romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Až deset let vězení pro skupinu ruských neonacistů za rasismus

Moskva, 23.9.2009 16:34, (ROMEA)

K trestům odnětí svobody až na deset let odsoudil moskevský soud deset neonacistů za rasistické útoky na cizince. Mezi odsouzenými je i jedna mladistvá. Informovala o tom v úterý agentura Interfax.

Největší tresty - osm a deset let - dostali předáci neonacistické skupiny, která podnikala útoky na občany viditelně neruské národnosti.

Skinheadi byli uznáni vinnými z jedné vraždy a čtyř pokusů o vraždu osob čínské, kyrgyzské a uzbecké národnosti.

Podle obžaloby se komplici tehdy dohodli, že se sejdou v centru Moskvy a potom půjdou na stanici metra, kde si náhodně vyberou nějakého cizince a napadnou ho. Při jednom z útoků, k nimž došlo loni v únoru a březnu, ubodali noži jednoho kyrgyzského občana.

Obhájci odsouzených řekli, že se proti rozsudku odvolají. Rodiny skinheadů obvinily vyšetřovatele, že si výpověď vynutili násilím.

Jedna z vedoucích skupiny Jevgenija Džicharevová, která byla odsouzena k osmi letům, je podezřelá i v souvislosti s jiným případem. V roce 2008 a 2009 údajně organizovala několik explozí v Moskvě a jejím okolí. Jedna z nich byla podle agentury RIA Novosti namířena proti restauraci McDonald's.

V Rusku neustále stoupá počet rasisticky motivovaných útoků. Na jejich nebezpečnost upozornil svého času i prezident Dmitrij Medvěděv a označil je ohrožení národní bezpečnosti. Nejčastějšími oběťmi pouličních útoků skinheadů a dalších extremistických skupin jsou občané postsovětských středoasijských republik a cizinci asijského a afrického původu.

Podle ruské nevládní organizace SOVA, zaměřené na sledování projevů rasismu a xenofobie, bylo loni při rasistických útocích zabito nejméně 96 lidí a více než 400 jich bylo zraněno. Letos bylo zabito 53 lidí a 218 jich bylo zraněno.

Přečteno: 834x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rusko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo