romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Básnická sbírka plná lásky i bezmoci

Slovensko, 25.5.2008 11:48, (Romano vodi)

Dušan Onody (1976) je na Slovensku známý jako muzikant a učitel hudby. Málokdo něco tušil o jeho básnických ambicích, které ho dohnaly až k vydání první básnické sbírky s titulem Venované tebe, len tebe. Básně plné hořké lásky, bezmoci i smrti komentuje autor slovy: „Myslím si, že reálny život človeka je ťažký, čo sa odráža aj v knihe. Lásky je v živote veľmi málo a mohlo by jej byť viac.“ Verše vznikaly od roku 1995, poslední báseň se datuje k loňskému roku.

Útlou třicetipětistránkovou knížku vydalo nakladatelství L. Cuper, jejíhož majitele básně zaujaly ještě dříve, než se seznámil s jejich autorem. „Je to knižná prvotina a musím povedať, že je zaujímavá, pretože ako vydavateľ sa nepustím do hocijakého diela. Som veľmi rád, že práve toto dielko je prvou knihou od rómskeho básnika, ktorú som vydal,“ vyjádřil se Cupera.

Dušan Onody pochází z Košic. Psaní se věnoval již na základní škole. Po studiích hry na kytaru na Střední umělecké škole v Košicích dnes vyučuje hudbu na Základní umělecké škole v Sabinově.

Přečteno: 1151x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 ..
romea - logo