romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Atentátník Breivik obžalován norskou prokuraturou z terorismu

Oslo, 7.3.2012 15:54, (ROMEA)

Norská prokuratura ve středu 7. března obžalovala atentátníka Anderse Behringa Breivika z teroristických činů. Informovala o tom agentura AP. Breivik loni v létě v Norsku zabil 77 lidí, k čemuž se přiznal. Odmítl ale, že by za masakr byl trestně odpovědný.

Prokuratura 33letého Breivika podle očekávání obvinila na základě norského protiteroristického zákona. Ten se vztahuje na násilné činy, které mají narušit klíčové funkce vlády, nebo mají šířit strach mezi obyvateli této severské země.

Breivik uplynulých více než sedm měsíců po útoku strávil ve vazbě na základě předběžných obvinění z terorismu. Neočekávalo se, že by se v konečném znění obžaloby obvinění změnila.

Soud s Breivikem začne 16. dubna a očekává se, že potrvá asi deset týdnů. Extremistovi hrozí 21 let vězení. Není ale vyloučeno, že soud označí teroristu za nepříčetného. Dvojice psychiatrů loni na podzim dospěla k závěru, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií, a tudíž nemůže být trestně odpovědný. Soud si ale vyžádal ještě jeden posudek o Breivikovu duševním zdraví, který by měl být dokončen do 10. dubna.

KAM DÁL?
Breivik požaduje okamžité propuštění z vazby, chystal útok na místní média
František Kostlán: Zdravý nemocný Breivik aneb Ať žijí odborníci
Masový vrah Breivik byl údajně nepříčetný. Přeživší psychiatrickému posudku příliš nevěří

Přečteno: 308x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo