

Na demonstraci vystoupila asi desítka řečníků různé světonázorové a politické orientace. Všichni odsoudili útok ve Vítkově. Romští řečníci volali po zákazu Dělnické strany. Největší aplaus sklidil anonymní představitel antifašistické skupiny Antifa, jenž uvedl, že nejlepší obranou proti neonacistům je útok. Lidé to ocenili dlouhým potleskem. Volání po aktivní obraně zaznělo z davu Romů několikrát. Ozvaly se také výkřiky jako Smrt skinheadům.

Odpoledne prošel náměstím průvod fanoušků fotbalového klubu 1. FC Brno. Skupinka opozdilců se málem poprala s několika Romy. Střetu zabránila policie. Účastníci průvodu po cestě městem pokřikovali na Romy a černochy, před nimiž napodobovali opičí skřeky.

Vítkov

Přibližně 150 lidí se dnes sešlo na náměstí ve Vítkově na Opavsku. Demonstrace se konala jen několik stovek metrů od domu romské rodiny, který žháři před dvěma týdny zapálili třemi zápalnými láhvemi. Na vítkovském náměstí Jana Zajíce se sešli převážně Romové. Podle odhadů starosty města Pavla Smolky jich zde žije přibližně 600. Na demonstraci přišla i sedmadvacetiletá Anna Siváková, matka dvouleté popálené holčičky. Mladá žena se ČTK svěřila, že byla v sobotu propuštěna z nemocnice do domácí léčby. S obvazy na popálených místech těla si vyslechla úvodní projevy. Ještě předtím uvedla, že ji nyní čeká dlouhé období nejasností a obav. "Až za měsíc se od lékařů dozvíme, jestli to malá Natálka přežije, bude to hrozné a dlouhé čekání," řekla.

Dodala, že i když je doma, musí každé dva dny dojíždět do nemocnice na převazy. V nejbližších dnech ji navíc čeká další, v pořadí už třetí operace. Mezi řečníky vystoupil i její druh. "Moc děkujeme všem, kteří mám pomáhají," řekl. Ještě předtím uvedl, že věří policii, že útočníky dopadne.

Romský aktivista Kumar Vishwanathan všechny účastníky vyzval, aby se za zdraví malé holčičky modlili. "Byl to hrůzný čin, který tady v tomto městě, kde je soužití Romů a většinové společnosti bezproblémové, nikdo nečekal," řekl.

Krátce na to předal slovo biskupce Československé církve husitské Janě Šilerové. "Byla jsem požádána, abych přednesla modlitbu za popálenou holčičku. Dovolte abych ji věnovala všem obětem násilí. Chtěla bych se pomodlit i za uzdravení naší společnosti, protože ta je nemocná," řekla biskupka. Krátce před 17:00 pořadatelé pokojnou demonstraci ukončili.

Demonstrace proti neonacismu ve Vítkově

Liberecký kraj

Několik stovek Romů se dnes sešlo na pokojných demonstracích v Liberci a Jablonci nad Nisou. V Liberci na náměstí před radnici přišla stovka lidí, v Jablonci byla akce mnohem větší a tamní organizátoři nezapomněli ani na tradiční romskou muziku. Na bezpečnost demonstrantů dohlíželi policisté, obě akce se ale obešly bez incidentů. V Liberci provokovali neonacisté z Dělnické strany, ale k žádným střetům ale nedošlo. "Chceme vyjádřit podporu rodině z Vítkova, která se stala obětí žhářského útoku, a vyjádřit obavy z narůstajícího neonacismu, máme toho opravdu dost," řekl dnes novinářům organizátor akce Miroslav Kotlár z Libereckého romského sdružení.

Desítky lidí také na místě připojily svůj podpis pod petici za zrušení Dělnické strany. V Liberci zatím podle Kotlára k žádným podobným událostem jako ve Vítkově nedošlo, obavy z útoků už ale v minulých letech romskou komunitu ve stotisícovém městě výrazně zmenšily. "Ještě před pěti lety žilo v Liberci kolem 3000 Romů, hodně jich ale odešlo do Kanady a Velké Británie," poznamenal Kotlár. V současné době se podle něho k odchodu chystají další. Do Kanady chtějí odjet desítky Romů z Liberce a hlavně Jablonce. "Přičítáme to právě obavám z rostoucího extremismu," dodal Kotlár.

Plzeň

Pod plzeňskou sochu Tomáše G. Masaryka přišlo kolem 150 lidí, většinou Romů. I v Plzni provokovali neonacisté z Dělnické strany, které ale kontrolovala policie. "Chceme se už normálně zmobilizovat a sjednotit. Už je toho opravdu dost. Extremismus tu narůstá, bojíme se o životy prakticky všech našich členů," uvedl Štefan Tišer, předseda Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje. Během své řeči apeloval i na ostatní lidi a příznivce, aby si uvědomili, že i jich se tento jev dotýká.

Podle Tišera nechtějí Romové nikoho napadat, chtějí jen využívat zákonných prostředků. "Nechceme se stěhovat do Kanady, naším domovem je tato republika. Nesmíme dovolit, aby nás lidé typu útočníků z Vítkova ohrožovali," řekl. Současně lidi vyzval, aby se nenechali vyprovokovat k akcím, které by jejich situaci ještě zhoršily. "Obracejte se na policii, městské strážníky, využijte služeb našich organizací," dodal.

Demonstrace proti neonacismu v Plzni

Náchod

Přibližně dvě stovky lidí dnes v centru Náchoda protestovaly proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. Na poklidné akci se sešli například Romové z Náchoda, Broumova, Jaroměře i z Hradce Králové. V

"My jsme s k protestům připojili, protože cítíme solidaritu s tou rodinou z Vítkova," řekl dnes ČTK pořadatel náchodské demonstrace Emil Baláž. Podle něj by Romové uvítali, kdyby Dělnická strana a jejich sympatizanti nehlásali hesla Čechy Čechům a podobně. "Jsme tady doma všichni, ne?," řekl Baláž.

Jedna z vystupujících například řekla, že Romové žijí v Čechách po staletí. "Nesmíme dovolit, aby nás lidé podobní útočníkům z Vítkova připravili o náš domov," řekla žena v projevu, ve kterém varovala Romy před použitím násilí a radikálními akcemi. "V případě problémů se obracejte na policii," řekla.

Na setkání vystoupil například také bývalý senátor a někdejší starosta České Skalice na Náchodsku Petr Fejfar. "V našem národě je bohužel velká xenofobie. Před šedesáti lety jsme sami měli být vymazáni z mapy Evropy a museli jsme bojovat za své sebeuvědomění, bychom měli být méně xenofobní a rasističtí než jsme," řekl ČTK. Pořadatelé náchodské shromáždění po zhruba půl hodině ukončili.

Pardubice

V Pardubicích se sešlo na shromáždění asi 150 lidí. Operační důstojník pardubických městských strážníků dnes ČTK řekl, že akce se zúčastnilo na 150 lidí, kteří se zhruba v 16:45 rozešli. "Celé setkání bylo bez problémů," řekl strážník. Poklidný průběh demonstrace v Pardubicích potvrdil ČTK také pořadatel akce Andrej Horváth.

Litvínov

V Litvínově se zúčastnilo zhruba 150 lidí. V Litvínově byl mezi Romy i ministr v demisi Michael Kocáb. Romové mezi sebou začali vybírat i příspěvky pro rodinu dvouleté holčičky, kterou popálil útok žhářů. Například v Krupce na Teplicku podle předáka Františka Horvátha vybrali téměř 6000 korun.

Demonstrace proti neonacismu v Litvínově

Ústí nad Labem

Demonstrace se zúčastnilo přibližně 150 lidí.

Ostrava

Ostravské shromáždění asi 500 převážně Romů se pokusily narušit čtyři desítky neonacistů. Policii se podařilo je vytlačit z Masarykova náměstí. neonacisté z Dělnické strany, Národního odporu a Autonomních nacionalistů rasisticky nadávali Policii se podařilo skupinu neonacistů vytlačit z Masarykova náměstí.

Demonstraci, která začala v Ostravě 16:00, narušili neonacisté asi 15 minut po jejím zahájení. Před tím se radikálové sešli v jedné restauraci v centru Ostravy. Pronášeli hesla "Čechy Čechům!" a "Černý rasismus". Policisté neonacisty během pěti minut vytlačili z náměstí. Podle policejních hlídek se zatím nikde ve městě další skupiny neonacistů neobjevily. "Nyní vyhodnocujeme všechny obrazové záznamy, které máme k dispozici. Pokud na nich bude zachyceno, že někdo páchá zločin, začali bychom se tím zabývat," řekla Holčáková.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) řekl agentuře Mediafax, že pokus o rozbití demonstrace byl krajně nevhodný a mladíky označil za zakomplexované křiklouny.

Účastníci romského shromáždění se zaposlouchali do písní zpěváků, zatleskali i ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi a dalším řečníkům, společně se pomodlili i s knězem za uzdravení malé holčičky popálené při žhářském útoku ve Vítkově.

Toronto

V kanadském Torontu se sešlo asi 60 Romů. Celá akce začala v 15 hodin místního času. Demonstrace proběhla v naprostém klidu. Podporu demonstraci vyjádřila i některá média a kanadská veřejnost. Stejně jako v ČR začalo shromáždění modlitbou za malou Natálku, pak byly přečteny projevy. Na závěr proběhla sbírka na pomoc rodině ve Vítkově. Celkem se vybralo 1 150 dolarů, které budou poslány na účet založený v ČR. "Děkuji touto cestou všem lidem, kteří přišli a tím nás podpořili a ukázali světu, že jim není lhostejné to co se v ČR děje. Ještě jednou všem děkuji a DOST!" uvedl pro server Romea.cz Josef Harang.

Hodonín

V Hodoníně se sešlo zhruba 150 lidí a shromáždění proběhlo v naprostém klidu.

Olomouc

Již v 10 hodin začala demonstrace v Olomouci. Přijelo na ni zhruba sto Romů. Akce skončila po několika desítkách minut.

Demonstrace proti neonacismu v Olomouci

----

Cílem demonstrací je podle signatářů výzvy "Dost" opětovné odsouzení žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově, morální i finanční podpora této rodině, jejíž dvouleté dítě po útoku bojuje v nemocnici o život, a vyjádření nesouhlasu s narůstajícím pravicovým extremismem v ČR.

Při demonstraci mohli lidé podepsat petici odsuzující nárůst neonacismu v České republice. Součástí akce je také charitativní sbírka. Její výtěžek připadne postižené rodině k zajištění bydlení a hlavně na pozdější lékařskou péči.

Solidaritu a podporu romské komunitě vyjádřila i Amnesty International (AI). "Naši členové vyjadřují nesouhlas s nárůstem slovních i fyzických útoků vůči Romům v České republice," uvedla jedna z mluvčích české pobočky AI Eva Dobrovolná.

Přečteno: 5315x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo